Vytisknout tuto stránku
čt., 13. březen 2014 00:04

Nutné zlo jménem STAG

F5, F5, F5… opakovaným úderem do této klávesy začíná nový semestr pro většinu studentů na Univerzitě Palackého. A jinak na tom se zápisem předmětů není ani Jakub Martinec. I pro něj je zahájení zápisu a následný boj se systémem i ostatními studenty o nejlepší termíny přednášek noční můrou, která se co půl roku neustále vrací.

Už jednooboroví studenti mají se zápisem vytipovaných předmětů spoustu nepříjemností, co ale potom ti, kteří studují dvouobor, kam se řadí právě Martinec. „Vzhledem k tomu, že zápis na obou oborech začíná ve stejnou chvíli, musím si dvakrát tak dobře rozmyslet, co je pro mě důležité a co ne. Už jen samotné proklikání z jednoho oboru na druhý zabere strašnou spoustu času,“ prozradil student věnující se japonské filologii spolu se žurnalistikou. Když se k tomu přidaly ještě pády celého systému a jeho následná čtvrthodinová nedostupnost, byl Jakub, stejně jako mnoho dalších studentů, nucen čekat, až se chyba vyřeší a STAG opět najede. Ale ani po jeho najetí neměl vyhráno. „Když konečně systém najel, zjistil jsem, že většina předmětů, které jsem si chtěl zapsat, je obsazená, takže jsem měl tři možnosti, co dělat dál. Mohl jsem čekat, jestli se někdo odepíše, nebo napsat učitelům o navýšení kapacity, anebo se s tím smířit a zkusit to příští rok,“ vzpomíná Martinec na svůj první boj se systémem.

Zápisem to však nekončí, STAG provází studenty celým jejich pobytem na univerzitě a je pro ně takřka denním chlebem. Něco se studentům snaží ulehčit, ale většinou je to právě naopak. „STAG má strašnou spoustu úžasných funkcí, lze přes něj zjistit skoro všechno, jen musíte vědět jak na to, což kvůli jeho nepřehlednosti chvíli trvá. Už chápu prváky, kteří na něj jen nadávají. I mně trvalo skoro rok, než jsem se všechno potřebné naučil. Možná by to chtělo jeden předmět jen o tom, jak funguje,“ dodává Martinec.

Nesmíme však svalovat všechnu vinu jen na onen systém, za některé problémy mohou učitelé a často i studenti sami. Všichni jsme se setkali s neaktuálními sylaby předmětů nebo chybějícími rozvrhy u předmětů, které jsme si měli zapsat, za což systém samotný nemůže, protože dělá jen to, co je mu nařízeno, takže příčiny musíme hledat jinde. Ale jak to vypadá, vše je na lepší cestě. „Při posledním zápisu mi STAG ani jednou nespadnul a ani nevím o nikom, komu by se něco podobného přihodilo. Takže doufám, že to tak bude pokračovat i nadále a STAG začne studentům pomáhat i bez zbytečných problémů,“ uzavírá Martinec.

 

Zobrazeno 1940 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:46
Václav Vežranovský
Pro psaní komentářů se přihlaste