st., 3. červen 2020 14:28

Souboj dvou vycházejících hvězd NBA ovládl slovinský supertalent Luka Dončič

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Zdroj: Pixabay.com
Dallas - Dnes v noci v dramatickém souboji, který vyvrcholil až v prodloužení, udolali basketbalisté Dallasu Mavericks Pelikány z New Orleans. Texaský celek si výhrou pojistil sedmou pozici v tabulce Západní konference NBA.

V dallaské hale American Airlines Center přivítal slovinský tahoun Luka Dončič jedničku letošního draftu, devatenáctiletého Ziona Williamsona, který od svého lednového návratu na basketbalové palubovky po zranění kolene předvádí v dresu New Orleans kvalitní výkony. „Čeká nás velmi těžké utkání proti mladému týmu. Nesmíme našeho dnešního soupeře podcenit. Poprvé si zahraji proti Zionovi, těším se na to,“ predikoval před utkáním Dončič. Stejné pocity sdílel před zápasem i jeho sok Williamson. „Nemůžu se dočkat, až s Lukou změřím své síly,“ prohlásil sebevědomě mladý křídelník celku z New Orleans.

Úvodní čtvrtinu zvládli lépe domácí hráči, vyhráli ji o dva body. V průběhu druhé desetiminutovky si vypracovali až jedenáctibodové vedení, hostům z města jazzu a bourbonu se ale do poločasové přestávky podařilo vyrovnat stav utkání. Po zbytek základní hrací doby se oba celky střídaly ve vedení, až napínavé utkání s velkým množstvím nastřílených bodů dospělo za stavu 112:112 do prodloužení. V něm byli šťastnější hráči Dallasu, kteří zvítězili 127:123.

Dončič si za více než čtyřicet minut strávených na hřišti na své konto připsal třicet bodů, sedmnáct doskoků a deset asistencí. „Luka je skvělým hráčem, což dnes potvrdil, byl nezastavitelný a v utkání kraloval. Chovám vůči němu obrovský respekt,“ ocenil jeho výkon Williamson.

Nový rekord

Slovinský reprezentant zaznamenal již čtrnáctý triple-double v letošním ročníku NBA, což je nejvyšší počet ze všech hráčů v lize. Zároveň se jednalo o jeho dvaadvacátý počin tohoto typu v kariéře, čímž překonal rekord bývalého rozehrávače Mavericks Jasona Kidda. Na dosažení této klubové mety stačilo Dončičovi 122 zápasů, Kiddovi rovných 500.

Tímto výkonem se navíc stal nejmladším hráčem v historii NBA, kterému se podařilo vstřelit v jediném utkání alespoň třicet bodů, doskočit patnáct míčů a desetkrát vytvořit svým spoluhráčům stoprocentní možnost ke skórování. Dončič se tak významně podílel na výhře Dallasu. Sekundoval mu jeho lotyšský kolega, dva metry a jednadvacet centimetrů vysoký Kristaps Porzingis, se čtyřiatřiceti body, dvanácti doskoky a pěti bloky. „Všichni, včetně Kristapse, který dnes doslova zářil, jsme odvedli dobrou práci, vítězství jsme si zasloužili,“ pozitivně hodnotil týmový výkon v utkání Dončič.

Na straně hostů z New Orleans zaznamenal křídelník Brandon Ingram sedmadvacet bodů, rozehrávač Pelikánů Lonzo Ball vsítil o dva body méně. Zion Williamson přidal jednadvacet bodů a šest doskoků. Hosté prohráli již třetí utkání v řadě a vzdalují se vyřazovacím bojů, neboť v Západní konferenci okupují až desáté, nepostupové místo. Dallas si připsal důležité vítězství, které bylo navíc před domácím publikem. Proti Pelikánům potvrdil roli favorita a s bilancí osmatřiceti výher a pětadvaceti porážek se může těšit ze sedmé pozice zaručující play-off. V dalším utkání v sobotu 7. března bude Dončič se svými spoluhráči od 02:30 SEČL hostit na domácí palubovce basketbalisty Memphisu Grizzlies. Ve stejný den akorát o třicet minut dříve přivítají Pelikáni z New Orleans na své domácí půdě floridský celek Miami Heat.