Vědci z Olomouce objevili dosud neznámý rostlinný druh. Může zachránit tropické deštné lesy

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Hvězdnatka kelabitská
Hvězdnatka kelabitská Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz
Borneo - Tým biologů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL) a Výzkumného ústavu rostlinné výroby objevil na Borneu další rostlinu. Hvězdnatka kelabitská (Thismia kelabitiana) je již desátým objevem českých biologů na tomto ostrově.

Hvězdnatka kelabitská je vysoká přibližně 18 centimetrů, průměr jejího květu dosahuje sotva dvou centimetrů. Vzhledově připomíná tančící baletku v zářivě žlutých šatech. „Thismia kelabitiana je v mnoha směrech výjimečná. Její květy jsou o poznání větší než u ostatních druhů, které z Bornea známe,“ uvedl Michal Hroneš z katedry botaniky na UPOL.

Rostlina dostala své jméno po jedné z nejmenších etnických skupin malajského státu Sarawak. „Tato oblast jako jedna z mála v malajské části Bornea byla dosud ušetřena kácení lesů, a proto patří mezi biologicky nejhodnotnější oblasti celého ostrova,“ řekl Martin Dančák, Hronešův kolega.

Objev hvězdnatky kelabitské by mohl přispět k ochraně tropických děštných lesů, a to nejen na Borneu. „Každý objev by mohl přesvědčit malajskou vládu k tomu, aby zastavila dřevařské koncese, přesvědčit je, že ekoturismus je taky cesta, kterou se mohou na Borneu vydat, a že je to dlouhodoběji udržitelnější," dodal Hroneš.

Výzkum na Borneu provádějí olomoučtí biologové spolu z kolegy z dalších ústavů již několik let. Zajímají se především o rozmanitost bezobratlých živočichů a rostlin v různých nadmořských výškách.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Říjen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace