Vytisknout tuto stránku
so., 19. září 2020 11:19

Michal Tomiga a jeho činy. Jak šel čas s kauzou ohledně prostějovské mládeže?

Šéf mládežnického klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga Šéf mládežnického klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga Zdroj: web LHK Jestřábi Prostějov
Zvěsti o vedení prostějovského mládežnického klubu, které se začaly šířit na začátku roku 2017, zaskočily asi každého, kdo se ve městě na Hané zajímal o hokej. Šéf mládežnického klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga byl totiž podezřelý z dotačního podvodu, který se odehrával mezi léty 2015 až 2017. Kauza odstartovala něco, co už nešlo zastavit a táhne se to až do dnešních dní.

Bohužel vše kolem této situace a věcí, které na ni navazovaly, mělo hlavně značný vliv na mladé prostějovské naděje. Děti z klubu LHK Jestřábi Prostějov, vedení nového klubu SK Prostějov 1913 a jejich hráči stáli před překážkami, které jim bránily v cestě za dobrými výkony. Co dělat měl a stále ještě má, pomyslný černý Petr v této kauze, Michal Tomiga?

 

Vznik druhého klubu SK Prostějov 1913

Problémy s Michalem Tomigou a kolektivem kolem něj byly už dříve, než v osudném roce 2017. Klubovému vedení bylo vyčítáno neprůhledné hospodaření, nedostatek trenérů nebo špatná organizace. Neshody s rodiči v srpnu 2016 dospěly až k vytvoření druhého mládežnického oddílu na půdě prostějovského stadionu. Nový subjekt SK Prostějov 1913, který se svým názvem vrací k historii, kdy v roce 1913 bylo v Prostějově vhozeno první buly, vznikl společnou silou bývalých prostějovských odchovanců, fanoušků, rodičů a také přátel hokeje. „Klub SK Prostějov vznikal za situace, kdy bylo s původním klubem čím dál více nespokojenosti. Rodiče, fanoušci i veřejnost se tak začali obracet hlavně na mě, jestli bych s tím stavem nechtěl něco udělat,“ ohlíží se zpátky ke vzniku nynější předseda klubu Marek Černošek. Klub na svém počátku sdružoval celkem pět věkových kategorií, konkrétně se jednalo o přípravku a první až pátou třídu.

 

Odhalení podvodu v klubu LHK Jestřábi Prostějov mládež

Vše o peněžních neshodách začalo pomalu vyplývat na povrch z kraje roku 2017, kdy oba kluby žádaly o přízeň prostějovských zastupitelů a o finance z rozpočtu magistrátu. Radnice ale měla podezření na exekuci na mládežnický klub LHK Jestřábi. Podle tehdejší primátorky Aleny Raškové sice podepsal majitel klubu LHK Michal Tomiga městu čestné prohlášení, že peníze nedluží. Prostějov se ale obával, že v případě exekuce by o peníze pro hokejisty mohl přijít úplně. Zastupitelé navíc našli faktury na výzbroj a výstroj, které byly podle nich fingované. Proto dali radní Tomigovi ultimátum, ten se k celé situaci vyjadřoval tak, že neudělal nic špatného. „Stojím si za tím, že je vše v pořádku a zaplacené,“ uváděl předseda Jestřábů stále dokola, když byl několikrát na tuto věc dotazován.

 

Trestní oznámení od města

Netrvalo dlouho a magistrát podal v březnu 2017, v té době již na bývalého předsedu mládeže, trestní oznámení. Hlavním důvodem byly okolnosti ohledně dotací pro mládežnický klub, které mu byly přiděleny v letech 2015 až 2017. Celou věc dostalo k řešení Krajské státní zastupitelství v Brně, a to kvůli výši způsobené škody. Škoda se podle primátorky města rovnala plné částce poskytnuté dotace v uplynulých letech. „Budu rád, když policie celou záležitost prošetří,“ uvedl samotný Michal Tomiga směrem k trestnímu oznámení. Tomiga celou věc bral jako nedorozumění a tvrdil, že s exekutory nemá, co dočinění.

 

Vyloučení družstev LHK Jestřábi Prostějov

Do celé situace se poté na začátku září roku 2017 vložil výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje (ČSLH). A jaký z toho byl výsledek? Padlo rozhodnutí, které ve výsledku znamenalo, že všechny mládežnické celky LHK Jestřábi spolek byly, minimálně pro sezónu 2017/2018, vyloučeny ze všech oficiálních soutěží. Rozhodnutí ČSLH také umožnil všem mladým hokejistům hostování bez souhlasu jejich mateřského klubu. Velký zájem o hráče projevil druhý prostějovský klub SK Prostějov 1913. Tento spolek nakonec získal, jako jediný, od města Prostějova na novou sezónu dotace. Zadlužení Jestřábi naopak nedostali nic. Tato všechna rozhodnutí začínala být hřebíky do pomyslné rakve mládežnického klubu LHK Jestřábi spolek.

 

Tomiga i samotný klub čelí obvinění

První policejní obvinění v této kauze padlo během prázdnin roku 2018. Kromě bývalého šéfa mládežnického klubu Jestřábi Prostějov mu čelil i samotný klub. V té době již spolku hrozil zánik. Tomiga na tom byl ale hůře. Policie konstatovala, že exšéf prostějovské mládeže musel o exekucích vědět a také musel mít jisté právní povědomí, které získal za dobu ve vedení LHK Jestřábi Prostějov. Aby toho nebylo málo, tak na podzim toho roku byl Tomiga ještě obviněn z krácení daní. Podle informací úmyslně zaměňoval dary a reklamu, tak aby nemusel nic platit. Stát tak podle informací připravil o nejméně 397 tisíc korun. Škoda, kterou způsobil na dotacích městu a kraji, se pohybovala v řádech milionů. Tomiga se ale stále zdál být v klidu a na dotazy ohledně této situace odpovídal, že ji vyřeší jeho právníci.

 

Rozsudek pro prostějovského bývalého předsedu

Na začátku roku 2019 dospěla celá Tomigova kauza až k soudu. Na bývalého šéfa mládeže podal státní zástupce obžalobu pro dotační podvody a daňové úniky. Vyšetřovací spis čítal kolem tří tisíc stran. Podstata podvodů, které byly vykonány, však nebyla složitá. V listopadu už proto odcházel Tomiga od soudu z pětiletým nepodmíněným trestem vězení. Rozsudek však nebyl pravomocný, exšéf prostějovského hokeje se podle očekávání odvolal. K rozsudku se Tomiga už nechtěl pro média vyjadřovat a odkazoval se na jeho právníky. Nutno podotknout, že trest v takovém rozsahu v oblasti českého sportu neměl obdoby.

 

Snížení trestu pro Tomigu

V červenci letošního roku olomoucký vrchní soud výrazně ubral na trestu pro exšéfa prostějovského mládežnického klubu. Místo původních pěti let vězení mu trest zmírnil pouze na tříletou podmínku. Důvodem pro mírnější trest prý bylo to, že prostředky Tomiga neutratil za svoje potřeby, nýbrž je použil na sportovní účely klubu. Soud mu navíc uložil pětiletý zákaz činnosti. Finální škoda pak byla vyčíslena na celkem 1,84 milionu korun, které musí Tomiga zaplatit i s úroky městu Prostějov a Olomouckému kraji. Část kauzy ohledně krácení daní vrchní soud vrátil krajskému soudu s tím, že je potřeba doplnit dokazování v této věci.

 

SK Prostějov 1913 dnes

I přes všechny překážky, kterými si musel nový mládežnický celek SK Prostějov 1913 projít, se mu aktuálně daří. Dalo by se říct, že o nové hráče nemá nouzi. Spolek se nepotýká ani s problémy, co se týče spolupráce s městem Prostějov a s Olomouckým krajem. „Spolupráce je dle mého názoru, na velmi dobré úrovni. Doufám, že nám obě instituce uvěřily, jak hokej v Prostějově chceme dlouhodobě dělat,“ říká předseda Marek Černošek. Ani cíle, dnes už jediného mládežnického klubu v Prostějově, nejsou malé. „Kvalitou trenérské práce chceme opět začít vychovávat hokejisty pro vyšší věkové kategorie a postoupit do extraligy dorostu a juniorů. Plánů máme hodně, cesta bude ještě dlouhá,“ nastínil Černošek.

Zobrazeno 1417 krát
Naposledy upraveno: po., 21. září 2020 19:53
Eva Reiterová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste