Vytisknout tuto stránku
po., 24. únor 2020 10:07

Kameňák zas a znova

Václav Vydra jako policista Pepa Novák Václav Vydra jako policista Pepa Novák Zdroj: filmtoro.cz
Není snad Čech ten, kdo neviděl nebo alespoň neslyšel nic o legendární komedii Zdeňka Trošky s názvem Kameňák. První tři díly nepatřily na ČSFD mezi nejlépe hodnocené, jakmile se ale pokusil ztvárnit film jiný režisér, procenta klesla ještě více. A co teprve hodnocení, když se jedná o Kameňák v seriálu?

Zdeněk Troška uvedl do kin první snímek tohoto filmu v roce 2003. Hlavní roli obsadili herci Václav Vydra jako policista Pepa Novák a Jana Paulová jako učitelka Vilma Nováková. Film je založen na humorných a neobyčejných životních osudech, obyčejné české rodiny a jejich přátel v malém městečku Kameňákov.

Jelikož se stal Kameňák jednou z nejznámějších českých komedií, i přesto, že ČSFD uvádí jinak, rozhodl se režisér Troška pro další pokračování. Kameňák 2 natočil hned v následujícím roce. Děj navazuje na předchozí díl. Pod zámkem objevili zázračný modrý pramen, stékající přímo do sklepa staré babky Kropáčkové (Anna Vejvodová). Takzvaný „modrý pramen“ povzbuzuje sexuální chutě, a tak babka Kropáčková chytá „druhý“ dech a znásilňuje mladíky v okolí. Třetí díl vzniká v roce 2005 a odehrává se v něm fotbalový zápas mezi obyvateli Kameňákova a romskou rodinou, nastěhující se vedle rodiny Novákových. Všechny díly jsou rozděleny do událostí, odehrávající se během jednoho týdne.

Ale co pokračování?

Díky „úspěchu“, jenž sklidil Zdeněk Troška se v roce 2013 pokusil český režisér a scénárista Ján Novák navázat na volné pokračování známé trilogie. Čtvrtý díl byl kritizován ještě více než díly předchozí. Herečka Jana Paulová jako Vilma Nováková ve filmu už neúčinkuje. Herec Václav Vydra jako Pepa Novák si však polepšil a stal se starostou města.

Z trilogie Zdeňka Trošky se tak stala tetralogie. Tu zakončil speciální pátý díl s názvem Vánoční Kameňák. Tento film vznikl v roce 2015 a to už od třetího režiséra F. A. Brabce. Tento díl sklidil na ČSFD pouhých 15 % a stal se 50. nejhorším filmem.

I po tomto propadáku bude pokračování?

Televize Nova se rozhodla podpořit nápad režiséra Jána Nováka, aby natočil stejnojmenný seriál. Kameňák jako TV seriál má dvě série po 8. dílech. První sérii odvysílala televize Nova na jaře roku 2019. Výrok ČSFD zní jasně 18 % a 189. nejhorší seriál. Druhou sérii měla naplánovanou na přelomu zimy a jara tohoto roku. Stačil však jeden neúspěšný díl a Nova vysílání ihned pozastavila, na ČSFD však najdeme hodnocení se 41 %. Dočkáme se tedy někdy dalšího pokračování nebo druhá série seriálu bude navždy zapomenuta?

Zobrazeno 619 krát
Naposledy upraveno: pá., 28. únor 2020 20:39
Dominika Veselková

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste