Vytisknout tuto stránku
pá., 9. březen 2018 11:35

Hollywoodské krásky minulého století

Vivien Leigh,Ingrid Bergman,Grace Kelly, Marilyn Monroe, Audrey Hepburn Vivien Leigh,Ingrid Bergman,Grace Kelly, Marilyn Monroe, Audrey Hepburn Zdroj: GooglePhotos
Ačkoli se říká, že krása není všechno, u filmu tomu tak není. Když se podíváme napříč historií kinematografie, zjistíme, že krásné tvářičky znamenaly někdy víc než sám talent, a i přesto se během své kariéry vyšplhaly až k Oscarům, a jiným filmovým oceněním.

U žen si nelze nevšimnout, že v hlavních rolích se vždy objevují andělské tváře, které mají ukazovat ideál krásy. Tak to u filmu vždy bylo, je a nejspíše i bude. Díky dokumentování si také můžeme všimnout, že ‚ideál‘ se v průběhu času mění. Vzhledem k nedávnému udělování Oscarů si můžeme aspoň hrstku hereček minulého století připomenout.

 

Vivien Leigh (1913-1967)

Psychicky nemocná, ale zato zbožňovaná herečka, která se narodila těsně před první světovou válkou v Indii. V Británii se brzy uchytila v divadle, později i ve filmu a její sláva rostla, až se stala jednou z největších hollywoodských hvězd své doby. Vrcholem její kariéry byl v roce 1937 Oscar za roli Scarlet O’harové ve snímku Sever proti Jihu. Slávu sice prožívala neskutečnou, ale v osobním životě trpěla bipolární poruchou, která se tehdy nedala léčit. Její život ukončila tuberkulóza.

 

Ingrid Bergman (1915-1982)

Švédská herečka, jejíž talent se projevil již v dětství. Na divadelní prkna ji vedl hlavně její otec, který však brzy zemřel, a tak jeho roli převzal zodpovědně strýc Ingrid.Krásná herečka se dostala i k filmu a během své úspěšné kariéry získala tři Oscary. Třikrát se stihla vdát, založila rodinu, a nakonec zemřela na rakovinu prsu.

 

Grace Kelly (1929-1982)

Celým jménem Grace Patricia Kelly byla americká herečka, která měla to štěstí a narodila se do rodiny milionáře Johna Brendana Kellyho, což jí usnadnilo cestu k divadlu i k filmu. Grace byla však od počátku kariéry hodně skromná a svůj herecký projev se snažila vést k lepšímu. Za roli ve filmu Country Girl dostala i Oscara.

Nejznámější se však stala díky sňatku s princem Rainierem III., jímž se stala se stala kněžnou Monaka. Kvůli této roli se však musela vzdát filmu. Její život skončil v několikametrové propasti, do které se zřítila během řízení, když dostala infarkt.

 

Marylin Monroe (1926-1962)

Původně Norma Jeane Mortenson neměla příliš radostné dětství. Svého otce nikdy nepoznala a její matka trpěla silnými duševními chorobami, takže se musela léčit v léčebně. Norma tak strávila většinu dětství v pěstounské péči a v sirotčinci. Už v šestnácti letech byla provdána za mladého muže, jejich manželství však skončilo, když se Norma rozhodla pro záři reflektorů. V roce 1952 se stala historicky první playmate, když poprvé vyšel časopis Playboy. To její kariéru vystřelilo k nebesům a stala se sex symbolem. Její život provázely fámy, že randila například s prezidentem Kennedym a dalšími známými osobnostmi. V srpnu 1962 byla nalezena mrtvá v pokoji se sluchátkem u ucha, její smrt dodnes vyvolává spousty otázek.

 

Audrey Hepburn (1929-1993)

Nesmrtelná legenda nejvíce známá svojí rolí ve filmu Snídaně u Tiffanyho. Audrey měla dobré srdce a vždy dávala přednost rodině před září reflektorů. Tvrdila, že herecká kariéra jejím snem nikdy nebyla. V roce 1954 získala Oscara za film Prázdniny v Římě. Křehká kráska, která nikdy nevážila více než padesát kilo, věnovala část svého života charitě. Na rakovinu slepého střeva zemřela ve Švýcarsku, kde je i pochovaná.

Zobrazeno 1647 krát
Naposledy upraveno: út., 20. březen 2018 09:26
Kristýna Michalčíková

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste