Vytisknout tuto stránku
čt., 6. květen 2021 10:04

Jak se Morava vypořádává s kulturní pauzou

Jižní Morava – Rok 2020 byl pro nás všechny zlomovým a dá se říci, že nám doslova a do písmene změnil harmonogram našich životů a mnohdy také hodnotový žebříček. Jako by se svět kvůli koronavirové pandemii ze dne na den zastavil. Újmu utrpělo snad každé odvětví našeho života: zdravotnictví, školství a jiné. To, co pro nás bylo každodenní rutinou, mnohdy také povinností, se rázem vytratilo. Z našich životů také na určitý čas zmizelo to, co nám ho zpříjemňovalo – kultura.

Je to v podstatě každoroční koloběh každého člověka, který se alespoň trochu rád zapojuje do kulturního života: v zimě žijeme plesovou sezonou, která se postupně přeměňuje na lačnost po venkovních akcích, koncertech a festivalech. To vše se loni změnilo. Nastala dlouhá odmlka, která ukázala, jak moc je pro lidi kultura přínosná. Pro jižní Moravu je kultura doslova klíčová. Každoročně se sem sjíždějí desítky tisíc turistů z celé republiky, aby mohli ochutnat místní víno a nasát alespoň na pár dní tu pravou moravskou atmosféru. Ale nejde jen o příval turistů. Pro Moraváky je kultura něco mnohem víc. Má zde hluboké kořeny sahající do dávné historie. Jde především o tradiční folklor. Ať už jde o hody, folklorní festivaly nebo koncerty, všechny tyto akce jsou pro místní doslova svátky a berou je velmi vážně. Staly se pevnou součástí jejich životů, proto byl pro mnohé dočasný konec kulturního života velkou ránou.


Mnoho mladých lidí si zde nedokáže představit léto bez hodů, starší občané zase nedají dopustit na folklorní akce, které jim připomínají jejich mládí. Nesmíme opomenout také vinařské akce, které k této oblasti bohaté na pěstovaní vinné révy, neodmyslitelně patří. Vždyť Dny otevřených sklepů, slavnosti vín nebo vinné „košty“ jsou na Moravě velkými událostmi, které přitahují velkou spoustu návštěvníků a sami domácí si je velmi užívají.Mnohdy jsou jmenované kulturní akce pořádané například na malých vesnicích tou jedinou ochutnávku kultury, kterou obec nabízí. Pro mnoho občanů vesnic je útěkem z reality návštěva vinného sklípku, plesu nebo menšího koncertu. Proto, i když je někdy stěží najdeme na mapě, nesmíme zapomenou ani na ně.


Ač pozastavení kulturního života citelně zasáhlo celou republiku a každý kraj má své kulturní bohatství, dovolím si říci, že jindy srdečná a přátelská jižní Morava, která láká návštěvníky z celé země, doslova zaplakala. Nezbývá nám tedy nic jiného, než doufat v „uzdravení“ naší kultury. Vždyť na každé špatné věci se dají najít pozitiva a nejen Moraváci si třeba v budoucnu budou vážit každých protančených bot a každého loku vína na zdejších akcích.

Zobrazeno 90 krát
Naposledy upraveno: čt., 6. květen 2021 10:25
Eliška Jurasová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste