Zemřel novinář, spisovatel a myslitel Christopher Hitchens

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
  Ve čtvrtek 15. listopadu zemřel americko-britský novinář, literární kritik a spisovatel Christopher Hitchens. Stalo se tak po rok a půl trvajícím boji s rakovinou jícnu. Bylo mu 62 let.

Hitchens proslul zejména svým odmítavým postojem k náboženství, nejvýrazněji ke křesťanství, judaismu a islámu. Své názory obhajoval v četných debatách s jejich zastánci, mimo jiné například i s britským expremiérem Tonym Blairem. Je rovněž autorem řady článků a sedmnácti knih, z nichž k nejznámějším patří Bůh není veliký, která vyšla roku 2010.

Náboženství je v Hitchensově pojetí „hlavní zdroj nenávisti ve světě“, brání vědeckému pokroku a vede k negativním jevům, jako je rasismus, etnické čistky, utlačování žen či všeobecná netolerance. Sám sebe považoval za antiteistu, tedy osobu, která se nejenže nehlásí k žádnému náboženství, ale která si navíc myslí, že náboženství je ve své podstatě špatné, a klade důraz na racionální stránku světa. Ze svých názorů neslevil ani potom, co u něj byla diagnostikována rakovina, a nadále vystupoval výrazně protinábožensky.

Během svého života zastával také radikální politická stanoviska. Od sedmdesátých let byl členem levice, od níž se však později odklonil, protože nesouhlasil s vlažným postojem, který zaujala ohledně fatvy uvržené na jeho přítele Salmana Rushdieho, a názory týkajícími se teroristických útoků v září 2001. Podle svých slov se už nepovažoval za socialistu, za marxistu však stále ano. Podporoval také vyslání americké armády do Iráku a Afghánistánu, přestože uznal, že válka v těchto zemích si vyžádala velmi mnoho civilních obětí, a kritizoval některé americké metody výslechu.

Roku 2005 byl zvolen časopisy Prospect a Foreign Policy za jednoho z pěti nejvlivnějších intelektuálů.

 

Fotozdroj: http://www.vanityfair.com/contributors/christopher-hitchens

 

 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Červenec 2019 »
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace