Vytisknout tuto stránku
ne., 11. duben 2010 13:51

Lehkovážná komedie pro vážné lidi

10.dubna jsme měli možnost v Moravském divadle zhlédnout známou divadelní hru Oscara Wilda Jak je důležité míti Filipa. V originálu se hra jmenuje The Importace of Being Earnest. U nás se ale hra hraje nejčastěji s názvem Jak je důležité míti Filipa, a to díky Jiřímu Zdeňkovi Novákovi, který nahradil jméno neexistujícího bratra Earnesta Filipem. Tato hra měla premiéru na Sv. Valetnýna v roce 1895 v St James's Theatre v Londýně. Se souborem činohry hru nastudoval režisér Roman Groszmann.

Příběh se odehrává ve viktoriánské Anglii. Jack Worthing přijíždí do Londýna, aby požádal svou lásku Gvendolinu  o ruku. Jack však v Londýně vystupuje pod jménem Filip. Gvendolína jméno Filip zbožňuje, protože přece každá mladá dáma by chtěla mít muže jménem Filip. Souhlasí tedy se zasnoubením, její matka Lady Bracknellová však ne. Vyčítá Jackovi jeho nejasný původ, byl totiž nalezen v cestovní tašce na hlavním nádraží. Doporučí mu tedy, najít si co nejdříve alespoň jednoho z rodičů. Jack se se svou lží svěří svému kamarádovi Algernonovi, bratranci Gvendoliny. Prozdradí mu také tajemství o svém sídle na venkově, kde žije jeho schovanka Cecílie. Ten mu naopak poví, že i on má fiktivního přítele Bunburyho, který je smrtelně nemocen a Algernon jej musí navštívit pokaždé, když se mu to hodí. Jack se vrací na své venkovské sídlo, kde je znám pod svým pravým jménem. Na venkov se ale také chystá Algernon, který když slyšel o krásné Cecílii, rozhodl se ji navštívit a získat. Vydává se tedy za Jackova bratra Filipa. Když ji pozná, zamiluje se do ní a oba se spolu zasnoubí. V té chvíli na venkov přijíždí ale také Gvendolina, která se hned po svém příjezdu potká s mladičkou Cecílií. Vypadá to, že si budou skvěle rozumět, dokud nezjistí, že jsou obě zasnoubené s Filipem. Jack a Algernon mají tedy co vysvětlovat, dívky jsou však neoblomné, a tak se oba rozhodnou nechat se pokřtít a přijmout jméno Filip. V tom všem ale přijíždí lady Bracknellová hledat Gvendolinu, která utekla z domu za Jackem. Přitom potkává vychovatelku Cecílie slečnu Prismovou. Ukazuje se, že se dámy dávno znají a na povrch se dostává neuvěřitelný příběh. Před dvaceti osmi lety slečna Prismová pracovala u lady Bracknellové a když byla na procházce s dítětem její sestry omylem ho dala místo do kočárku do cestovní brašny a nechala jej na nádraží. To je šok pro Jacka, jehož nejasný původ se zdá být najednou úplně jasný. Znamená to tedy, že je bratrem svého kamaráda Algernona a synovcem lady Bracknellové, a že byl dokonce pokřtěn jako Filip. Celý příběh končí zasnoubením obou dvojic.

Hra srší zábavným anglickým humorem a místy se divák nemůže přestat smát. Představení oživí také, jak se říká, kulturní vložka zhruba ve čvrtině představení, kdy oba hlavní herci před oponou improvizují, než se vzadu přestaví celá scéna. Možnost srovnání různých inscenací jsme měli nedávno v televizi, kdy vysílali poněkud známější verzi s předními českými herci. A troufám si říct, že kvalitou se obě inscenace příliš nelišily. Herci v Moravském divadle podali skvělý výkon. Hra byla také zfilmována, a to v roce 1952 a poté v roce  2002, kde můžeme v hlavních rolích vidět například Reese Witherspoon nebo Colina Firtha.

OBSAZENÍ
John Worthing            Lukáš Král
Algernon Moncrieff       Petr Jarčevský
kanovník Chasuble        Václav Bahník
Lady Bracknellová         Vlasta Hartlová
Gvendolina Fairfaxová   Tereza Richtrová
Cecilie Cardewová        Lenka Kočišová
Slečna Prismová           Naděžda Chroboková
Merriman, komorník      Petr Bukva j.h.
Sluha                         Lukáš Pořízka j.h.

Kyrgyzstán, Země hor
Před představením nebo během přestávky měli návštěvníci také možnost zhlédnout výstavu impozantních snímků dvou cestovatelů – Radka Luhového a Jiřího Stejskala. Tématem výstavy byl Kyrgyzstán, o kterém mimo jiné můžeme slyšet v souvislosti s nepokoji, které v zemi probíhají. Ti, kdo by měli zájem výstavu navštívit, mají ještě možnost, a to do 14.dubna.

foto zdroj : http://www.moravskedivadlo.cz/

Zobrazeno 2551 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:38
Magdaléna Kasanová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste