Památky
Budapešť je rozdělena řekou Dunajem na dvě části. Pešť je strana kde se nachází Parlament, Bazilika svatého Štěpána, velká tržnice i Náměstí Hrdinů a je ideální na dlouhé chození a objevování skrytých sošek u řeky, zatímco Buda s Rybářskou baštou, Budínským Hradem a vrchem Gellért nabízí ty nejlepší výhledy. Ráno je navíc spousta míst jako je okolí Rybářské bašty nebo areál hradu, přístupná většinou zdarma. Dunaj nejen rozděluje, ale také spojuje městské části. V koridoru řeky jezdí každou hodinu vyhlídková plavba, která nabízí i možnost s neomezenou konzumaci prosecca nebo dokonce party loď.
Aplikace pro sólo cestovatelky
Sólo cestování zní jako jedeno velké dobrodružství a samá zábava. Jak si ale zajistit bezpečí? Digitální kamarádka byla pro mě základ. Hledala jsem v aplikace TravelBFF, která mi poměrně rychle otevřela oči. Z cestovatelské platformy se rychle stala seznamka. Denně mě oslovilo minimálně deset mužů ve středním věku s jejich návrhy na schůzky, což je to poslední, co na sólo výletu chcete. Naopak TravelLadies je aplikace, která spojuje komunitu žen, řeší se v ní tipy i bezpečí a umožňuje domluvit si i osobní setkání. Mně osobně pomohla najít hned několik zajímavých kontaktů. A protože nikdo nechce přijít o vyhlášený noční život v ruin barech, je skvělé se tam s někým z aplikace potkat. Díky tomu vám odpadne strach o bezpečí, který většina žen při nočních návratech mívá.
Místní doprava
V Budapešti může být doprava vaším nepřítelem nebo naopak nejlepším kamarádem. Pokud víte, jak na ni. Jednoduše zapomeňte na předražené taxíky a stáhněte si aplikaci BudapestGO. Jako student máte nárok na měsíční jízdenku za cca 230 Kč, která platí na metro, tramvaje i autobusy a mnohdy se vyplatí víc než neustálé kupování jednotlivých jízdenek. Nejenže ušetříte, ale také dostáváte svobodu projet se ikonickou tramvají č. 2 podél Dunaje nebo se svézt nejstarším metrem v Evropě (linka M1), bez stresu a kdykoliv se vám zachce.
Nakonec mě Budapešť naučila, že ten největší adrenalin není v politických změnách nebo v bloudění v historickém metru. Je v tom momentu, kdy si uprostřed cizího města uvědomíte, že se o sebe dokážete postarat. I když se nám maďarská metropole mění před očima, jedna věc zůstává stejná, a to pocit, když se rozhodujete sami za sebe a zjistíte, že ten pomyslný 'maďarský guláš' se nakonec vždycky usadí. Zbude vám jen čistá radost z vlastní odvahy. Takže jestli váháte, jestli vyrazit sama, prostě si kupte lístek. Ten zbytek už vyřešíte cestou.
Kateřina Pokorná