Vytisknout tuto stránku
po., 26. duben 2021 21:49

„Golf jsem v mládí nenáviděl,“ říká redaktor GolfExtra

Novinář Jan Fait Novinář Jan Fait Zdroj: Twitter @honzasimonfait
I takto mohou znít slova golfového novináře. Honza Fait se pohybuje v novinářské branži už řadu let. Dnes pracuje v GolfExtra.cz, jednom z největších golfových portálů v České republice. Co všechno stojí za vydáním článků, které si čtenář může přečíst? Je novinařina krásným a jednoduchým povoláním? To a mnohem více se dozvíte v tomto rozhovoru.

Co byl původní impulz k tomu, že jste si řekl, budu pracovat v golfové redakci?
Člověk, kterému GolfExtra patří pořádal do té doby golfové turnaje. Postupem času jsme zjistili, že naším společným záměrem byla a stále je popularizace golfu. V neposlední řadě nás také zajímal byznys. Snažíme se tento sport přibližovat zajímavostmi, pestrostmi a dělat ho zábavným.

Kolik let pracujete v GolfExtra?
GolfExtra jsme zakládali v roce 2016, takže už to bude 6 let.

Čekal jste, že za pár let se stanete jedním z nejsledovanějších golfových portálu v zemi?
Nechci, aby to znělo nějak povýšeně, ale čekali jsme to. Náš primární plán byl stát se jedním z nejsledovanějších webů. Golfových portálů je sice hodně, ale já už jsem si za svou dobu prošel čtyřmi. Vždycky jsou dominantní ty, které mají pevné zázemí, to byl náš záměr a povedlo se to. Od začátku jsme měli redakci, kde pracovali tři lidé. Objížděli jsme mnoho turnajů, kvůli toho, abychom se poznali s hráči, pořadateli a dalšími. Snahou bylo se co nejrychleji zviditelnit. Jsme rádi, že si již 5 let držíme pozici české jedničky.

Kde všude momentálně vykonáváte pracovní náplň? Zaregistroval jsem, že se také angažujete ve stanici GolfChanelu, spolupracujete s nimi?
Já jsem před pár lety pracoval v GolfChanelu. V roce 2016 jsem přešel do GolfExtra. Ovšem mým současným majitelem, pod kterým pracuji, je opět GolfChanel. My jsme z GolfExtra vytvořili zpravodajský portál Golfchanelu. Něco jako stanice TV Nova, která vlastní zpravodajský portál TNCZ. K tomu se starám o weby golfových turnajů.

Co je na vaší práci nejtěžší a co vás naopak nejvíce baví?
Na novinařině mě baví novinařina. Líbí se mi mluvit s lidmi. Je skvělé, že každý den je originál. Baví mě ten proces hledání informací, psaní, editování a vydávání článků. Je atraktivní, kam všude se můžete podívat. No a když jste sportovní fanoušek, tak je něco neskutečného být přímo v samotném centru dění a prožívat danou událost naplno. Odmala jsem chtěl být novinářem, takže si žiji svůj sen.
Co mě nebaví...
Ne mě, jako spíše moji rodinu nebaví, že je to časově velmi náročná práce. Já to tak neberu. Já s tím žiji celý život a de facto od střední školy se pohybuji v žurnalistické sféře. Pro mě je časová vytíženost automatická, ale chápu že oni to tak brát nemusí. O víkendech nejste doma, nebo když už jste, tak sledujete sport. Já jsem se s tím sice smířil, ale chápu, že pro někoho to může být překážka, přes kterou se nepřenese. Další náročnou věcí je zodpovědnost, kterou máte ve svých rukou. Někdy si říkám, kdy mě to konečně přestane bavit, protože je to těžké zkombinovat s rodinným životem. No, zatím nepřestalo a mám svou práci pořád rád.

V novinářské branži se pohybujete již řadu let, kdybyste měl poradit začínajícím novinářům jednu nejdůležitější vlastnost, bez které se v praxi neobejdou, která by to byla?
Jednu vlastnost je hrozně těžké vybrat, protože těch věcí je víc. Globálně si ale myslím, že nejdůležitější je být poctivý. V dnešní době to opravdu není jednoduché, ale troufám si říct, že když je člověk poctivý a férový, tak mu to ta práce vrátí. Novinařina je složité povolání, které nese hodně překážek, nepříjemností a není to vždy procházka růžovým sadem. Být novinářem je jedna z těch prací, kterou musí člověk milovat. Pokud ji miluje, nic vám nebrání a můžete si žít svůj sen.

Vaše články mnohdy obsahují zajímavé informace, které si člověk sám jen těžko vyhledá, co tomu předchází, z jakých zdrojů čerpáte?
Vesměs nikde ve světě naše zdroje nemáme, ale tím, že jsme zpravodajství televizní stanice GolfChannelu, tak máme i jejich licenci. To znamená, že jsme ve spojení i s americkou televizní stanicí GolfChannel. To nese určité výhody. Co se týče českého golfu, tak to samozřejmě stavíme na kontaktech s hráči, pořadateli, promotéry, sponzory. Jsou turnaje kdy občas máme někoho na místě, ale to je jen výjimečné. Když se jedná o velká témata, tak vytvoříme mix toho, co načteme a napíšeme to z vlastního pohledu. Takže z českého prostředí to jsou zdroje na místě a z amerického a světového je to rešerše.

Turnaje PGA tour končí většinou pozdě v noci, někdy až v ranních hodinách, v kolik hodin si začínáte zjišťovat informace a psát článek, aby byl co nejaktuálnější?
Je to příklad od příkladu. Největší turnaje, což jsou majory a Ryder Cup, se sledují celý předešlý večer. Články z těchto turnajů vydáváme víceméně o půlnoci. Většinou zpráva obsahuje dva až tři odstavce o vítězi. S takovou informací nemůžeme čekat až do rána. V ranních hodinách potom vydáváme článek, který navazuje na noční zprávu. Když to je jeden z obyčejnějších turnajů, tak sledujete výsledky už večer a jak ten turnaj sledujete, celé čtyři dny, tak příběh již znáte a připravujete si ho v hlavě. Například vidíte, že některý hráč vyhrává o šest ran. Víte tedy, že ráno budete psát o tom, jak vítěz vyhrál s náskokem šesti ran. Psát výsledky turnaje o půlnoci by nemělo smysl, protože většina lidí jde spát a přečte si je až ráno.

Zajímalo by mě podle Vás, které golfové informace jsou pro české čtenáře atraktivnější ? Články, které se týkají českých golfistů, anebo spíše ty, které zahrnují světovou golfovou špičku?
Jsou tam dvě roviny. Dlouhodobě je větší zájem o světová esa. O české golfisty je „poptávka“ pouze tehdy, když vyhrávají. Kdybychom například napsali, že golfová jednička se odhlásila z některého turnaje, lidé si to přečtou, protože je to zajímá. Kdybychom ale tu stejnou informaci napsali o českém hráči, tak si ji přečte málokdo. Když jsou Češi na vrcholu, tak je to pro fanouška víc než světová esa, ale musí opravdu na té špici být. Na druhou stranu, psát o Češích, je zpravodajská povinnost a my víme že je to správně.

Který hráč je „poklad" pro novináře? To, co udělá, zajímá všechny, často se o něm píše, je atraktivní pro čtenáře?
Samozřejmě dlouhodobým trhákem je Tiger Woods. Stačí o něm cokoliv napsat a zajímá to všechny. Navíc zájem o jeho osobu není jen u golfových fanoušků, ale celkově u fanoušků, kteří sledují sport. Ale s každým to je tak, že záleží, co se s daným člověkem zrovna děje. Například, když měl Tiger Woods koncem února havárii. Čtenost prvních článků byla obrovská, ale když o té stejné zprávě píšete nějaký 5. článek, čísla začnou klesat. V praxi to tedy vypadá tak, že lidé si zprávu přečtou a zajímají se o ni. Po nějakém čase ovšem přijde určitá hranice, kdy poznáte, že čtenost není tak velká a lidi to přestává bavit. V Čechách jsou oblíbené určitě sestry Kordovy, momentálně se jim daří a jsou dobré. Potom Rickie Fowler, Dustin Johnson a Rory McIlroy, ti mají obrovskou fanouškovskou základnu, kterou si stále udržují. Oni dokážou fanoušky bavit a články s jejich osobami rozhodně nenudí. Myslím si ale, že celkově je mnohem důležitější, co se stalo, než komu se to stalo. Například zpráva, že hráč trefí hole in one, ukončí play-off a vyhraje turnaj. To je událost, která bude čtenáře zajímat vždycky. Osobně se mi stává, že když píšu reportáž z nějakého turnaje, tak největší zájem není o vítěze. Jo, ten je fajn, ale lidé mnohem víc řeší nějaký příběh, který se může stát a vítěz nemusí být vůbec jeho součástí.

Masters, Ryder Cup, Us Open, British Open, PGA Championschip. Těch největších turnajů je celá řada, dokážete vypíchnout jeden, na který se vždy těšíte, až zase o něm budete psát?
Jestli jde o každý rok, tak to není jenom u mě, ale u většiny golfových fanoušků. Jednoznačně se jedná o Masters. Je to prostě turnaj turnajů. Vždycky je nejsledovanější a největší. Těším se na tu hudbu a určitě jí znáte, na hřiště a celkově na atmosféru toho turnaje. Kdybych měl vypíchnout turnaj, který se hraje jednou za dva roky, byl by jím určitě Ryder cup. Myslím si, že jde o největší golfovou událost na světě. Mým názorem je, že Ryder cup je ještě slavnější než Masters. Ty emoce, výjimečnost, že to je jednou za dva roky a tím vším okolo. Troufám si říct, že Ryder cup patří do top 5 sportovních událostí na celém světě. Přiznávám se, že to jsou jediné dva turnaje, na které se vydržím koukat celý večer. Z českých turnajů bych vypíchl Czech Masters, na který se těším každým rokem. Na turnaji jsem osobně a můžu dělat rozhovory s hráči Evropské špičky.

V roce 2016 byl golf po dlouhé době na olympijských hrách, jakou měly sledovanost?
Olympiáda nebyla zrovna nějaké terno. Tím, že se hrozně dlouho psalo o návratu golfu na olympijské hry, začal zájem fanoušků klesat. Navíc naše česká zástupkyně tam zrovna o vítězství nehrála. Jak říkám, nevybavuji si, že by to bylo úplně úžasné a chápu i světové hráče, proč se jim tam zrovna nechtělo. Pro ně jsou nejdůležitější majory a Masters. Olympiáda je sice hezký turnaj, ale jde o velký zásah do jejich už tak nabitého programu. Světová špička to má tak, že pojedou na olympiádu a můžou sice vyhrát dva miliony dolarů. O týden později ale mají Major, kde se píše ta golfová nesmrtelnost, a to je pro ně mnohem důležitější. Je skvělé, že je golf na olympiádě. Určitě se dá mluvit o úspěchu, ale rozumím tomu, že pro některé hráče ten pomyslný vrchol je někde jinde.

Člověk se asi nestane editorem golfového webu jen tak, jaký máte vztah ke golfu. Zjistil jsem, že prý jste golf kdysi nenáviděl. Změnilo se to?
Zjistil jste si správně že jsem golf nenáviděl, a to z toho důvodu, že jsem hrál jako malý tenis. Hrál jsem za klub Čechie Karlín a bohužel jsem byl u toho, když nám bourali kurty. Namísto našich kurů se tam začal stavět driving. V té době jsem golf opravdu nenávidě, protože nám vzali náš klub. Ale změnilo se to a postupem času ta nenávist vyprchávala. Na druhou stranu se to zlomilo, když jsem byl v klubu sportovních novinářů a mohli jsme se zúčastnit tréninkových lekcí golfu. Tehdy na drivingu v Botanice. Poprvé jsem si bouchnu do míčku před 10 lety a je to asi jak s každým, odpálíte míček a začnete to mít rád.
Golf jsem začal hrát a byl, vlastně je to pro mě relax. Mám rád, když si můžu s kamarádem zajít na hřiště a odpočinout si od počítače. V posledních letech už moc nehraji, protože pracovních povinností je hodně, taky přišla rodina a golf není moje největší priorita. Teď čekám, až děti odrostou, bude méně práce a já budu moct trávit na golfu zase více času.

Zobrazeno 880 krát
Naposledy upraveno: út., 27. duben 2021 10:26
Adam Kučatý

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste