Vytisknout tuto stránku
čt., 4. červen 2020 00:03

Situace v Hongkongu se vyostřuje kvůli nově přijatému čínskému zákonu

Protesty v Hongkongu Protesty v Hongkongu Zdroj: Aktuálně.cz
Velká Británie – Británie očekává masivní exodus obyvatel Hongkongu v důsledku kontroverzního čínského zákona. Ten má v autonomním regionu zamezit separatistickým aktivitám a zahraničnímu vměšování. Podle prezidenta USA Donalda Trumpa tento krok bude mít dopad na čínsko-americké ekonomické vztahy. „Ti, kteří si to budou moct dovolit, emigrují stejně jako v roce 1997, kdy správu regionu převzala Čína,“ říká Joanna Ut-seong Sio z Katedry asijských studií v Olomouci.

Britský premiér Boris Johnson ve svém sloupku pro The Times a South China Morning Post prohlásil, že Británie nabídne hongkongským občanům miliony víz, pokud Čína setrvá ve svém plánu zavést v platnost zákon o národní bezpečnosti. Ten má čínským bezpečnostním složkám umožnit potlačování separatistických a teroristických aktivit na území Hongkongu. Zákon také zakazuje odtržení od čínského státu, svržení státní moci a zahraniční vměšování.

„Mnoho lidí z Hongkongu má strach, že jejich způsob života, který se Čína zavázala dodržovat, je ohrožen,“ napsal Johnson.  A dodal: „Není možné, aby Británie jen pokrčila rameny a situaci ignorovala, pokud bude Čína tyto obavy naplňovat. Místo toho splníme naše závazky a nabídneme alternativu.“ 

V současnosti zhruba 350 tisíc hongkongských občanů vlastní britské národní (zámořské) pasy umožňující bezvízový vstup na území Británie, a to po dobu šesti měsíců. Podle Johnsona by Británie mohla držitelům tohoto pasu umožnit vstup s obnovitelný dvanáctiměsíčním obdobím a „přiznání dalších imigračních práv, včetně práva na práci, která by je mohla nasměrovat k cestě za britským občanstvím“. 

Podle britského ministra zahraničí Dominica Raaba je nutné, aby pohotovostní opatření pro případ masové migrace obyvatel Hongkongu připravily i Austrálie, Nový Zéland, Kanada a USA. Řekl to na online setkání aliance Five Eyes, která sdružuje zpravodajské služby těchto států.

Podle Sio z Katedry asijských studií v Olomouci je migrace hongkongského obyvatelstva v podstatě jistá. Mnoho z těch, kteří k emigraci budou mít dostatek finančních prostředků, se pro takový krok rozhodnou, stejně jako tomu bylo v roce 1997, kdy Čína převzala správu Hongkongu od Británie. „Lidé nad tím přemýšlí. Jde to vidět jak z místního zpravodajství, tak z osobního kontaktu s přáteli,“ vysvětluje. 

 

O nás bez nás

Zákon o národní bezpečnosti přijal minulý týden čínský parlament téměř jednomyslně. 2878 čínských zákonodárců hlasovalo pro přijetí zákona, šest poslanců se hlasování zdrželo a pouze jediný hlasoval proti. 

Způsob přijetí zákona, který se týká Hongkongu, přitom není obvyklý. Vzhledem k autonomii regionu by takový zákon měl správně projít jeho parlamentem. „Běžně si Hongkong všechny zákony schvaluje sám, krom těch smluv na počátku, které ustanovily vojenskou ochranu a zahraniční politiku, kterou převzala Čínská lidová republika,“ říká sinolog Martin Blahota. 

Blahota upozorňuje že zatím není jasné, jak bude zákon ve skutečnosti fungovat, jelikož zatím nevstoupil v platnost. Podle britské stanice BBC byl zákon předán stálému výboru, vrcholnému orgánu čínského parlamentu, který jej má podrobněji zpracovat. Jeho finální podoba by měla být známá v září.  

Již teď se však zákon setkává s kritikou zahraničních zemí, které jej považují za snahu omezit autonomii Hongkongu. Americký prezident Donald Trump dal dokonce pokyn americké vládě k zahájení procesu rušení politických a ekonomických výjimek vůči Hongkongu. Čína tak riskuje ztrátu zvláštního statusu tohoto ekonomicky významného regionu, který dlouhodobě sloužil jako odrazový můstek pro čínské firmy v jejich mezinárodní expanzi a osvobozuje Hongkong od celních a vývozních kontrol, které Washington v minulosti uvalil na pevninskou Čínu. 

Zobrazeno 881 krát
Naposledy upraveno: čt., 4. červen 2020 23:17
Anna Halamová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste