Vytisknout tuto stránku
st., 11. květen 2022 23:01

7 důvodů, proč byste měli hrát stolní tenis

Věděli jste, že stolní tenis, jak ho známe nyní, vznikl v roce 1901 ve Velké Británii? Věděli jste, že stolní tenis, jak ho známe nyní, vznikl v roce 1901 ve Velké Británii? Zdroj: Creative commons
Stolní tenis, ping pong, nebo hovorově pinec či pinčes. Těmito slovy lze pojmenovat jeden z nejrychlejších sportů na světě. Ač to nemusí být na první pohled zřejmé, stolní tenis je na vrcholové úrovni vysoce náročnou aktivitou. Pokud byste se chtěli stát profesionálním hráčem ping-pongu, je zapotřebí přenost, hbitost, maximální soustředění a mnohem víc. Jestliže ale máte zájem si jen tak pouze zapinkat s kamarády nebo s rodinnými příslušníky, vězte, že pinec může být fantastickým zabijákem času, během kterého se velmi pobavíte, aniž byste se příliš zapotili. Tento článek prozradí hned sedm důvodů, proč byste měli tomuto sportu alespoň jednu šanci, jestliže hledáte pro svůj volný čas nějakou aktivitu.

1. Hraní stolního tenisu zlepšuje zdraví a tělesnou kondici.
Stolní tenis je vhodný pro zlepšení srdeční činnosti a celkové kondice těla. Jakmile vás stolní tenis svou hrou nadchne, po čase s překvapením zjistíte, že se cítíte mnohem lépe jak co se týče vaší fyzické, tak také vaší psychické stránky. Na sportovní a vrcholové úrovni patří ping-pong k nejrychlejším raketovým sportům na světě. Pro efektivní hru je tedy zapotřebí postřeh, rychlé ruce a nohy a také schopnost rychle reagovat. Ale nemusíte nutně být hned profesionálem. Stačí pouze pár hodin týdně pinkání do malého bílého míčku sem a tam. Kromě zlepšené kondice a postřehu stolní tenis zvyšuje dobrou náladu a psychickou pohodu.

2. Hraní stolního tenisu je nenáročné pro tělo.
Hráči se jenom pohybují po stranách stolu a pouze vracejí míček na druhou stranu. Je potřeba si však uvědomit, že při každé sportovní aktivitě může dojít k zraněním. U stolního tenisu je ale tato pravděpodobnost velmi nízká. Nemusíte se tedy bát modřin ani zlomenin, které se často stávají při kontaktních, kolektivních a adrenalinových sportech. Jen nepodceňujte pořádnou rozcvičku před tréninkem nebo zápasem, nepřehánějte to a hlavně buďte na sebe vždy opatrní.

3. Hraní stolního tenisu vás může provázet celý zbytek života.
Nezáleží, jestli začnete s ping-pongem v šesti nebo v šedesáti. Stolní tenis lze hrát do vysokého věku a stále můžete být konkurencí pro kteroukoliv věkovou kategorii. Nikdy tedy není pozdě začít a ani ve pokročilém věku, kdy už josu mnozí rádi, že si mohou sednout a odpočívat, nemusíte odložit pálku do šuplíku. Paradoxně, čím je člověk starší, tím lépe dokáže využít svou taktiku a techniku hry. Je tím pádem časté, že sedmdesátiletý hráč může bez problému vyškolit mladíka s naprosto zdravými končetinami, aniž by se musel příliš pohybově namáhat. Hlava a zkušenosti mnohdy hrají prim před dravostí a zbrklostí.

4. Hraní stolního tenisu zlepšuje postřeh a udržuje bystrost.
STolní tenis je vhodný pro trénování správné fungování mozku. Při kompetitivní hře je nutné neustálé přemýšlet, plánovat a předvídat. Velice důležitá je také strategie. Každý hráč má svůj osobitý styl, je pro vás tedy vhodné znát své soupeře, jaká jsou jejich slabá místa a kde naopak excelují. Profesionální hráči si hrou osvojí prostorovou orientaci a také mají přirozeně vytrénovaný postřeh.

5. Hraní stolního tenisu učí samostatnosti i práci v kolektivu.
Jako mnohé další raketové sporty, ping pong je jak individuálním, tak týmovým sportem. Vedle dvouhry, kde hráči musí spoléhat sami na sebe, existuje také čtyhřa. Bez správné koordinace s vaším partnerem nemáte šanci porazit své soupeře. Při dvouhře máte jakousi volnost během hry. Je pouze na vás, jaká podání použijete a jakým stylem se budete prezentovat za stolem. Zatímco během čtyhřy není přípustné starat se pouze o sebe a nechat svého spoluhráče na holičkách, ať si se situací poradí. Body sbíráte pro tým a když zvítězíte nad některým z členů soupeřícího týmu, tato výhra je rázem o to sladší, když spatříte šťastné tváře vašich spoluhráčů.

6. Hraní stolního tenisu je zábavou pro každého.
Každý bere sport nějak jinak. Někomu je jedno, jestli prohraje či vyhraje a nezajímají ho případné následky, někdo zas naopak prožívá každé utkání, ať už se jedná pouze o tréninkový zápas, nebo o finálový mač v turnaji. Tak či onak, je zásadní vědět, že stolní tenis je hra, u které se má člověk v prvé řadě pobavit. Jestliže berete sport jako odreagování se od povinností či máte zájem být ten nejlepší, v každém případě nevěste příliš hlavu, pokud se nezadaří. Nedovolte, aby vás tyto stavy ovlivnily ve škole, v práci anebo ve vztazích v rodině. 

7. Hraním stolního tenisu poznáte sami sebe.
Trochu filozofický důvod, ale naprosto samozřejmý ve všech oblastech, které vás zajímají. Jak zmíněno výše, pingpong je především zábava. Je to nádherný sport, který člověka rychle popadne a zasvětí mu spoustu svého volného času. Je jednoduché jej hrát, mistrem se však nestanete ze dne a den. A právě na cestě za svým cílem se můžete těšit na různé výzvy a nová přátelství. Budou vás samozřejmě ale čekat i nové rivality a časté pády. Pouze tehdy zjistíte, co ve vás doopravdy je a co jste schopni dokázat, jestliže do toho dáte své maximum.   

Zobrazeno 219 krát
Naposledy upraveno: út., 24. květen 2022 19:02
Lukáš Jungmann

Zajímám se o motorsport.

...bo v ničem jiném nejsem dobrý. :-D

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste