Vytisknout tuto stránku
ne., 31. říjen 2021 22:12

Covid znamená pro fitness smrt, přežili jsme díky silnému majiteli, říká trenér a provozní ředitel Eurogymu Marek Bouchal

Marek Bouchal je nejen osobním trenérem, ale i ředitelem jednoho z fitness center v Olomouci Marek Bouchal je nejen osobním trenérem, ale i ředitelem jednoho z fitness center v Olomouci Zdroj: Eurogym
S rozlohou 900 m2 se fitness Eurogym řadí mezi největší posilovny v Olomouci, se stovkou inovovaných strojů patří tak i k nejmodernějším. Její provozní ředitel a zároveň trenér Marek Bouchal je absolventem fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Marek Bouchal je mistrem Evropy a dvojnásobným vicemistrem světa v benchpressu v kategorii Masters do 100 kg.

Jak byste popsal odvětví fitness v době covidu, kdy byly fitness centra opakovaně zavírány?
Posilovny nula. Fitka byla zavřená, žádný příjem. My jsme komerční fitko, takže jsme museli platit zaměstnance, nájem, bylo to likvidační. Bez zákazníků je to likvidace tohoto odvětví. Covid znamená pro oblast fitness smrt. Hodně podniků muselo úplně skončit, majitelé je prodávají. Trvat to ještě déle, tak jich skončí ještě mnohem víc. Ne všichni se z toho vzpamatovali.

Pro vás jako ředitele, osobního trenéra a vrcholového sportovce to muselo být velice náročné období.
Vzhledem k mému věku už vrcholový sport není úplně aktuální. Jako ředitel a osobní trenér můžu ale říct, že to nebylo náročné jenom pro nás, ale bylo to demotivující i pro lidi. Snažili se přijít cvičit na černo, což ale nebylo možné. Někteří si začali nakupovat vybavení domů, zjistili ale, že je celkem drahé. Když vznikne poptávka, zvýší se cena nabídky.

Využili jste volný čas na zdokonalování či k uprávě vaší posilovny?
U nás hlavně v tomto období došlo k tomu, že posilovna změnila majitele. Nový majitel věří v lepší budoucnost a také, že další lockdown už nebude.

Bývalý majitel to tedy prodal na základě neúnosné situace v lockdownu?
Nebyl to hlavní důvod prodeje, ale tato situace byla určitě jeden z důvodů, který tomu napomohl. Bývalý majitel v tom nejspíš přestal vidět perspektivu.

Když porovnáte první a druhou vlnu covidu, která měla na posilovny horší vliv?
První a druhá vlna pro nás splynula, protože my jsme mezi nimi měli otevřeno pouze 17 dní. Ty dva týdny, co byly v prosinci, tak to nás nespasí. No a pak nás zase zavřeli. Nejdříve bylo zavřeno asi tři měsíce, no a pak v té druhé vlně bylo zavřeno pět měsíců. Nakonec to bylo asi třikrát zavřené a znovu otevřené. Prostě těžké.

Byla pro vás podpora od státu dostatečná?
Stát vypsal dotační program, ale víte jak to je, než se to zpracuje, schválí vám to, než vám to vyplatí. Takže jak nemáte nějaké peníze v rezervě v hotovosti, tak je to špatné. Stát podporoval zaměstnance. Na každého zaměstnance byl vypsaný příspěvek. Byl příspěvek i třeba na nájem, ale tohle řešila účetní.

Takže jste se nedostali do bodu, kdybyste museli propouštět zaměstnance?
My konkrétně ne. Nebylo to ale tím, že by nám pomohl stát, ale tím, že posilovna má nového silného majitele, který si to dokázal spočítat, udělal si finanční rezervu a počítal s tím, že fitko nepojede na plné obrátky a nebude mít plnou kapacitu. A s tou rezervou přežil do doby, než se provoz vrátí do nějakého standardu, což už se celkem vrátil.

Po znovuotevření posiloven byla povinnost nosit roušky, jak jste se stavěl k tomuto nařízení? Spoustu lidí to odrazovalo právě od cvičení v posilovnách a dali přednost workoutovým hřištím.
Ano, plno lidí to odradilo, ale to, co odrazovalo, nebyly jenom roušky, ale i zavřené sprchy a šatny. Do fitka tak chodili jenom skalní cvičenci. Máme mnoho klientů, kteří mají možnost si během dne udělat hodinovou pauzu na cvičení, pak se osprchují a pokračují dál v práci. Pokud jim toto není umožněno, tak do té posilovny nepůjdou. Otevřeno tedy bylo, ale chodila jenom skalní klientela, které jsme nemohli posyktnout šatny ani sprchy.

A to cvičení v rouškách?
To byla úplná katastrofa, kdo si vyzkoušel někdy cvičit, tak ví, že takhle to nejde. Já jsem byl na vojně, takže bych to přirovnal k běhu v plynové masce. Rouška je určená pro doktory a ne pro člověka, který sportuje. Člověk se v tom zkrátka dusí a můj osobní názor je, že takovéhle cvičení není ani zdravé.

Dále byl povolen pouze omezený počet lidí, nejdříve jeden člověk na 15m2, ale v maximálním počtu 10 lidí na cvičišti, poté se počty rozšířily na maximálně 30 posléze 50 lidí. Vyplatilo se tak velkému objektu jako je vaše posilovna otevřít i při takto omezeném počtu?
My jsme velké fitness centrum, máme přes 900 m2, takže u nás by i za těchto podmínek mohlo cvičit 60 lidí najednou, kdyby tam nebylo omezení na těch 10 lidí. V takto omezeném počtu se nám ani nevyplatilo otevírat. Jsme velká komerční posilovna a potřebujeme, aby se nám tu protočil určitý počet lidí. Máme 100 strojů, takže teoreticky tu může cvičit 100 lidí naráz. Takže otevírat pro 10 lidí by pro nás byl nesmysl. Pak se omezený počet o něco zvednul. A to už jsme otevřít museli, protože lidi by začali chodit jinam a ztráceli bychom klientelu. Tvořily se fronty, návštěvníci museli čekat, ale už jsme jakžtakž fungovali.

Vrátili se návštěvníci ať už po prvním nebo druhém lockdownu v plném počtu?
Ti, kteří k nám chodili, se vrátili. Přišli i noví. Každý rok k nám v září přijdou noví cvičenci, protože nastupují na vysoké školy, takže si myslím, že ty počty se už vrátily do doby před lockdownem. Ba naopak mám pocit, že lidí chodí víc. Nejspíš chtějí podpořit své zdraví a spoustu lidí přes karanténu hodně přibralo, a teď to chtějí shodit. Co se týče návštěvnosti jsme na tom minimálně stejně, možná ještě lépe.

Zobrazeno 1436 krát
Naposledy upraveno: st., 3. listopad 2021 12:09
Vojtěch Pýcha

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste