Vytisknout tuto stránku
čt., 8. prosinec 2022 18:35

Český sen o kryptu se rozplynul, v sídle XIXOIO zasahuje policie

Skoro přesně před rokem obletěla Českou republiku masivní kampaň, jejímž hlavním sloganem bylo "podílej se na budoucnosti". Ovšem nikdo ze samotných spotů či billboardů nepoznal, na co ona kampaň vlastně je. Nikde v celé kampani nebylo ukázáno logo firmy či její produkt. Jediná nápověda, která nám byla poskytnuta, byla ve formě internetové adresy - 'www.xixoio.com'. Ovšem většina z nás neví, co xixoio je, ani co nabízí. Pojďme se na to podívat od začátku.

Po stopách odkazu

Pokud jsme si odkaz vyhledali, přenesl nás na profesionálně vypadající stránku, snažící se nám vysvětlit, co je to tokenizace a proč do ní investovat. Protože na internet chodily firmy dřív, dneska už jdou na blockchain. Tady je ovšem nutné zmínit, že většina české společnosti nemá tušení, co je token nebo blockchain. Někteří o nich nikdy neslyšeli, jiní už ano, ale nevědí, co znamenají. Takže od začátku: token je interaktivní měna, kterou kupujete za reálné peníze. Pokud bude měna růst na ceně, můžete ji někomu prodat a tím na ní vydělat. Pokud bude měna klesat, máte dvě možnosti: buď budete doufat, že nastane zvrat a vyčkáte na okamžik, kdy začne opět růst, abyste na ní vydělali, nebo ji prodáte se ztrátou. Blockchain je pak něco jako účetní kniha - kolik tokenů společnost komu prodala, kolik od koho odkoupila. Jenže právě tady přichází první problém.

Ve zlaté kleci

Pokud jste tokeny skutečně nakoupili, mohli jste pozorovat pozitivní vývoj. Token šel strmě vzhůru, ačkoliv akciové trhy klesaly dolů. Zhodnocení investice ukazovaly i přes tisíc procent. Jenže když jste chtěli tokeny někomu prodat, nebylo to možné. Cena není tržní a token od vás nikdo nekoupí. Záchranou by mohlo být, že společnost vám garantuje 40% ze svých zisků. Jenže společnost nevydělává, lépe řečeno zisk společnosti je 0. A čtyřicet procent z nuly je pořád nula. Podíl ze zisku vám navíc může být vyplacen pouze po tom, co to vedení odsouhlasí na valné hromadě (kam vy, jakožto držitel tokenu, přístup nemáte. Přímo v produktových podmínkách navíc stojí, že firma nemá povinnost peníze vrátit.

Kouzlo neregulovaného trhu

Nikde tedy není záruka, že dostanete své peníze zpět. Pokud se ptáte, jak je to možné, tak je to kouzlem neregulovaného trhu. Neregulovaný je proto, že ho (překvapivě) nikdo nereguluje. Narozdíl od trhu regulovaného, kam spadá většina firem v ČR. XIXOIO sem ovšem nepatří, tudíž neobchoduje podle běžných vyhlášek a regulací. ČNB na tuto firmu nedohlíží (ačkoliv to pan Watzke - majitel- tvrdí). Sama ČNB vydala prohlášení, ve kterém potvrzuje, že s ní firma komunikovala jisté dotazy, ale že se rozhodné nejedná o regulaci či dohled. Neboli vlastníci tokenů nemají žádné záruky vrácení peněz v případě zkrachování firmy. 

Loga, kam se podíváte

Když Richard Watzke selhal se zaštiťováním s ČNB, postavil nad svou firmu svůj vlastní kontrolní orgán. A také spoustu firem a jejich log. Na čemž by nebylo nic špatného, pokud by jich po ověření portálem měšec.cz nezmizela třetina. Což by nemělo překvapovat, uvážíme-li fakt že na první tiskovce společnosti řečnili lidé z Kanady, Švýcarska, Lichtenštejnska, USA, ale i České národní banky. Všechno velká jména, ovšem nikdo z nich nevěděl, že se stali součástí akce na propagaci tokenu XIX. Nejenom, že konference nezafungovala, vstupenek se prodali nižší jednotky a firmě vznikly milionové dluhy dodavatelům. Navíc se záhy někteří účastníci konference od XIXOIO distancovali. Od Watzkeho také odešel prvotní investor Nikolaj Rožok. Richard Watzke se ovšem nevzdal a po první neúspěšné konferenci zařídil právě tu masivní kampaň, o které byla řeč na začátku.

Kouzlo číslo dvě: Multi-level marketing

Watzke přišel také s novým přístupem - 'zaštiťuje nás kryprobankovní asociace a tokeny budeme prodávat nejkvalifikovanějším způsobem'. A v tu chvíli přišel na řadu mulilevelový marketingový systém provizí. Pokud jste nikdy neslyšeli o multilevel marketingu, nejste jediní. Je to velice kontroverzní marketingová strategie pro prodej produktů či služeb, na němý se účastníci daného schématu přímo podílejí (lidově letadlo či pyramida). Z čehož si můžeme odvodit, že token XIX nenabízí pouze kvalifikovaní obchodníci. Token ovšem slavil úspěch, kvalifikace, nekvalifikace. Prodaly se tokeny za více než 300 milionů. Ale nyní už všichni víme, že peníze zpět dostat nelze. 

Policejní zásah v sídle firmy

V úterý (29.11.), vtrhla do sídla firmy policie, přesněji Národní centrála proti organizovanému zločinu. Dvojici představitelů Richarda Watzkeho a Henryho Ertnera zatkla kvůli podezření z praní špinavých peněz apodvodu na investorech. Škoda má sahat k půl miliardě, oba představitelé jsou podezříváni, že peníze dále neinvestovali do firmy, což oba popírají. Ačkoliv budou pravděpodobně oba pánové brzy opět na svobodě, policie je pro zatím zadržela, než ukončí všechny výslechy, po čemž dojde k zabavení jejich majetku (aut a domů). Po prohledání sídla firmy následovaly i domovní prohlídky, nejen u představitelů, ale také řady zaměstnanců, akcionářů, obchodníků a dalších partnerů firmy. Ta ve svém vyjádření uvedla, že policie pouze nechápe jejich byznys model a tokenizaci jako takovou. 

Zobrazeno 745 krát
Naposledy upraveno: čt., 8. prosinec 2022 21:39
Tereza Marešová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste