Vytisknout tuto stránku
st., 17. listopad 2021 01:03

Slovenské vysoké školy v boji za nezávislost

Protestující dav za autonomii vysokých škol na Slovensku Protestující dav za autonomii vysokých škol na Slovensku Zdroj: Foto: Tomáš Madeja
Bratislava - Den před oslavami 17. listopadu se v Bratislavě sešli podporovatelé iniciativy nesoucí název Zodpovedný protest za slobodné univerzity! Vyjádřit chtěli nesouhlas s návrhem vysokoškolského zákona. Bojí se návratu do období před rokem 1989.

Před univerzitou Komenského v Bratislavě se sešly zástupy podporovatelů Slovenských vysokých škol, které vystoupili proti návrhu ministra školství Branislava Gröhlinga (SaS). Požadovali odstoupení od novely vysokoškolského zákona, který podle jejich slov vrací vysoké školy do období před Sametovou revolucí. 

,,Nechceme návrat do obdobia spred roku 1989. Žiadame stiahnuť túto novelu, vrátiť sa k diskusiám a nastaviť vysokoškolský zákon tak, aby pripravil prostredie pre skutočné zvyšovanie kvality univerzít a spomalenie odlivu študentov a výskumníkov do zahraničia,” uvedli pořadatelé protestu.

NEDOSTATKY VE ŠKOLSTVÍ

Hlavním problémem novely zákona je údajná hrozba politické kontroly nad vysokými školami a tím způsobená ztráta samostatnosti. Novela také neřeší skutečné problémy, které se aktuálně týkají vysokých škol.

Tím nejzásadnějším je nedostatečný rozpočet, který má být příštím rokem snížen o dalších 28 miliónů euro. Tento problém se dále projevuje na nízkých platech pedagogů nebo na vybavení v učebnách.

Dalším velkým problémem, který trápí vysoké školy na Slovensku, je vysoká míra odchodů studentů do zahraničí. To je připisováno absenci stabilizačních stipendií nebo bytů, které by motivovaly slovenské studenty ke studiu v jejich mateřské zemi.

PETICE PROTI NOVELE ZÁKONA

Hlavním organizátorem protestu je Univerzita Komenského v Bratislavě (UK), která také společně s dalšími asociacemi připravila petici proti novému zákonu. Tu v tuto chvíli podepsalo více než sedmnáct tisíc lidí a podpisy stále přibývají. 

Zobrazeno 575 krát
Naposledy upraveno: st., 17. listopad 2021 21:23
Matyáš Fritscher

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste