Vytisknout tuto stránku
pá., 12. březen 2021 11:48

Svou vlastní verzi seriálu Koruna bude mít i švédská královská rodina

Švédská současnost a budoucnost. Král Carl Gustav XVI. s dcerou princeznou Viktorií a vnučkou Estelle Švédská současnost a budoucnost. Král Carl Gustav XVI. s dcerou princeznou Viktorií a vnučkou Estelle Zdroj: Oficiální stránky královského paláce
Původní seriál Netflixu Koruna o životě britské královny Alžběty II. se těší velké oblibě nejen mezi obyvateli Velké Británie, ale po celém světě. Na nedávno proběhlých oceněních Zlatý glóbus získal hned několik cen, včetně kategorie nejlepší televizní seriál. Nyní se své verze seriálu dočká i švédský král Carl Gustaf XVI.
Princezna Viktorie s manželem učí své děti empatii.

Královna Alžběta II. je známá po celém světě. Na popularitě této téměř 95leté panovnici přidal i seriál Koruna, který běží od roku 2016. Švédská soukromá televizní stanice TV4 chce na úspěch Koruny navázat, momentálně pracuje na seriálu, který bude zaměřen na život švédského krále Carla Gustava XVI., který je v čele země od roku 1973. Panovníkem se stal v podobném věku jako Alžběta, bylo mu 27 let, britská královna byla o rok mladší. 

Láska vypukla na olympiádě

Přestože švédský rod Bernadottů není ve světě tolik proslulý jako britští Windsorové, jejich životy jsou obdobně pestré. Ke kontroverzním tématům určitě patří původ královny Silvie, manželky švédského krále. Její otec Walther Sommerlath měl během druhé světové války velice blízko k NSDAP. Budoucí královna se narodila v Německu, rané dětství ale prožila s rodinou v Brazílii. Do Německa se rodina vrátila až koncem 50. let. Díky své jazykové vybavenosti měla Silvie možnost vykonávat práci hostesky během Olympijských her v Mnichově, jež se konaly v roce 1972. 

A právě tady se seznámila se svým manželem, tehdy ještě pouze následníkem trůnu. Když se dvojice za čtyři roky ve Stockholmu brala, byl už Carl Gustaf švédským králem. Na rozdíl od Alžběty, jejíž soukromý život za skoro 70 let vlády plnil titulky bulvárního tisku jen minimálně, švédského monarchu takové štěstí nepotkalo. V roce 2010 se na trhu objevila kniha, ve které králova dávná milenka popisuje detaily z jejich milostného života. Většina Švédů ale odmítala svědectví milenky věřit a královská rodina pokles v oblíbenosti nezaznamenala.

Princezna Viktorie boří tabu

Největší pozornosti se těší korunní princezna Viktorie Švédská, která je první v pořadí na královský trůn.  Ač členové královské rodiny nemají ve zvyku veřejně mluvit o svém psychickém zdraví, Viktorie byla jedna z prvních. Roku 2017 veřejně promluvila o těžkém boji s anorexií a úzkostí, který ji provázel mládím. Poukázání na fakt, že život princezny není jednoduchý a i monarchové jsou lidé s psychickými problémy otevřel veřejnosti oči a princeznina promluva pomohla mladým lidem, které trápí podobné neduhy. V 21. století je problematika psychického zdraví stále tabuizována a její poukázání na tento problém pomáhá toto tabu překročit.

Nyní je otázkou, zda právě vznikající seriál naváže na úspěch britské Koruny. Otazník zůstává, zda bude mít série blíže k dokumentu nebo fikci, což se právě skloňuje v souvislosti se 4. řadou Koruny. To vše budeme moci posoudit, pokud se seriál dostane i mimo domácí publikum. Datum premiéry ani bližší info o obsazení zatím není známé. 

Zobrazeno 936 krát
Naposledy upraveno: so., 13. březen 2021 14:38
Kristina Němcová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste