Vytisknout tuto stránku
čt., 22. listopad 2018 16:46

Děsivá realita v Číně. V autonomní oblasti Sin-ťiang rostou koncentrační tábory

Děsivá proměna během pouhých tří let. A svět jen nečinně přihlíží Děsivá proměna během pouhých tří let. A svět jen nečinně přihlíží Zdroj: abc.net.au
Na úplném západě Číny žije především muslimské obyvatelstvo. Převažují Ujguři, v závěsu jsou Kazaši, Kyrgyzové a Turkmeni. Právě náboženství zde vždy vyvolávalo spory mezi těmito etniky a v Číně většinovými Chany. V roce 2008 zde proběhly zatím nejrozsáhlejší nepokoje. A s těmi se Čínská lidová republika vypořádala po svém, tedy výstavbou „převýchovných“ táborů, které si nezadají s tábory koncentračními, jak informuje australská ABC.

Australská televizní a rozhlasová skupina ABC přináší na základě vyšetřování Australian Strategic Policy Institute (ASPI) hrozivá data o nuceném shromažďování čínských muslimů do převýchovných táborů, jako odplatu za jejich separatistickou (a zcela oprávněnou, Čína toto území anektovala násilně) činnost.

Vše začalo právě v roce 2008, kdy si nepokoje vyžádaly stovky mrtvých a vládnoucí komunisté (nebo spíš už jen středolevicoví diktátoři?) se rozhodli jednat. Označili tuto oblast jako „zdroj terorismu a náboženského extrémismu". Postupně oblast čím dál více sekuritizovali. Muslimové nesmí dodržovat ramadán a lidoví úředníci všem naskenovali obličej, což dnes slouží i k tak běžným úkonům, jako je nákup potravin či čerpání pohonných hmot.

Rapidní eskalace „ochrany“ v roce 2016

Před dvěma lety se situace ještě zhoršila. Za prvé došlo k výraznému posílení bezpečnostních složek a kamerového sytému, takže místní muslimové jsou pod neustálým dohledem, a dokonce si musí nechávat pravidelně na jakýchsi „checkpointech“ kontrolovat telefony. Za druhé začala výstavba oněch „profesních a vzdělávacích středisek“, které budovali, světe div se, sami budoucí trestanci.

Nyní je hotových již 28 těchto táborů a další budou přibývat. Rozloha těch dosud postavených je přes 700 000 metrů čtverečních, což je velikost zhruba 100 fotbalových hřišť. A v nich je zavřeno přibližně 2 miliony vězňů bez sebemenší šance na propuštění. Jen pro srovnání, celkový počet muslimů v Sin-ťiangu je něco přes 16 milionů.

Kongres připravuje sankce

Toto jednání si samozřejmě vyžádalo pozornost celého světa. Bohužel Čína je velký světový hráč, proto nejsou represe nijak výrazné. Na druhou stranu, místním elitám uškodil fakt, že zpočátku tyto tábory popíraly. Až po zveřejnění leteckých záběrů přestaly lhát. Nicméně tyto praktiky by si zasloužily okamžitý tvrdý trest proti vrcholným komunistickým kádrům.

Nejhlasitějším kritikem jsou pochopitelně Spojené státy, které ihned po uveřejnění reportáže začaly pracovat na sankčním listu, který právě projednává Kongres. Dalším hlasitým odpůrcem je právě Austrálie, kterážto je zdrojem těchto informací.

Pro mě zcela neuvěřitelně oportunistický postoj zaujímá OSN. Ta dokonce v době, kdy už se tyto informace dostaly na povrch, chválila Čínu za „legislativu, politiku a administrativní kroky učiněné na ochranu práv a zájmů menšin“. Ani návštěva Sin-ťiangu generálním tajemníkem Antoniem Guterresem neukázala negativní postoj vrcholných orgánů OSN vůči těmto nelidským praktikám. Guterres se totiž k situaci raději vůbec nevyjádřil. Tato alibistická rétorika mě popravdě velice děsí, jelikož pokud selhává v oblasti lidských práv OSN, nevím, kdo jiný by se měl za utlačované postavit.

ČR a její podbízivá politika

Budoucnost místní muslimské majoritě tedy nevěstí nic dobrého. Teď dokonce internetem koluje neověřená informace, že KSČ rozhodla o vybudování devíti krematorií. To by jen podtrhovalo paralelu s druhou světovou válkou a obecnou náladu v dnešní společnosti, tedy potřebu někoho segregovat. V komentářích na Facebooku pod článkem, zabývajícím se touto problematikou, jsem dokonce našel názory tpyu: „vždyť mají, co si zaslouží“ nebo „Hitler věděl, co dělá“. Bohužel ani naše politická reprezentace tomuto napomáhá. Muslimové jsou braní i prezidentem jako „odpad“ a Čína naopak jako budoucí obchodní partner číslo jedna. A vyjádření na konto těchto táborů je k nenalezení. Mám strach, abychom nedopadli jako Sin-ťiang. Se světem tolerovanými „koncentráky“ a polokomunistickou diktaturou.

Zobrazeno 2944 krát
Naposledy upraveno: po., 26. listopad 2018 16:08
Jakub Mikoláš

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste