Ženy ze Saúdské Arábie za volantem? Od června ano

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Arabská žena
Arabská žena Zdroj: photopin.com
Saúdské ženy už od června budou moci jet na nákup, vyzvednout děti ze školy, nebo se jen tak projet autem. Říkáte si, co je na tom divného? Zejména z ekonomických důvodů totiž v Saúdské Arábii konečně zrušili nařízení, které ženám bránilo v řízení. 

V Arábii jde o změnu přelomovou, protože ukazuje, že udržovaná nerovnost mezi muži a ženami je nejenom nespravedlivá, ale hlavně ekonomicky nevýhodná. Navíc si Saúdové polepší reputaci v mezinárodním kontextu, protože právě zákony jako zákaz řízení zemi dlouhodobě poškozují. Podle deníku The New York Times se v zemi udržovaly nesmyslné argumenty, jako že řízení poškozuje ženám vaječníky, či varovaly před promiskuitou a rozpadem tradiční rodiny.

Pouštní království, známé svou ignorancí k základním právům žen, prochází v posledních měsících změnami v postoji k ženám. Ale nejen Saúdská Arábie. Tuniské muslimky se mohou provdat za nemuslima (stejně jako již dříve tamní muži) a více se v muslimském světě mluví i o dětských nevěstách a sexuálním násilí.

O změny v zákonech se snaží mnoho aktivistek. Jedna z nich, Manal al-Sharif, dokonce za projížďku autem ve městě Khobar strávila v roce 2011 devět dní ve vězení. „Někdo musel jít příkladem, někdo musel ukázat, že to jde,“ říká na videu, kde ji natočila kamarádka při řízení.

Nicméně stále zůstává spousta problémů k řešení – od přístupu ke vzdělání či zdravotní péči po postavení před zákonem. Konkrétně v Saúdské Arábii ženy mohou dělat jen málo rozhodnutí bez mužského příbuzného – nejprve otce, posléze manžela, ale často také syna. A to včetně banalit typu založení bankovního účtu.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Květen 2019 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace