Vytisknout tuto stránku
st., 17. listopad 2010 12:43

Vánoční dárek od Microsoftu: k potěšení nebo k pláči?

Nevíte, jaký vánoční dárek pořídit svým nejbližším? Americká firma Microsoft má pro vás možnou alternativu. Jako mnoho prodejců totiž před Vánoci nabízí „akční nabídku“. Ta spočívá v tom, že pokud si do Vánoc zakoupíte kancelářský balík Office 2010, získáte slevu 500 Kč. Tato nabídka má ovšem své hranice. Neplatí pro podnikatele, ale jen pro studenty a domácnosti.

Akční nabídka se nevztahuje na krabicovou verzi s instalačním CD, ale pouze na sadu ve formě karty s instalačním klíčem (PKC). Samotný Office nainstalujete pomocí odkazu, který je uveden na kartě. Na webové stránce, kde budete navedeni, stačí jen zadat licenční klíč. Produktový manažer Microsoftu Petr Bobek uvádí: „Karta s kódem (PKC) neobsahuje žádné instalační médium, je ekologičtější a vyjde levněji než klasická krabicová verze.“

Zboží v akci má konečnou cenu zhruba 2000 Kč, přičemž krabicová verze je přibližně o polovinu dražší. Obě verze přitom obsahují shodné aplikace. Jsou to Word, Excel, PowerPoint a OneNote. V čem je tedy rozdíl? Odpověď zní: v počtu licencí. Zatímco za akční vánoční balíček zaplatíte méně peněz, dostanete licenci pouze na jeden počítač. Pokud si koupíte krabicovou variantu, získáte licence hned tři. Výrok Petra Bobka, že je verze ve formě karty s kódem levnější, není tedy až tak pravdivý. To si potom člověk, hlavně za období tolik omílané krize, pořádně rozmyslí, zda by měl akční produkt koupit. Navíc se stále na trhu vyskytuje o tři roky starší verze MS Office 2007, tak proč tedy kupovat verzi pocházející z tohoto roku? Vždyť v současnosti za stejnou cenu pořídíte namísto jedné licence verze 2010 licence tři, a to verze pouze o tři roky starší.

Mnozí mohou namítnout, že nová verze nabízí četná vylepšení. To ano, ale také je pravdou, že už ve verzi 2007 byly funkce jednotlivých programů na vysoké úrovni. Vezměme si pro ilustraci studenty nejpoužívanější program z balíčku, konkrétně Word. Ve verzi 2010 přibyly novinky jako nové možnosti číslování, metoda pracování s dokumenty velkého rozsahu, současná práce více lidí na jednom dokumentu, atd. Jsou však tyto rozšiřující funkce opravdu potřeba? Takovou otázku si nutně musí položit každý, kdo si má v plánu office, ať už ve verzi starší či novější, pořídit.

Zdroje:

www.novinky.cz, www.megaobchod.cz, http://office.microsoft.com, obrázek: www.google.com

 

Zobrazeno 2739 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:39
Lucie Brijarová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste