Vytisknout tuto stránku
čt., 26. duben 2018 10:32

Znáte Bohemistický počet?

Jakub Urbánec Jakub Urbánec Zdroj: Markéta Jasanská
Hospoda U Puškaře, Katedra bohemistiky Univerzity Palackého a poezie. I tak by se dal charakterizovat Bohemistický počet. Akce, která se pomalu začíná stávat tradicí, probíhá pod záštitou studentů naší univerzity.

Poklidná atmosféra hospůdky U Puškaře blízko Smetanových sadů přilákala milovníky poezie a literatury obecně. V místnosti se sešlo několik talentovaných mladých lidí, kteří se chystali přednést svou tvorbu ostatním návštěvníkům Počtu.
Jako první vystoupil Ondřej Michalovský se svou prózou popisující jeho sen, ve kterém se proměnil v tajného agenta a zdolává všelijaká úskalí. Ale u prózy nezůstalo a přednesl i své básně. Zajímavá byla především báseň Prázdniny, ve které popisoval stesk po své práci v létě. Následovala tvorba nadějného básníka a absolventa Univerzity Palackého Jakuba Urbánce. Ten osazenstvu představil svou vydanou i zatím nevydanou poezii. Největší ohlas u publika sklidila báseň Házet oprátky do uren popisující smutek z prezidentských i parlamentních voleb. „Není pousmání ve stroji post-komunistické společnosti. Není pousmání na tvářích při procházce parkem. Než stačíš najít správná slova, zvolili Zlemana, Okamůra, Blbiše,“ recituje Jakub báseň odrážející bezmoc některých demokratických voličů. „Když něco napíšu, tak si čtením před lidmi třídím myšlenky. Ujišťuji se, že v nich nejsem mimo,“ odpovídá mi Jakub na otázku, jestli nemá trému z recitace. Jeho sbírku Pírka z bázní: surreální strava vydalo nakladatelství Ears&Wind Record v roce 2016. „Vydání té sbírky vzniklo úplně náhodou. Renata Svobodová (působí na Katedře bohemistiky, pozn. autorky) mě seznámila s nakladatelem, a protože jsem byl už ve fázi, kdy jsem uvažoval o vydání svých básní, tak se tak i stalo. Vydavatelství nebylo proti a ani mi nic nezměnilo,“ popisuje vznik Jakub. Peníze na sbírku vybral na Startovači a ilustrace mu udělala přítelkyně Eli.

Počet zakončil cyklus kratších textů ¿Donde están?, který se věnuje konfliktu v Chile, doktorandky Katedry bohemistiky Kláry Goldstein. Tento cyklus vyšel v prosinci v časopisu A2. Kláře také vyšly dvě sbírky Úpatí vichřice a Milíře.
Ačkoliv Klářin cyklus navodil depresivní atmosféru, návštěvníci Počtu si nenechali zkazit náladu a po básnických příspěvcích pokračovali zapálenými rozhovory možná i o literatuře.

Zobrazeno 1470 krát
Naposledy upraveno: pá., 27. duben 2018 12:22
Markéta Jasanská

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste