Vytisknout tuto stránku
pá., 22. květen 2020 13:15

„Už nemusím lidem vysvětlovat, co vlastně ten esport znamená,“ říká profesionální hráč Janita

Blogg1s v dresu eSuby Blogg1s v dresu eSuby Zdroj: hltv.org
Ostrava – Už jako malý trávil hodně času za monitorem počítače. Dominik Janita z Ostravy to ale nedělal jen pro zábavu. Příjemné spojil s užitečným a soutěžením v hraní počítačových her neboli esportu se začal živit. Dnes, v jednadvaceti letech, patří mezi českou esportovou špičku.

Jak jste se dostal k full-time hráči esportu ve hře Counter-Strike?

Hodně lidí si myslí, že je to hned. Nevidí za tím spousty času, který jsem tomu musel věnovat. Hrát kompetitivně proti ostatním týmům jsem začal v brzkém věku, kdy jsem na svoji první akci v Call of Duty 4 jel ve 13 letech, odehrál jsem kolem 10 lan akcích a přesunul se na Counter Strike. Hned od začátku jsem měl jasně daný cíl, za kterým jsem si šel. Věděl jsem, že chci hrát na české scéně za jeden z nejlepších týmů a v nejlepší variantě se hraním živit. Po devíti tisících hodinách strávených u Counter Striku se mi to povedlo, takže je za tím opravdu hodně času.

O vás jako o esportových hráčích se nedá moc informací zjistit, prozraďte mi, v jakých dalších týmech jste hrál ještě před eSubou? A který byl Váš, jak se říká mateřský tým?

Jedna z prvních organizacích, kterou jsem měl možnost reprezentovat byla Gunrunners. Složili jsme se jako parta kamarádů a dokázali překvapivě porazit pár slušných týmů tady u nás. Potom jsem si prošel Eclot, Gravity a nakonec jsem skončil na rok u Extatus, se kterýma jsem se dokázal poprvé kvalifikovat na zahraniční turnaj do Polska.

Nyní hrajete za jednu z nejznámější česko-slovenskou organizaci eSuba. Co to pro Vás znamená, hájit tyto barvy?

ESubu jsem začal vnímat už jako malý kluk, kdy to byla bezkonkurenčně nejlepší organizace ve všech hrách. Pamatuju si ještě teď kdy jsem s leckrem (Michal Kadlíček, bývalý spoluhráč) hráli Call of Duty 2 na gameparku a obdivovali luckeRa z eSuby. V ten moment mě ani nenapadlo, že bych mohl být jednou součástí eSuby právě já. Pro mě jeden ze splněných dětských snů momentálně.

Jak si chválíte podporu od vašich fanoušků?

Podpora fanoušků je neskutečná, momentálně jsme neměli nejlepší období, co se týče domácích lig, kdy jsme se hodně pohybovali ve spodních příčkách tabulky, ale i tak můžu že máme nejlepší podporu fanoušků na scéně. Ať už je to vidět během živých přenosů v chatu na twitchi, tak podpora na Instagramu přes zprávy je neuvěřitelná.

Jak vypadá Váš trénink případně týmový trénink?

Náš týmový trénink je ovlivněn podle toho, jestli hrajeme daný den oficiální zápas. Pokud není naplánovaný žádný oficiální zápas, začínáme kolem 15:00 a končíme ve 21:00. Samozřejmě tohle je jen čas strávený s týmem, individuálně se tomu věnujeme ještě pár hodin denně navíc, ať už to jsou solo hry nebo dívání se na videozáznamy jiných týmů. Když máme oficiální zápas, snažíme se to nepřehnat a hrajeme jen pár her na rozehraní.

Jak se připravujete na důležité zápasy a turnaje?

Víceméně příprava probíhá stejně jako každý den, odlišuje se to jen v přípravě na daný tým, kdy ještě shlédneme společně nějaké zápasy protihráčů a snažíme se připravit co se týče taktické stránky přímo na ně. Většinou se koukáme na pozičky, které hrajou a celkově nějaký jejich herní styl.

Požaduje po vás eSuba také nějakou fyzickou přípravu? Přeci jen sezení u počítače několik hodin musí být pro tělo náročné…

Přímo že by to eSuba po nás požadovala se říct nedá, ale máme přístup k informacím i v tady tomhle odvětví, takže kdo chce a zajímá ho to, má možnost se zeptat a prodiskutovat to.

Když jsem se díval na Vaše zápasy, tak se mi zdálo, že jste na domácí scéně více nervózní a trošku Vám to dře, oproti zápasům na mezinárodní scéně. Čím to tak je?

Nemyslím si, že by to bylo o nervozitě, neměli jsme teď úplně nejlepší období, ale takhle to máš i ve sportu, ne vždycky se daří. Jediná nevýhoda oproti zahraničí je styl, se kterým se potkáváme na české scéně, nejvíc nám dělá problém, když někdo proti nám jen vybíhá a nedávají takový důraz na taktickou stránku hry. Je to věc, nad kterou teď pracujeme a do budoucna se to určitě zlepší. Důležité je pro nás postoupit do play-off v obou domácích ligách a potom už uvidíte novou eSubu, teda ať se pochopíme správně, nový projev eSuby, co se týče hry.

Co je Vašim největším cílem, který byste si chtěl splnit?

Určitě bych se chtěl dostat jednou do zahraničí, hrát světové turnaje. Momentálně ale musím stát nohama na zemi a můj nejbližší cíl je vyhrávat turnaje tady u nás, zlepšovat se s týmem a pomalu ale jistě se prosazovat v zahraničních turnajích.

Jaký je Váš největší úspěch?

Co se týče českých turnajů, určitě to bude vítězství z minulého roku na Cool lize s eSubou. S odstupem času si myslím že největší úspěch bylo kvalifikovaní se do Polské Good Game League 2019, byl to turnaj, kde byla světová špička. Sice jsme nedokázali postoupit ze skupiny, ale vyhrát nad domácím Pact byl neskutečný zážitek, kdy jsme je dokázali zdolat až v prodloužení 22:20.

Máte nějaký oblíbený turnaj, na který se těšíte nejvíce?

Určitě je to Mistroství České republiky, které se každý rok koná v listopadu na brněnském výstavišti. Každý turnaj, který momentálně hrajeme v česku je taková příprava před mistrovstvím, kde všechno vyvrcholí a nejlepší tým si odnese titul mistra republiky. Hlavně se přijede podívat vždycky strašně moc lidí a je tam neskutečná atmosféra.

Jak popularitu a povědomí o esportu ovlivnila situace kolem šíření koronaviru? Popřípadě jak to vnímáte v eSubě?

Je pravda že momentálně jsou sporty pozastaveny, takže se dává větší prostor esportu, hlavně co se týče sázkových kancelářích, tak defacto na nic jiného se teď ani vsázet nedá. To si myslím že vyvolalo největší zájem veřejnosti. Určitě jsem rád, že se to dostává do podvědomí lidí a už nemusím většině lidem vysvětlovat, co vlastně ten esport znamená.

Zobrazeno 1103 krát
Naposledy upraveno: po., 1. červen 2020 16:54
David Pelikán

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste