pá., 11. prosinec 2020 11:05

Ostravské Tieto stále připomíná místo duchů

Pobočka firmy Tieto v Ostravě Pobočka firmy Tieto v Ostravě Zdroj: firmy.cz
Ostrava - Ostravská pobočka finského IT giganta Tieto stále zeje prázdnotou. Zaměstnanci nadnárodní firmy zůstávají na home office víceméně od začátku roku. Téměř 95 procent kmenových zaměstnanců využívá benefitu práce z domova. Firma zaměstnává většinou specialisty přes informační technologie a počítačové programátory. I to je jeden z důvodů, proč není nutné docházet každý den fyzicky do kanceláře. V době, kdy pozvolna startuje třetí vlna koronavirové pandemie, naopak život v sídle budovy mlčky stojí. Kromě uklízeček staracíjích se o čistotu pracovních míst, tady nenajdete živáčka. Řečeno bez velké nadsázky.

Děje se tak už delší dobu. V podstatě od samého vypuknutí virové pandemie. Uvědomělé vedení nemělo už tehdy v úmyslu vystavovat své zaměstnance riziku nákazy. Od března téměř veškerému personálu umožnila pracovat v rámci jejich bydliště. Existuje zásadní rozdíl mezi finským zaměstnavatelem a těmi ostatními. A to nejen na Ostravsku. Zatímco ostatní už koncem jarních měsíců začali posílat pracovníky do práce, ti z Tieta pracují ze svých obýváků už desátý měsíc. Až na výjimečné situace, kdy museli zaměstnanci pracující z home office přijít mimořádně do kanceláře.

Pavel Blatoň nastoupil jako programátor do Tieta na začátku července. Letní měsíce si ještě užil v klimatizované pracovně, od podzimu zná ale pouze pokoje svého bytu v Karviné. „Pracovat z domova je lepší z toho důvodu, že nemusím jezdit z Karviné, jinak mi to ale nevyhovuje,“ uvedl k současné problematice. Marcel Jarolím je ve stejné firmě zaměstnaný jako správce sítě. Noční a celodenní směny se mu lépe dělají z pohodlí domova v Porubě. „Když mám klid, můžu si lehnout, případně čekám, až mi zavolají a chtějí něco řešit,“ svěřil se Jarolím.

Možná nejvíce tak nakonec trpí stravovací podnik IQ Restaurant. Jeho podniku využívá mnoho zaměstnanců ze sousedního Tieta. V dnešní době, kdy už může nabízet svoje služby, nemá pro změnu stálou klientelu z řad ajťáků a programátorů. Na této skupině je v podstatě existenčně závislá. Minimálně do konce roku si však bude muset nechat zajít chuť.

Zobrazeno 170 krát
Naposledy upraveno: pá., 11. prosinec 2020 23:51

Související články

Kalousek složil poslanecký mandát
Kalousek složil poslanecký mandát
  út., 19. leden 2021 18:34
Pro psaní komentářů se přihlaste