V Olomouci lze žít téměř bez odpadu

Ohodnoťte tento článek
(2 hlasů)
Ilustrační foto
Ilustrační foto Zdroj: Rádio Wave
Olomouc - Ekologie, udržitelnost, bezobalové nakupování a zodpovědná spotřeba jsou v posledních letech trendy, které  se snaží následovat mnozí podnikatelů. V Olomouci se rodí celorepublikové projekty, které bojují s jednorázovými plasty a pomáhají tak malými krůčky v boji proti znečišťování planety.

Pomyslným symbolem se stalo plastové brčko. Několik kaváren a barů proto nabízí alternativy. Například v kavárně Sophie’s cafe dostanete brčko vyrobené z těstoviny. V baru Local Lokal vám nabídnou do pití brčko kovové. Několik podniků vyřadilo však plasty úplně.

V červnu 2018 odstartoval projekt Otoč kelímek, který se snaží bojovat proti jednorázovým kelímkům na kávu s sebou. Funguje to velmi jednoduše. Zákazník zaplatí za kávu a vratnou zálohu na kelímek, který potom vrátí v jakékoliv prodejně, která je do projektu zapojena. Koncept zálohovatelných kelímků se nyní rozrůstá po celé České republice.

Na problémy s plasty upozornila v loňském roce i studentská iniciativa Udržitelný Palacký, když na podzim překvapila s akcí nazvanou „Plastopad“. Celý měsíc se na univerzitní půdě konaly osvětové akce, promítání filmů, přednášky, workshopy a diskuze. Studenti také uspořádali clothes-swap, kde si účastnici mohli vybrat nové oblečení a vyřadit to, které už nenosí. Akce vyvrcholila tzv. Plastic attackem, kdy studenti nakoupili oblíbené potraviny v supermarketu a před zraky ostatních vybalili celý nákup a plastové obaly zanechaly v obchodě jako symbol nesouhlasu.

Již pár let funguje v Olomouci také bezobalové nakupování. Olomoucký obchůdek byl jedním z prvních v Česku, dnes už jich po republice najdeme desítky. Koupíte zde většinu základních potravin, jako je rýže, těstoviny, mouka, čočka, hrách nebo například kuskus. V nabídce je i spousta sušeného ovoce nebo třeba čokoláda. Obchod Olomouc bez obalu se nachází se v Kateřinské ulici, kde si můžete mimo jiné zakoupit do vlastních tašek čerstvou lokální zeleninu a ovoce a najdete tu také ekologické kadeřnictví Zelená hlava.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Květen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace