Vytisknout tuto stránku
út., 13. listopad 2018 11:43

Sherlock ožil na muzikálových prknech

Legenda jménem Holmes Legenda jménem Holmes Zdroj: David Kraus (Hudební divadlo Karlín)
S novými muzikály jako by se na české hudební scéně v poslední době roztrhl pytel. Na podzim uvedlo dlouho očekávanou novinku i Hudební divadlo Karlín. Jedná se o první muzikálové zpracování, ve kterém ožívá legenda jménem Holmes.

Autorem libreta, hudby i textu stejnojmenného představení je Ondřej Gregor Brzobohatý, který na této své muzikálové prvotině pracoval asi dva a půl roku. „Napadlo mě to tak, že jsme se o tomto tématu bavili s Egonem Kulhánkem, ředitelem karlínského divadla. On vyjmenoval řadu různých námětů, mezi nimi padl i Sherlock, ten mě zaujal,“ uvedl hudebník.

Slavnostní premiéry se konaly 18. a 19. října a dle odborných kritiků i návštěvníků dopadly velmi dobře. Děj muzikálu je více méně smyšlený, vtipnou formou poukazuje na slávu známého detektiva, ale také životní peripetie jeho autora, spisovatele sira Arthura Conana Doyla. Ten neunáší, že sláva jeho smyšlené literární postavy převyšuje tu jeho a rozhodne se k radikálnímu řešení - smrti slavného detektiva.

Pomoc ze Švýcarska i Japonska

Velkým lákadlem je i hvězdné herecké obsazení muzikálu, hlavní dvojroli přijal po dlouhé muzikálové odmlce herec a zpěvák Vojta Dyk, kterého velmi zdárně alternuje i brněnský herecký objev Lukáš Janota. V dalších rolích se představí například Anna Fialová, Ivana Chýlková nebo Filip Rajmont.

Kromě českých hereckých osobností se na realizaci podílelo i několik zahraničních jmen. Režie se ujal Gabriel Barre, pro něhož byl Sherlock třetí karlínskou inscenací. Taneční ztvárnění má na starosti švýcarská choreografka působící v New Yorku Karen Sieberová a hudební nastudování dirigent původem z Japonska Čuhei Iwasaki.

Celé dílo je dle mnohých hudebních kritiků nazýváno muzikálovou událostí sezony a má velkou šanci stát se kultovním. „Jsem šťastný a nadšený, že dítko, na němž jsme si společně s jeho adoptivními rodiči v podobě tvůrců a porodníky v podobě herců dali tak záležet, spatřilo světlo světa ve zdraví a lásce,“ Napsal na své sociální síti Brzobohatý.

Zobrazeno 906 krát
Naposledy upraveno: st., 14. listopad 2018 16:25
Linda Judasová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste