Vytisknout tuto stránku
ne., 22. březen 2020 16:06

Koronaviry tu jsou již od 60. let

koronavirus SARS-CoV-2 koronavirus SARS-CoV-2 Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz
Počet nakažených v České republice se přehoupl přes tisícovku. Jak se virus přenáší a proč bychom měli přísně dodržovat hygienu? Nové studie potvrdily, že je nutné se chránit nejen před lidmi ale i před všemi povrchy veřejných prostor.

Koronaviry, patřící do RNA virů, napadají dýchací a trávicí ústrojí, šíří se vzduchem, kontaminovanými předměty nebo orofekálním přenosem. Byly objeveny v polovině 60. let, aktuálně je známo 7 koronavirů, které způsobují onemocnění u lidí. Nejčastějšími cestami, kudy vnikají viry do lidského těla, jsou sliznice, tedy ústa, nos a také oči. Tato místa pro viry představují otevřenou bránu, právě na obličej si saháme nevědomky prakticky neustále. Doporučení expertů zní vědomě se těmto dotekům vyhýbat.

Co se týče běžných koronavirů, vytvoření imunity proti nim by trvalo příliš dlouho a aktuálně to není možné. Pokud se uzdravíte, jste imunní, ale není jisté, jak dlouho. Tohle je ve skutečnosti jedna z největších výzev při vývoji vakcíny, která v současnosti probíhá.

Podle nové studie vědců z National Institus of Health, CDC, UCLA a Princeton University je virus způsobující koronavirové onemocnění několik hodin až dní stabilní v aerosolech a na površích. „Vědci zjistili, že původce závažného akutního respiračního syndromu koronavirus SARS-CoV-2 byl detekovatelný v aerosolech až tři hodiny, na mědi až čtyři hodiny, na kartonu až 24 hodin a až dva až tři dny na plastu a nerezové oceli,“ uvedl na svých stránkách Státní zdravotní ústav. Studie poskytla informace o stabilitě viru, které dokazují, že je velmi důležité se chránit před všemi povrchy rukavicemi a dezinfekcí. Koronaviry nesnáší sluneční záření, mráz, horko nebo vyschnutí. Na svém povrchu mají tukový obal, který se dá zničit pomocí alkoholových rozpouštědel, ale i obyčejným mýdlem. 

Zobrazeno 911 krát
Naposledy upraveno: ne., 22. březen 2020 20:07
Adéla Jakoubková

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste