Vytisknout tuto stránku
ne., 28. listopad 2021 11:26

Martin Vítek: Podnikání je životním stylem, který se těžko vysvětluje

Martin Vítek Martin Vítek Zdroj: Martin Vítek
Zakladatel programu Soutěž & Podnikej a Nadačního fondu vzdělávání a podnikání. Posláním Martina Vítka je vytvořit podnikavé Česko a dostat podnikavost do vzdělávacích osnov. Je také lídr se zkušenostmi z crowdfundingu a investicemi do nemovitostí. Při krátkém rozhovoru se svěřil, co pro něj podnikání znamená, jaké byli jeho začátky a co nyní vytváří.

Martin Vítek je rodák ze Zlína. Podnikání se začal věnovat po studiích na DePaul University a zkušenostech v Chicagu. Založil vzdělávací systémem v České republice a podílel se na vzniku programu Soutěž & Podnikej. Tím studentům středních škol umožňuje vyzkoušet si práci na svém nápadu, získat sebevědomí, adaptabilitu, schopnost dokončit projekt a v neposlední řadě jim představuje, jaký život je čeká po skončení studia. 

Podnikání znamená neustálou změnu a řešení něčí potřeby. “Je to v podstatě jedno dlouhé dobrodružství, ve kterém máte zodpovědnost nejen za svůj produkt či službu, vůči svým zákazníkům, ale převážně vůči vašim kolegům. Podnikání je životním stylem, který se těžko vysvětluje a určitě není pro každého,” popisuje svůj vztah k podnikání Martin Vítek.

Začít podnikat je snadné, ale vytrvat je to nejtěžší

Martin Vítek vzpomíná na svůj začátek a na věci, které ho při podnikání baví a naplňují. “Podnikání jsem měl jako takový útěk, protože jsem nevěděl, co chci dál studovat po střední škole. Uvědomil jsem si, že když se naučím přemýšlet, adresovat potřeby a zodpovědnost, dokážu pracovat v různých prostředcích i odvětvích. Kvůli tomu mě začalo podnikání zajímat, protože miluju nové začátky a rád rozjíždím nové projekty. Dostal jsem se tedy k podnikání přes školu. Co mě však k této profesi připoutalo, je adrenalin při spouštění nových produktů a služeb,” vysvětluje Vítek.

Podnikání je jako koníček, chcete mu věnovat všechen svůj čas a být v tom nejlepší. Pohltí to celý život. Pokud je člověk v dané oblasti opravdu ponořen, je toho plný a pro ostatní může být tímto tématem i do značné míry “otravný”. Pracujete na tématu od rána do včera a nemáte potřebu sledovat, kolik je hodin, protože vás netrápí, kdy v práci končíte. Na jednu stranu je to krásné, že vás podnik baví a vidíte produkty své činnosti každý rok, na druhou stranu jen těžko dokážete vypnout a musíte na svoji práci neustále myslet. Při podnikání je potřeba si nastavit priority. Podpora, kterou z řad blízkých dostáváte, je to nejdůležitější a posouvá vás to dál. Martin Vítek děkuje své drahé polovičce a rodině za podporu. Bez nich by se nedostal tam, kde nyní je.

Čím dřív se začnete učit podnikavost jako dovednost, tím pro vás lépe

“S podnikáním je to podobné jako s jakoukoliv jinou dovednosti. Pokud se začnete učit, jak hledat příležitosti, jak je adresovat a co s nimi dělat už v útlém věku, budete mít ve svém životě vždy jistotu, že budete pro svého zaměstnavatele nebo i sami pro sebe přínosem,” odpovídá Martin Vítek na otázku, zda je výhoda začít se učit podnikavosti už v mládí. 

Jako předseda správní rady Nadačního fondu vzdělávání a podnikání zodpovídá za chod všech programů, strategii fondu a směřování k cíli vytvořit podnikavé Česko. Úzce spolupracuje se svými kolegy ze správní a dozorčí rady, díky kterým získává nejen spoustu zkušeností, ale i podněty, jak hledat nové příležitosti pro rozvoj podnikavosti v České republice.

Mottem „Tvoříme podnikavé Česko“ vyjadřuje Nadační fond vzdělávání a podnikání snahu, kterou chce skrze iniciativu a programy vytvořit generaci lidí, kteří budou mít dostatečné sebevědomí na to tvořit či participovat ve vlastních projektech, ať už jako podnikatelé nebo zaměstnanci. Zároveň se budou umět postavit výzvám, které je čekají, jako je vypořádání se se změnami klimatu i v rámci společnosti. Martin Vítek doplňuje: “Věřím, že pokud každý bude mít alespoň minimální dovednost podnikavosti, budeme schopni jako společnost hledat příležitosti a znásobit náš potenciál.”

 

 

Zobrazeno 749 krát
Naposledy upraveno: ne., 28. listopad 2021 14:54
Bohdan Havlíček

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste