Vytisknout tuto stránku
st., 5. květen 2021 21:37

ROZHOVOR: Deset otázek pro Miroslavu Němcovou

ROZHOVOR: Deset otázek pro Miroslavu Němcovou Zdroj: miroslavanemcova.cz/fotky/
Senátorka, jedna z nejvýraznějších tváří Občanské demokratické strany a také jedna z hlavních kritiček současného Českého prezidenta. Tak by se dala popsat senátorka Miroslava Němcová. Ta v rozhovoru v deseti otázkách nevyloučila ani kandidaturu v příštích prezidentských volbách.

Jaké je podle Vás postavení žen v tuzemské politice? Chybějí podle Vás ženy české politické scéně?

Na komunální a krajské úrovni je vyšší zájem žen kandidovat ve volbách než na úrovni parlamentní. Je to dáno zejména možností skloubit soukromý život – velmi často péči o malé děti – s politickou kariérou. Pokud je žena poslankyní, tráví naprostou většinu času mimo domov, v Praze. Dojíždění do vzdálených domovů je během týdne nemožné. Je z ní víkendová matka, víkendová manželka. To klade obrovské nároky na jejího partnera a ostatní členy rodiny. Postupně přibývá žen, které se rozhodují pro politickou kariéru, zvedá se i poptávka po jejich práci ve společnosti.


Je podle Vás dostatek žen v Senátu?

Je jich tam přesně tolik, kolik jich tam voliči chtějí mít. V každém senátním obvodu kandiduje vždy několik osobností, mužů i žen a je pouze na voličích, podle jakých kritérií se rozhodují.

A v rámci ODS jako takové?

ODS jako jediná strana od roku 1989 umožnila ženám pracovat v nejvyšších parlamentních funkcích. Libuše Benešová – předsedkyně Senátu, Miroslava Němcová – předsedkyně Poslanecké sněmovny. Nebýt protiústavního postupu prezidenta, stala bych se v roce 2013 první ženou premiérkou. Takže v ODS nevidím žádné bariéry pro uplatnění žen. V letošních volbách do sněmovny jsou např. na pražské kandidátní listině koalice Spolu na prvním a druhém místě ženy (M. Pekarová Adamová, J. Černochová). I zde je možno využít 4 preferenčních hlasů, volič tedy má v rukou nástroj, jak ještě více posílit postavení žen ve vysokých funkcích.

 

 

 

Pokud bychom se měli přesunout k Vaší současné práci a událostem posledních dní. Vy vytrvale kritizujete stávající hlavu státu Miloše Zemana – měl by se podle Vás po podzimních volbách pokusit Senát a Poslanecká sněmovna o odvolání prezidenta?

Ano. Prezident závažným způsobem atakuje Ústavu a poškozuje demokratické pilíře státu.

Chystá Senát aktuálně další kroky v pokusu o odvolání prezidenta? Ve veřejné diskusi je hodně zmiňován článek naší ústavy § 66.

V Senátu jsme zahájili odborné diskuse s experty na ústavní právo. Na základě těchto konzultací (je nutno mít silné argumenty), přistoupí eventuálně senátoři k sepsání ústavní žaloby na prezidenta republiky.

Mělo by se dle Vás uvažovat o změněn pravomocí prezidenta? Protože Česká republika teď v podstatě funguje v prezidentském systému.

Jsem pro některá upřesnění (například stanovení lhůt pro jmenování a odvolávání členů vlády), tak aby si příslušná ustanovení nemohl prezident účelově a svévolně vykládat. Dále bych doplnila povinnost pro předsedu vlády, aby musel podat kompetenční žalobu, pokud si prezident bude uzurpovat kompetence, které mu nenáleží. Souvisí to s ochranou systému parlamentní demokracie.

V případě, a teď nebudeme předbíhat, že by se uvolnilo místo prezidenta republiky – jaký by byl dle Vás příští ideální prezident či prezidentka? Co by měl splňovat?

Co má prezident splňovat, je obsaženo v Ústavě, také je vázán svým slibem. Když tato ustanovení a slib bude důsledně dodržovat a bude-li navíc slušný, solidní, pracovitý a vybere si kredibilní lidi do svého týmu, bude mít ČR hlavu státu, za kterou se nebudeme muset stydět.

Zvažujete v současné době kandidaturu na tuto pozici?

Své rozhodnutí oznámím až nastane správný čas.

Kam by se podle Vás měla Česká republika ubírat po roce 2023? Kdy bude šance na změnu společenského ovzduší.

Rok 2023 je nejzazším termínem prezidentských voleb. Česká republika má být spolehlivou zemí pro zahraniční partnery (spojence v EU, NATO) a státem, který zajišťuje občanům bezpečnost, dbá na předvídatelnost a vymahatelnost práva, na ochranu životního prostředí, bude klást důraz na vzdělávání, vědu, kulturu, na sociální soudržnost a ekonomickou stabilitu. V tom všem nás čekají nesnadná rozhodnutí, k nimž bude třeba rozhodnost a odvaha. Příliš mnoho talentu a schopností jednotlivců je kvůli nekompetenci vlády nevyužito, část společnosti se proto radikalizuje, část je demotivovaná a mnozí lidé dokonce vážně uvažují o emigraci. Prezident – bude-li skutečnou autoritou, nikoli parodií na autoritu jako Miloš Zeman, může silou své osobnosti pomoci k vyšší míře porozumění ve společnosti, může být tím, kdo se ujme úkolu vysvětlovat veřejnosti naše problémy i východiska z nich, a tak pomáhat tak při prosazování potřebných změn.

Je to ono světlo na konci tunelu, o kterém hovoříte v rámci svých programových priorit?

Světlo na konci tunelu snad spatříme již nyní, na podzim, ve sněmovních volbách. Výměna vlády s následnou výměnou prezidenta může přinést velmi pozitivní změnu v životě naší společnosti. Jde o odstranění oligarchistického vládnutí, jde o respekt k ústavnímu pořádku, o posilování demokratických principů vtělených do našeho právního řádu. Stát není firma, nelze jej tak řídit, jak tvrdí premiér Andrej Babiš. Stát tvoří svobodní občané a úspěšný stát dbá na to, aby se každý jednotlivec mohl prosadit na maximu svých schopností.

Zobrazeno 485 krát
Naposledy upraveno: čt., 6. květen 2021 07:34
Jan Meichsner

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste