Vytisknout tuto stránku
po., 12. prosinec 2022 20:41

Sport pro handicapované? Dříve tabu, dnes stále stoupající trend

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Zdroj: www.unsplash.com
Handicapovaným se můžete buď narodit, anebo se jim stát v průběhu život. Doby, kdy vám tím skončil normální život už jsou dávno pryč. Nejen pokročilá medicína se dnes stará o to, aby lidé s omezeními mohli nadále bez problémů fungovat, v dnešní době tuto úlohu přebírají i různé instituce. Pro mnohé lidi je to stále tabu, o kterém by se však mělo více mluvit.

Zdravotní problémy, které sebou handicap nese, často bývají spojeny i s problémy psychickými, jelikož handicapovaní lidé, bývají často odsouváni na okraj společnosti, právě kvůli svým omezením. Jedním z léků proti tomu může být například sport, který spojuje lidi se stejnými problémy a smazává mezi nimi tělesné rozdíl. Každý samozřejmě známe paralympijské hry, které tuto možnost nabízí těm nejlepším, ale jaké má možnosti běžný člověk? O tyto lidi se zpravidla stará několik nejen světových, ale i českých organizací. Mezi největší organizaci se řadí Mezinárodní paralympijský výbor (IPC), který k dnešnímu dni sdružuje 150 národních paralympijských výborů, včetně českého. Dále existují organizace zaměřující se pouze na jeden druh tělesného omezení, jako například ISMWSF, starající se převážně o vozíčkáře nebo ISOD, zaštiťující lidi nemající některou končetinu kvůli amputaci. Takových organizací existuje samozřejmě daleko více.

U nás se postiženým věnuje Unie zdravotně postižených sportovců České republiky (UZPS), pod kterou řadíme dalších šest organizací, každou pro jiný typ postižení. Díky těmto svazům existuje v České republice 26 druhů sportovních aktivit, které mohou postižení vykonávat. Do těchto organizací je zaregistrováno zhruba 18 000 členů, kteří jsou rozmístěny do 87 sportovních klubů. Tato čísla však každoročně rostou. Mezi již zmiňovaných 26 sportů v České republice můžeme řadit například atletiku, judo, triatlon, vzpírání, para hokej nebo například snowboard. Možností stále přibývá. Tyto sporty, nebo lépe řečeno tyto organizace najdete dnes již v každém kraji, například v Olomouckém můžete navštívit TJ Invaclub Loštice, v Jihomoravském najdete podobných klubů rovnou šest.

Sport ve své para formě nepomáhá pouze psychickým problémům, jak by se z úvodu článku mohlo zdát. Primárně slouží ke sdružování lidí se stejným zájmy. Také utužuje sportovního ducha, a v neposlední řadě pomáhá k procvičení tělesných partií, které by mohly bez správného pohybu, časem zakrnět.

Jak již bylo zmíněno, sport pro handicapované má vzestupnou tendenci a je škoda o něm více nemluvit. I pár slov může pomoct k celkové dostupnosti para sportů u nás.

Zobrazeno 1098 krát
Naposledy upraveno: čt., 22. prosinec 2022 20:08
David Zimandl

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste