Vytisknout tuto stránku
st., 5. květen 2021 22:04

Kultura v době koronavirové: Bludný kámen spustil Izolovaná spojení

Opava - Šíření nemoci COVID-19 zasáhlo mimojiné i tuzemskou kulturu. Opavský spolek Bludný kámen na tuto situaci velmi rychle zareagoval a spustil projekt s názvem Izolovaná spojení. Jedná se o koncerty, performance, přednášky a jiná vystoupení umělců a tvůrců v přímém přenosu prostřednictvím facebookového streamu.

Cílem Bludného kamene bylo dostat kulturu mezi lidi v době karantény alespoň virtuální cestou. Projekt izolovaná spojení byla podle jeho autorů okamžitou reakcí na nastalou situaci. Díky svými zkušenostem si uvědomovali, že pozastavená kultura bude velkou zátěží nejen pro pořadatele, ale i pro samotné umělce, kterým se ze dne na den zrušily i půl roku dopředu naplánované akce – jenom v Bludném kameni mělo proběhnout v březnu a dubnu několik koncertů zahraničních hudebníků, výstavy i prezentace českých umělců a filmová projekce.

“V Bludném kameni mezi sebou máme jak výtvarné umělce, tak hudebníky, učitele i studenty – pocítili jsme to tedy všichni okamžitě i na osobní úrovni a rozhodli se uspořádat ten projekt jako určitou náhradu všem tvůrcům, kterých se to dotklo, “ vysvětlil kurátor Jakub Frank, kde se zrodil nápad tohoto projektu. 

Umělci svou tvorbu prezentují prostřednictvím živého streamu na facebookové stránce Bludného kamene. Živé streamy probíhají každý čtvrtek vždy v 18, 19 a 20 hodin a každý trvá od 15 do 50 minut. Postupně se za sebou prezentují vždy tři rozdílné projekty. Videa zde zůstávají i po ukončení živého vysílání, diváci se k nim tedy mohou znovu vrátit kdykoliv chtějí. I tato virtuální setkávání přece jen mají své výhody. “Sejdou se na nich určitě jiní diváci než na běžných koncertech. Tím, že se vše odehrává v prostředí sociálních sítí a jedinou podmínkou je připojení k internetu, mohou se k našim koncertům dostat lidé prakticky z celého světa, kteří naše aktivity sledují, ale na koncert by přijít nemohli,” dodává Jakub Frank. 

Zároveň se snažíme pracovat s online prostředím kreativně a vyzývají umělce, aby připravili projekty na míru Izolovaným spojením. “Vybíráme takové, u kterých víme, že nebudou nudit, budou dostatečně interaktivní a udrží pozornost diváka, “ komentoval Frank. Své projekty už představil například architekt a vizuální umělec Vojtěch Rada, hudební experimentátor a zvukový průzkumník Petr Vrba, opavský vizuální umělec Imrich Veber a další. Původně byla Izolovaná spojení naplánovaná na čtyři týdny, především proto, že má spolek na podporu umělců pouze omezené zdroje. “Nyní jednáme o dalších možnostech financování prostřednictvím darujme.cz a podobně. Zároveň to vypadá, že celý nouzový stav potrvá ještě podstatně déle, čímž nám opět odpadnou další akce, které budeme moci nahrazovat v živých streamech, ale nepředbíhejme, “ dodal Jakub Frank 

 V dalších Izolovaných spojeních se mohou diváci a návštěvníci virtuální galerie těšit  na další koncerty experimentální a improvizované hudby, komentované videoprojekce i  prohlídky ateliéru. 

Bludný kámen je spolek, který již 25 let působí především v Opavě a Ostravě jako organizátor kulturního dění, pořadatel výstav, přednášek, veřejných diskuzí, prezentací mladých osobností, performancí, happeningů a koncertů experimentální hudby. Hlavním zájmem Bludného kamene je mapování a prezentace současného uměleckého dění v podobách, které se mnohdy ocitají na okraji zájmu veřejnosti, čímž nabízí důležitou alternativu k hlavnímu kulturnímu proudu v regionu.

Zobrazeno 131 krát
Naposledy upraveno: st., 5. květen 2021 23:05
Aneta Macolová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste