Vytisknout tuto stránku
ne., 11. duben 2021 10:31

Rozhovor: Online tréninky TeamGymu jsou velice náročné, děti ztrácejí motivaci, říká trenérka dětí Barbora Lichevníková

TeamGymu se v Bedřivově daří i v době pandemie TeamGymu se v Bedřivově daří i v době pandemie Zdroj: Gloxi club TJ Sokol Bedřichov
Barbora Lichevníková se věnuje gymnastice 13 let. Mimo jiné je také trenérkou Gloxi clubu TJ Sokol Bedřichov v Jihlavě. I pro ni a její kolegyně byla současná situace skokem do neznáma. Trenérky si musely najít nový způsob, jak děti efektivně motivovat k pohybovým aktivitám. Nejnáročnější je udržet jejich pozornost.

Jak probíhá klasický trénink gymnastiky?
Na začátku je rozcvička. Většinou je to běhání a potom dynamické cviky na protažení ramenou a rozšvihání nohou. Potom se rozdělíme na určité bloky v tělocvičně, protože naše gymnastika TeamGym má 3 disciplíny – trampolína, akrobacie a pohybová skladba. Zaměřujeme se na obtížnost a správné provedení prvků.

Vy jste trenérka minitýmu A. Co to je za kategorii?
To jsou holčičky od sedmi do devíti let.

Nachází se v minitýmu také kluci?
Momentálně chlapecký tým nemáme. Poslední dobou není ani moc zájemců, což je veliká škoda, protože třeba v Dánsku nebo v ostatních severských zemích je TeamGym mezi chlapci velice populární.

Odtud asi pochází název severský trojboj…
Ano, TeamGym se skládá ze tří disciplín. První je trampolína – sportovec běží, odrazí se z trampolíny a provede nějaký cvik. Gymnasté provádí cviky na trampolíně v 6 lidech a běží za sebou. Když jeden upadne, může to pokazit celému týmu. Podobné je to i s akrobacií. Také zde je 6 gymnastek, které musí proudově odcvičit svoji řadu – ještě, než první skončí, další už začíná svoji řadu cviků. Poslední disciplína je pohybová skladba. Tu provádí 8-10 holek, které se snaží za doprovodu hudby synchronizovaně předvést svoji sestavu.

Kdo a jak hodnotí TeamGym?
Celý program hodnotí rozhodčí, kteří jsou rozděleni do bloků. Jeden blok kontroluje obtížnost a kompozici a druhý provedení cviků.

Od března minulého roku, jste si musela kvůli nemoci covid-19 zvyknout na nový způsob trénování. Je to velký rozdíl oproti normálním tréninkům?
Nebyli jsme na to vůbec připraveni. Najednou se zavřely tělocvičny a nevěděli jsme co bude dál. Takže jsme spíše doufali, že vše brzo odezní. V létě se to trochu rozvolnilo a mohli jsme trénovat po deseti lidech. To byl ale problém, protože normálně je nás v tělocvičně kolem stovky. Museli jsme tedy tréninky zkrátit a různě se prostřídávat. Pak se zase vše zavřelo a my jsme začali natáčet různá videa, co a jak mají děti dělat. I to ale přestalo děti po určité době bavit, a tak jsme přistoupili na online tréninky.

Jak probíhají tréninky na dálku?
Na začátku 10 minut čekáme, než se všichni připojí. Často se stává, že malé holčičky chtějí furt něco povídat a je z toho takový chaos. Po chvilce se ale vše uklidní a my se jako trenérky snažíme zdolat celý program, který je pokaždý jiný a který jsme si na daný den připravily. Nic těžkého v prostorách vlastního domu nelze dělat, takže často posilujeme, děláme gymnastickou abecedu, skáčeme přes švihadlo a podobně. Snažíme se do toho zapojit co nejvíce her, protože nic víc se momentálně dělat ned.

Snažíte se tedy co nejvíce děti motivovat pomocí her?
Ano, pořádáme i gymnastické stezky se stanovišti. Děti mají za úkol na stanovišti předvést gymnastický prvek a vyfotit se tam. Jde nám o to, aby měly pohyb v přírodě, protože je nebaví stále dělat stojky o zeď a jen posilovat zavřené doma.

Zdroj: Gloxi club TJ Sokol Bedřichov

Dokážou si děti udržet pozornost? Baví je cvičení na dálku?
Říkají nám, že je to hrozně baví, ale na druhou stranu je velice náročné udržet jejich pozornost. Mnohdy se jim sekne kamera anebo nevnímají. Proto raději tréninky děláme ve více trenérkách. Máme tím nad nimi větší dohled a udržujeme je ve větší pozornosti.

Má online forma tréninků nějaké úskalí?
Když mají někdy děti zapnutý mikrofon, tak slyšíme, co zrovna řeší rodiče (smích). Jinak je samozřejmě největší problém s připojením. Občas někdo vypadne a my pak řešíme přes SMS proč jim to nejde. Na druhou stranu ale musím všechny pochválit, že to většinou jde bez problémů.

Nebojíte se, že by se děti mohly zhoršit ve svých výkonech?
S tím více méně i počítáme. Můžeme trénovat fyzičku, protahování a podobně, ale trénink v tělocvičně to nenahradí. Tam je to úplně o něčem jiném. Děti nebudou zvyklé držet tělo a skákat na trampolíně. Jsme spíše připraveni, že budeme vše dělat úplně od začátku.

Zdroj: Gloxi club TJ Sokol BedřichovJe indispozicí to, že děti nemají dostatečné prostory a pomůcky?
Je to přesně tak, děti většinou nemají pomůcky. Některým dětem ale Ježíšek donesl náčiní, takže se mohou pokusit uskutečnit i těžší cviky. Tělocvičnu to ale nenahradí.

Vysíláte za normálních okolností vaše týmy na mezinárodní soutěže?
TeamGym má bohužel pouze mistroství Evropy. Většinou se vybírají nejlepší holky z týmů z ČR a ty pak složí nový tým, který nás reprezentuje. Od nás z Jihlavy reprezentovaly Česko Jorika Kejnovská a Kája Rausová. Byly třeba v Portugalsku anebo i na Islandu.

Nepřestaly některé děti právě kvůli koronaviru s gymnastikou?
Některé děti z přípravky ano, což nás trochu mrzelo. Na druhou stranu je to ale pochopitelné, protože si s gymnastikou nedokázaly vytvořit za tak krátkou dobu silnější pouto.

Neubylo během koronaviru zájemců o gymnastiku?
Když byla první vlna, tak jsme paradoxně měli nejvíc zájemců a v září vše pokračovalo. Počet nových členů jsme ale museli omezit, protože tělocvična na Bedřichově není nafukovací. I tak máme v každém oddílu přes 15 dětí.

Jaké jsou největší úspěchy Vašeho oddílu?
Každoročně se účastníme mistroství ČR. Pár medailí už z mistroství máme. Starší týmy často jezdí i na závody do Německa nebo Rakouska. Nejvíce bych ale vyzdvihla mezinárodní výkony právě už zmiňované Karolíny Rausové a Joriky Kejnovské.

Zdroj: Gloxi club TJ Sokol Bedřichov

Zobrazeno 1117 krát
Naposledy upraveno: po., 12. duben 2021 20:29
Tomáš Kolátor

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste