Vytisknout tuto stránku
po., 13. listopad 2017 18:13

Napoleon Bonaparte se chystá přijet do Brna

Oficiální plakát k akci Oficiální plakát k akci Zdroj: www.napoleonvbrne.cz
Brno - Připravte děla k čestné salvě, císař přijíždí. Už v sobotu odpoledne se Brno dočasně vrátí v čase. Jeho ulicemi se totiž po více než dvou stoletích od své první návštěvy opět projde slavný císař a vojevůdce Napoleon Bonaparte. Akce „Napoleon v Brně“ pořádaná Regionální rozvojovou agenturou Jižní Moravy návštěvníkům připomene události, které předcházely slavné Bitvě tří císařů, a které před 212 lety vyvolaly mezi místními obyvateli obrovskou paniku.

V průběhu sobotního odpoledne se město rozzáří barvami dobových francouzských uniforem, země se zachvěje pod dusotem kopyt dragounských koní, a nakonec vykročí ze svého historického kočáru i samotný císař v doprovodu svojí gardy. Na Moravském náměstí potom započne svůj pochod centrem města až ke Kapucínskému náměstí u Biskupského dvora, kde mu Brněnští konšelé předají symbolický klíč od města. Z balkonu Biskupského dvora pozdraví přítomné obyvatele a pronese pár slov.

O několik minut později si diváci budou moci užít velkoplošnou projekci, která představí Biskupský dvůr a Brno v různých historických situacích. Tu pravou atmosféru života před dvěma sty let ale divákům nejlépe zprostředkuje následující představení „Brno 1805 – Setkání s osudem“ šermířského sdružení Exulis, které předvede, jak se žilo obyčejným Brňanům v době, kdy jejich město obsadila francouzská vojska.

Za památku vojáků i civilistů, kteří za Napoleonova vítězství i porážky obětovali život, poté proběhne pietní akt v katedrále svatého Petra a Pavla s možností prohlédnout si večerní město z vyhlídky jejích věží. Fanoušky historie následně potěší další videoprojekce, která přiblíží detaily tažení Napoleonových vojsk od kanálu La Manche až po bitvu u Slavkova a posléze i druhé představení šermířské skupiny Exulis „Brno 1805 – Čtyři karty“, které znázorní tehdy velmi vážný význam cti a zdvořilosti. Posledním bodem programu pak bude opět videoprojekce přibližující Brno v různých historických situacích a souvislostech.

Napoleonova návštěva Jižní Moravy ale sobotním večerem neskončí. Zájemci se o prvním prosincovém víkendu mohou těšit na bitevní ukázku pod kopcem Santon u obce Tvarožná, do které se zapojí přibližně tisíc vojáků v dobových uniformách, šedesát koní a patnáct děl. Lákavou atrakcí bude i centrum města Slavkov u Brna, kde po bitvě došlo v zámeckých síních k podepsání příměří. Jindy prázdné ulice se promění na historický jarmark a návštěvníkům se naskytne příležitost prohlédnout si zblízka uniformy všech tří armád, které se účastní slavnostního průvodu městem. Program jako každý rok zakončí velkolepý ohňostroj.

Zobrazeno 1822 krát
Naposledy upraveno: st., 15. listopad 2017 18:14
Petr Koudelka

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste