Velká pardubická je tady

Ohodnoťte tento článek
(2 hlasů)
Minulý rok ovládl Velkou pardubickou kůň Charme Look s žokejem Janem Faltejskem
Minulý rok ovládl Velkou pardubickou kůň Charme Look s žokejem Janem Faltejskem Zdroj: Fotogalerie webových stránek Velké pardubické
Již tradičně druhou říjnovou neděli, tedy 8. října se v Pardubicích uskuteční 127. Velká pardubická. Sázkaři tak mají poslední možnost vsadit na své favority a žokejové promyslet nejlepší strategii. Není divu hlavní výhra v podobě prize money činí 5 mil. korun českých od České spořitelny, která je od roku 1995 hrdým partnerem tohoto dostihu. Cesta k výhře však není jednoduchá. Zaslouží si ji ten, který zdolá všech 31 překážek mezi nimi je i jeden z nejtěžších skoků na světě -Taxisův příkop a k tomu mu zbydou ještě síly doběhnout do cíle jako první.

Trocha historie

První dostih odstartoval v roce 1874 a jako první vítěz se zapsal do dějin francouzský kůň Fantome v sedle s anglickým žokejem Georgem Sayersem. Od té doby se k nim na výsledkovou listinu zapsalo 89 jmen koní a 78 jezdců. Nejúspěšnější kůň Velké pardubické je ryzák Železník, kterému se povedlo doběhnout do cíle jako prvnímu celkem 4 krát a z jezdců je neúspěšnější český žokej Josef Váňa, který Velkou Pardubickou ovládl 8 krát. Zajímavostí je, že tento dostih v historii dokázala ovládnout jen jedna žena a to v roce 1937, kdy se vítězkou stala Lata Brandisová.

 

Kdo letos pojede?

Na startovní čáru se seřadí celkem 38 koní. Nejvíce jich je ze stáje  Josefa Váni. Avšak on sám kvůli bolavé kyčli do sedla žádného z nich neusedne. Velkým favoritem je loňský vítěz Charme Look do jehož sedla usedne žokej Marek Stromský. Další favorité jsou valaši Nikas a Universe od Gracie Zda si ale obhájí loňské vítězství Charme Look či překvapí nějaký nováček nám nezbývá než v 16 40 hod. zapnout Českou televizi, která dostih bude přenášet živě či se vydat přímo na místo činu do Pardubic a podporovat jezdce z tribuny, která čítá třicet tisíc míst.

 

Kudy vede cesta?

Po startovním výstřelu se koně vydají na trasu dlouhou 6400 m na které je umístěno celkem 31 překážek. Bezpochyby nejtěží z nich je slavný Taxisův příkop, při kterém koně musí skočit až 8 metrů do dálky. Avšak na trase číhají i jiné náročné skoky např. Irská lavice, Hadí příkop, Velký vodní příkop, Havlův skok a další... Povrch dráhy je většinou travnatý a čtvrtina trasy vede přes oranice.

 

Nezbývá než jezdcům a koním popřát do dostihu hodně štěstí a ať nezapomenou na heslo: "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se!"

 

 

 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Březen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace