Vytisknout tuto stránku
čt., 16. březen 2023 18:17

Prožijte středověk, ovšem bez hladomoru, chudoby a nemocí

Stánek na středověkém jarmarku Stánek na středověkém jarmarku Zdroj: Rankornova dílna
Zajímáte se o dějiny? Jste náruživými čtenáři historických románů? Nebo jen chcete vidět na živo, jak se žilo za časů králů a rytířů? Pak jsou středověké jarmarky a trhy tím pravým místem pro vás. Co možná nevíte je, že nemusíte zůstat jen u sledování programu, ale můžete se do něj docela snadno sami zapojit. Honza Halamka, pravidelný účastník středověkých rekonstrukcí se rozhodl podělit se o své zkušenosti.

Jak dlouho se už účastníte historických trhů?

Budou to teď už dva roky.

Mohl byste nám povědět něco o náplni takových akcí?

Většinou na nich vystupuješ s nějakým řemeslem. Já jsem začínal původně jako kamarádův učeň, teď už řemeslo obsluhuju sám. Taky je potřeba si uvědomit, že nejde mít jeden charakter na všechno. Pokud chce například někdo na trzích dělat řemeslníka a zároveň chodit do scéniky, nemůže jít se stejnou výbavou, protože by to jednoduše nesedělo. Já mám v téhle chvíli jen řemeslnické věci, ale vzhledem k tomu, že přibližně od dubna budu dělat páže, budu muset znovu zainvestovat do nového vybavení.

Předpokládám, že podobné aktivity jsou docela náročné po finanční stránce, nemám pravdu?

Ano i ne. Z jedné strany je počáteční investice větší, ale z druhé strany se zase velice rychle sama zaplatí. Jsou sice dva druhy akcí, takové, kde za účast nic nedostanete, ale když jste šikovní a líbíte se publiku, vyděláte si nějaký peníz bokem. Pak jsou akce placené, kam jezdíme s kamarádem. Tam dostáváme zaplacený benzín i jídlo, takže neutrácíme moc peněz a k tomu ještě za jednu akci dostávám zhruba tisíc korun. To znamená, že zhruba po třech takových akcích jsem měl svůj kostým zaplacený se vším všudy.

A co vás k tomu vlastně přivedlo?

Dřív jsem dělával reenactment (Historická rekonstrukce) na českou lidovou armádu na pevnosti třináct tady v Olomouci. Kamarád, který mě přivedl k veletrhům se znal s tamním majitelem a taky tam občas jezdil. A jednou když jsme spolu mluvili, slovo dalo slovo a domluvili jsme se, že mu budu jako učeň pomáhat. Hned po první akci se mi středověké trhy zalíbily a s kamarádem jsme se domluvili, že mu budu pomáhat pravidelně.

Co je pro vás hlavní přednost středověkých trhů?

Určitě je to velmi netradiční. Právě to se mi líbí. Taky se mi docela líbí se předvádět, což taky hraje roli. V první řadě ale člověk zažije něco naprosto nového a spoustu věcí se dozví. Vzpomínám si, že zrovna na poslední akci jsem potkal člověka, který dělal primárně vikinga, takže mi pověděl spoustu zajímavých a nových informací o vikinzích. Jindy se tam objeví zase někdo, kdo dělá například Husity, takže se zase dozvím něco jiného. Tkví to v tom, že když se lidé věnují středověkému LARPu, tak o tom spoustu věcí mají nastudované a velice rádi se o ty informace podělí.

Takže de facto zábava i samostudium historie?

Rozhodně to takhle jde říct.

Jak důležitá je v tomhle oboru autentičnost? Je důležitý například i správný materiál?

Záleží, jak kde. Na spoustě akcí to lidé zase tolik neprožívají. Můj kostým třeba poměrně autentický je, na druhou stranu zase nejsem schopný udělat krok bez svých brýlí, takže autenticita opravdu tak do podrobna důležitá není. Na druhou stranu, když děláme fotky, tak jen fotograf poprosí, abychom brýle sundali a je to.

Řekněme, že bych se podobných akcí chtěl taky účastnit. Existují přímo nějaké spolky nebo skupiny, které mi do začátku pomůžou, nebo musím zkoušet na vlastní pěst?

Existuje spousta spolků, prakticky po celé republice. Může se ale stát, že pokud bys chtěl, například jako já, dělat pozdní středověk, nenajdeš nikoho s podobnou specialiazací ve svém okolí. V tomhle případě se ale jen stačí domluvit s nejbližším spolkem, který je k dispozici, i když dělají třeba Vikingy. Získat u nich základy a pokud se ti to bude líbit, můžeš u nich zůstat. Pokud ale budeš chtít dělat jiné období, zná se většina skupin mezi sebou a můžeš se spolehnout, že tě odkážou na někoho, kdo ti s tím může pomoct. Jinými slovy, není třeba se bát, že bys v tom zůstal sám. Pro mně osobně je takovou skupinou Rankornova dílna, se kterou jsem začínal a působím v ní i dál. Pokud by měli čtenáři zájem, stačí se s nimi spojit na facebooku, kde pod názvem Rankornova dílna působí.

Máte na závěr nějakou radu pro nováčky nebo zkušenost, o kterou se chcete podělit?

Na první pohled se může zdát, že s tím není žádná práce, ale vůbec to tak ve skutečnosti není. Pro mě to zase tak náročné nebylo, protože vybavení je kamarádovo a já ho jen obsluhuju, ale je za tím opravdu strašně práce. Člověk se tím ale nesmí nechat odradit.

Zobrazeno 434 krát
Naposledy upraveno: čt., 16. březen 2023 21:42
Kryštof Halfar

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste