Školáci méně kouří, roste však počet lidí užívajících pervitin

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Česko a drogy
Česko a drogy Zdroj: amazon.in
Česká republika - Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti vydalo v pátek 7. prosince Výroční zprávu o stavu ve věcech drog v České republice v roce 2017. Vyplývá z ní, že mladí dospělí mají méně v oblibě marihuanu než v předchozích letech. Roste zato rozsah užívání pervitinu.

Zkušenost s nelegálními drogami uvedla zhruba třetina populace. Nejčastěji se jednalo o konopné látky, extázi, halucinogenní houby a LSD. Zarážející je údaj o častém užívání analgetik bez lékařského předpisu. Mezi studenty je užívá až jedenáct procent. U školáků je znát i přes snadnou dostupnost výrazný pokles kouření cigaret a konzumace alkoholu a zaznamenaná je také nižší míra zkušenosti s nelegálními drogami. „Většina českých dětí, téměř 90 %, stále potvrzuje, že si cigarety a alkohol mohou opatřit velmi snadno a bez větších překážek, a to i přesto, že prodej a podávání alkoholických nápojů a tabákových výrobků je osobám mladším 18 let zakázaný,“ dodává národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová. 

Zatímco látkové závislosti a zkušenosti s drogami u školáků klesají, 61 procent žáků uvádí problémy s trávením času na internetu a hraním her. Zpráva poukazuje, že společnost hůře přijímá konzumaci tabáku a alkoholu, oproti tomu se zvyšuje míra tolerance k užívání konopí. V posledních šesti letech klesá výskyt kouření, každodenních kuřáků je necelých 20 procent.

Každý den užívá alkohol v České republice asi 600 tisíc lidí, rizikových uživatelů konopí uvádí zpráva 125 tisíc. Problémové užívání pervitinu trápí 35 tisíc lidí, od konce 80. let počet závislých na nelegálních drogách stále mírně roste. V loňském roce odhalila policie 264 varen pervitinu a 305 indoor pěstíren konopí. Nejvážnější je situace v Praze, v Ústeckém a Libereckém kraji. Nejméně problémových uživatelů žije v Pardubickém kraji. V minulých letech dominovali v užívání návykových látek muži, v posledních letech se však rozdíly mezi pohlavími vyrovnávají.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Září 2020 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace