Vytisknout tuto stránku
čt., 18. listopad 2021 17:15

Fenomén jménem Tiny House

Tiny House Done Tiny House Done Zdroj: Bohdan Havlíček
Stylový, pohodlný, minimalistický a malý. Mnoho lidí se v této době žene z měst a hledají soukromí. Schovat se do lesů a žít život jako kdysi, to poskytuje Tiny House.

Tiny House k nám přišel z Ameriky, kde jejich popularita vzrostla kvůli finanční krizi. Tento typ bydlení vyhledávají především mladí, kteří chtějí žít více s přírodou, jsou ekologicky smýšlející a mají dobrodružný život. Nechtějí se také uvěznit hypotékou či půjčkami. Mnoho lidí i v České republice tyto domky staví a dopřávají to i těm, kteří si ho nemůžou dovolit, nebo o něčem přemýšlejí, ale nejsou si jisti jeho stavbou.

Jedná se o domeček, který stojí buď na kolech, aby se dal přesouvat z místa na místo, nebo má pevné základy a zůstává stále na jednom místě. Tiny je přizpůsobený tak, aby každý centimetr byl využit. Prostor je tvořen jednou hlavní místností, kde je velké okno, které umožňuje rozhled do přírody. V prostoru je umístěna postel, malá kuchyň, stolek, mnoho úložného prostoru a středobodem jsou kamna, která celý domek vytápí. Oddělená bývá koupelna a toaleta. Vše je to na individualitě a každý si svůj domeček staví jinak.

Základna je obvykle podvozek, který se dá zaháknout za automobil a odtáhnout. Na vleku je navržena konstrukce domečku. Izolace stěn bývá z ekologických materiálů a celý Tiny je obložen dřevem, aby po funkční i vizuální stránce fungoval.

Tyto domečky používají chytré technologie. Mezi ně se řadí zachytávání dešťové vody, separační toaleta, ohřev vody díky solárním panelům a mnoho dalších vychytávek. Vše je přizpůsobené pro to, aby žití bylo snazší, volné a nemuselo být zavázáno na jednom místě. 

Díky malé velikosti se i cena pohybuje poměrně nízko, většinou okolo půl milionu korun, kdy se zadá objednávka a domek přijede postavený. Většina lidí, ale stále volí to, že si domek postaví sami, vychází to levněji a vše si sobě přizpůsobí.

V České republice se dají pronajmout Tiny Housy na několika místech. Rozhodnout se můžete dle jejich instagramových profilů (@mujtiny, @tinyhousedone, @tiny_glamp, @zasivarna_polom a @outulna_cz), stačí vybrat a strávit pohodový víkend.

Zobrazeno 265 krát
Naposledy upraveno: čt., 18. listopad 2021 22:14
Bohdan Havlíček

Související články

Quo vadis, pražská Sparto?
Quo vadis, pražská Sparto?
  st., 11. květen 2022 22:10
Ledová košťata: Jak se hází v Brně?
Ledová košťata: Jak se hází v Brně?
  út., 3. květen 2022 18:04
Ledová košťata: Pokec s Paulovými
Ledová košťata: Pokec s Paulovými
  út., 3. květen 2022 18:10
Pro psaní komentářů se přihlaste