Vytisknout tuto stránku
st., 29. duben 2020 19:37

Lékař Luboš Fraňo vede oční kliniku v Berlíně. Teď prorazil s očními kapkami

Luboš Fraňo má české i slovenské kořeny Luboš Fraňo má české i slovenské kořeny Zdroj: Forbes
„Made in Czechoslovakia“. Tak sám sebe označuje oční lékář Luboš Fraňo, rodák z Trenčína, který ale vystudoval medicínu v Praze, odkud po revoluci odešel do Berlína. Tam vede oční kliniku, kde nedávno vyvinul nový druh očních kapek „Augenkraft“, které díky umělé kyselině hyaluronové nedráždí oči. Právě v těchto dnech ho navíc čeká vstup na čínský trh.

Když odešel v roce 1995 dostudovat do Berlína, jistě netušil, že za 25 let bude provozovat vlastní oční kliniku a že bude prodávat svoje výrobky do několika velkých leteckých společností, jakými jsou třeba Lufthansa, Condor, SwissAir nebo v budoucnu Aeroflot. K tomu nyní dojednává dovoz i do Čínské lidové republiky.

Za úspěchem stojí dobrý nápad, píle a správná podnikatelská intuice. Fraňo, specialista na kontaktní čočky, začal vymýšlet, jak nahradit hyaluron z hřebínků kuřat. „Nepoužil jsem hyaluron, který se vyrábí z hřebínku kuřat a obsahuje živočišné bílkoviny, které můžou být silným alergenem. Místo toho máme syntetický hyaluron, který se nejvíc podobá přirozenému slznému filmu,“ popsal pro Forbes Fraňo. Umělá verze je tak kompletně hypoalergenní, a navíc déle vydrží v očích a lépe je zvlhčuje.

Nové kapky zkoumal Fraňo ve své klinice několik let. „Klinika mi šlape dobře a dovoluje mi to víc se soustředit na nové projekty. Zároveň jsem hledal díru na trhu,“ vysvětlil pro Forbes Fraňo, který měl vytipované některé látky a k tomu pečlivě naslouchal přání pacientů a vyladil tak současnou recepturu. Když připravil definitivní verzi, napsal dopis Lufthanse, připojil vzorek a spolupráce byla na světě. Další společnosti už o jeho výrobky zažádaly samy od sebe.

Přitom začátek podnikání ihned po dokončení studií nebyl vůbec jednoduchý. Fraňo si však založil kliniku, kde chtěl zkoumat multifokální kontaktní čočky. V kombinaci se zkouškou z problematiky oční sítnice a sucha v očích to lékaři dalo jedinečnou příležitost k výzkumu nových technologií, které vedly až k dnešnímu produktu a s ním spojenému úspěchu.

Zobrazeno 1122 krát
Naposledy upraveno: čt., 30. duben 2020 00:01
Jakub Mikoláš

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste