Zemřela babička Libuška z Kouzelné školky

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Libuše Havelková v Kouzelné školce
Libuše Havelková v Kouzelné školce Zdroj: Česká televize
Česká republika - Ve dvaadevadesáti letech ve čtvrtek po dlouhé nemoci zemřela herečka, dabérka a pedagožka DAMU Libuše Havelková. Kromě její známé role v pořadu pro děti působila jednatřicet let v Národním divadle, natočila několik filmů a seriálů nebo rozhlasových her. Zprávu o úmrtí přinesl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Rozloučení s matkou herce a zpěváka Ondřeje Havelky proběhne ve středu v poledne v pražských Strašnicích. 

Libuše Havelková byla rodačkou z Českých Budějovic. Herectví studovala na pražské konzervatoři a vzápětí na DAMU, kde se podílela na založení divadla DISK. Do tzv. Zlaté kapličky se dostala v roce 1960, poté co působila v Státním divadle v Ostravě a v divadle E. F. Buriana. Mezi její první pražské role patřila Klásková v Jiráskově Lucerně nebo vypravěčka v baletním zpracování Broučků. „Divadlo nebylo mým koníčkem od malička. Když jsem dospívala, toužila jsem zpívat, což maminka vždycky komentovala, abych nepředstírala, že mám hlas. Když jsem ale objevila verše a Shakespeara, ráda jsem je četla - a tak mě napadlo, že bych to zkusila na dramatickém oddělení pražské konzervatoře. Uspěla jsem až napodruhé,“ řekla ČTK při příležitosti svých devadesátin.

V televizi a filmu ztvárnila Havelková 120 rolí. Jejím prvním výrazným filmovým počinem byla role ve filmu Robinsonka. Svým hereckým umem jistě přispěla i k úspěchu oscarového snímku Jiřího Menzela – Ostře sledované vlaky. Se svým synem si společně zahrála ve filmu Nefňukej, veverko! Poslední filmovou roli ztvárnila v rodinném filmu z roku 2011 Modrý tygr.

Na DAMU se vrátila jako učitelka. Vedla hodiny jevištní řeči a jevištního projevu. Později se zde stala nejen odbornou asistentkou a docentkou, ale vykonávala také funkci proděkanky. 

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Únor 2019 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace