Vytisknout tuto stránku
čt., 8. duben 2021 13:59

Dark: Seriál, u kterého doslova ztratíte pojem o čase

Jonas Kahnwald Jonas Kahnwald Zdroj: asoundeffect.com
Cestování napříč časem a prostorem je ve filmovém světě velmi oblíbeným tématem. S jeho jedinečným zpracováním přišli němečtí tvůrci Baran bo Odar a Jantje Friese v mysteriozním seriálu s příhodným názvem - Dark.

Děj se odehrává v nenápadném německém maloměstě jménem Winden, které leží ve stínu zdejší jaderné elektrárny. Poklidný život místních obyvatel naruší sled šokujících událostí, počínaje zmizením mladého studenta, Erika Obendorfa. To ve městě vyvolá neklid, který je umocněn dalším zmizením, tentokrát mladšího chlapce, Mikkela Nielsena. Jeho otec, policista Ulrich Nielson, začíná spatřovat souvislosti s podobným zmizením, které se událo před 30 lety. A tady vše začíná.

První série tohoto sci-fi dramatu vyšla na Netflixu v roce 2017. Velmi rychle strhla pozornost diváků, a to hlavně díky napínavému ději, který každou další epizodou probouzí zvědavost a touhu dozvědět se víc. Hned ze začátku jsme hozeni do problematiky cestování časem. Pro milovníky časových paradoxů je Dark splněným snem, a pro ty ostatní noční můrou. Jednoduše řečeno, pokud hledáte seriál, u kterého budete moci vypnout a odreagovat se, jste na špatné adrese. Dark divákovi servíruje více otázek než odpovědí, což nejednomu zamotá hlavu. Tři časové roviny – minulost, přítomnost a budoucnost, které jsou nám představeny hned v první sérii, v kombinaci s nepřeberným množstvím postav tvoří filmový kolotoč plný zvratů.


Ve Windenu žije několik rodin, okolo kterých se vše točí – Kahnwaldovi, Dopplerovi, Tiedemannovi a Nielsenovi. Ti se navzájem znají a mají mezi sebou různé vazby. Jednotlivé postavy se v seriálu objevují téměř ve všech již zmiňovaných časových rovinách, a tedy i ve svých různých věkových podobách. Ač je díky tomu seriál ještě více zamotaný, musím uznat, že herci, kteří ztvárnili tutéž osobu v různých věkových kategoriích, byli do svých rolí velmi dobře obsazeni, hlavně díky podobné vizáži. Až na pár výjimek jsem dopředu byla schopná odhadnout, kdo koho ztvárňuje. Samozřejmě tomu napomohl i samotný kontext, ve kterém se postavy momentálně nacházely. Jen těžko bych mohla tvrdit, která z postav je v seriálu tou nejdůležitější. Každá z nich tvoří podstatnou součást příběhu, což je věc, kterou pochopíte již při zhlédnutí prvních epizod. Všichni jsou navzájem propojeni a nikdo tak nezůstává v pozadí.

 Druhá série, která vyšla v roce 2019 do jisté míry zodpověděla pár otázek, které mi po zhlédnutí první série nedaly spát. Avšak, jakožto výborně promyšlená trilogie si mohla dovolit nastolit další otazníky a natropit tak pořádnou paseku. Mohu říct, že úplného klidu jsem se dočkala až po dojezdu do finále neboli do třetí série, která byla uvedena minulý rok v červnu. Ta od první epizody postupně graduje a líčí snahy hlavních hrdinů o zvrácení apokalypsy, která nastala. Nemá cenu prozrazovat více než to, že se zde konečně dočkáme zajímavého rozuzlení. Svoji pozornost jsem ve třetí sérii nejvíce věnovala Jonasovi a Martě, kteří vyčnívají zejména díky jejich rolích v celé hře s časem.

Pokud jste člověk, který si potrpí na vizuální stránce rozhodně nebudete litovat. Dlouhé záběry a práce s krajinou je něco, co vás dostane do kolen. Celá temná atmosféra seriálu je dokonale podkreslena hudbou, která umocňuje zážitek při sledování.


Ohlédnu-li se zpět za celým seriálem, musím uznat, že to byla opravdu výzva. Zpět k jeho sledování bych se nejspíš nevrátila, což však neznamená, že mě myšlenky na něj ještě dlouho nedoprovázely. Naopak, jsem velmi ráda, že jsem na něco podobného narazila. Tento seriál ve mně vyvolal opravdu hodně emocí, a především mi poskytl nový pohled na celou tématiku cestování časem. Jak už jsem naznačila, Dark je skutečná výzva i pro náročného diváka.

Zobrazeno 199 krát
Naposledy upraveno: so., 10. duben 2021 21:30
Aneta Srovnalová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste