Vytisknout tuto stránku
čt., 25. duben 2019 20:54

Stieg Larsson: Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Zdroj: Lea Schellongová
První díl trilogie Milénium Stiega Larssona - muže, který se proslavil po vlastní smrti, je jednou z klasik severských detektivek. Román z roku 2005 oceněný v tentýž rok nejlepším skandinávským románem se stal celosvětovým trhákem. Jeho pokračovatelé, druhý a třetí díl Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda, sklidily stejný úspěch a dočkaly se i několika filmových verzí.

y7XS7ebHThq8xKHEgUKw thumb 579
Není divu, Stieg Larsson dokázal skutečně mistrně poskládat chladné a nebezpečné prostředí za pomocí několika málo narušených postav. Mikael Blomkvist: férový a sebevědomý novinář, má šarm a jakmile začne po něčem čmuchat, nedá si pomoct. Lisbeth Salanderová: drobná dívka gotického vzhledu s Aspergerovým syndromem. Na nikoho se nikdy nespoléhá, pomoct si může jenom sama. Tyto dva protagonisty doplňuje pár dalších postav jako úchylný opatrovník nebo šéfová, a milenka. Neobvyklá dvojička však vytvoří přitažlivé duo, které i přes očividné odlišnosti spojí osud dohromady.

Zápletka se kromě mrazivého počasí a krkolomných názvů nepodobá klasickým severským detektivkám. Žádní chladní zabijáci a obchody s drogami a prostitutkami, jenom velmi bohatý bývalý průmyslník Henrik Vanger žijící na přilehlém ostrovu u Stockholmu, kterému před 30 lety zmizela vnučka. Každý rok mu přijde kytka a on ví, že se mu někdo snaží připomínat její ztrátu. Zoufalý zaměstná novináře, který začne čmuchat v rodinných kruzích, jejichž většina stále pobývá na ostrově. Osud mu do cesty přihraje sociálně zaostalou a geniální informatičku Lisbeth, která se přidá k jeho honbě za pravdou. Pátrání v minulosti vlivné rodiny Vangerových však odkryje temná tajemství, která se zvrtnou v boj o vlastní život.

Ačkoli jsou všechny tři knihy svým rozsahem poměrně dlouhé, Stieg Larsson střídá dějové roviny, takže četba není jednolitá. Buduje napětí ve třech souběžných příbězích - pracovní kolaps uznávaného novináře, krutý život neobyčejné Lisbeth a nebezpečné prostředí mocné rodiny. Larsson dokáže děj zvrátit tak, že to i ty nejprozíravější čtenáře dokáže překvapit.

Zobrazeno 832 krát
Naposledy upraveno: ne., 28. duben 2019 18:01
Lea Schellongová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste