st., 1. květen 2019 15:45

Komunální volby 2018 v Karviné

Realizace projektu: https://www.youtube.com/watch?v=sr54YE2-OLo&feature=youtu.be

Cíl práce

Samostatný projekt má ukázat dovednosti, které student získal během svého studia. Již na začátku studia mě zajímala televizní oblast. Ve druhém ročníku jsem absolvovala předměty zaměřené právě na televizní tvorbu. Byly to předměty Audiovizuální tvorba, Praktikum TV žurnalistiky a také Workshop TV žurnalistiky vyučované Mgr. Jiřím Vrbou. Co se týče politické specializace, absolvovala jsem předměty Základy politologie, EU: struktura, politika, procesy, Politický a stranický systém ČR a v neposlední řadě předmět Žurnalistická specializace – politická. Mimo jiné jsem absolvovala také předmět Moderování s Mgr. Alexanderem Menclem a také předmět Hlasová a pohybová výchova s Mgr. Ivetou Jansovou, Ph.D. Na těchto předmětech jsem se naučila pracovat s dechem a se svým hlasem, a také jsem se naučila správnou artikulaci.

Tématem práce jsou komunální volby v roce 2018 v Karviné, která se nachází v Moravskoslezském kraji. Tato práce má za cíl poukázat na některé body volebního programu kandidujících stran, a zároveň také na problémy města Karviné a jejich případné řešení. Hlavním důvodem pro výběr tohoto tématu je ten, že Karviná je mým rodným městem a zajímá mě dění a řešení určitých problémů, se kterými se město potýká.

Ke splnění cíle mi pomohou především rozhovory s kandidáty konkrétních volebních stran. Tito lidé se zajímají a mají přehled o dění ve městě a pomohou mi tak naplnit cíl této práce. Rozhovory budou doplněny o konkrétní záběry z města a ze života občanů.

Výsledkem by měla být krátká shrnující reportáž, která divákovi představí kandidující strany a některé jejich cíle volebního programu. Zároveň by tato práce měla ukázat také výsledek těchto voleb.

Zdůvodnění volby tématu

Výběr tohoto tématu ovlivnila má letní praxe v regionální televizi Polar, díky které jsem mohla více nahlédnout do aktuální politické situace v Karviné. Vzhledem k televizní specializaci mi tato praxe poskytla rozšíření mých znalostí a dovedností, které jsem si osvojila díky televiznímu workshopu. Myslím si, že tyto znalosti a dovednosti budou velmi užitečné v mém budoucím povolání. Co se týče politické specializace, vědomosti jsem získala především díky absolvovaným kurzům a seminářům. Rozhodla jsem se tedy vytvořit samostatný projekt s televizní politickou specializací. S výběrem politického tématu mi rovněž pomohla redaktorka Polaru Monika Danková, která mě během praxe mentorovala. Na základě této praxe a kontaktů s karvinskou redakcí je možné realizovat rozhovory s kandidáty téměř ze všech volebních stran.

Jak už jsem zmínila výše, Karviná je mým rodným městem, a proto o dění ve městě se zajímám. Zároveň zde pozoruji změny, které nastaly, díky změně primátora v lednu roku 2018. Dnes již bývalý primátor města Karviné, Tomáš Hanzel, byl v říjnu roku 2017 v parlamentních volbách zvolen poslancem za Českou stranu sociálně demokratickou (dále ČSSD) a na funkci primátora rezignoval. Město do té doby bylo v celkovém úpadku. Neprováděly se zde žádné opravy, narůstal problém s nepřizpůsobivými obyvateli a nálada občanů města byla velmi negativní.

Po rezignaci Tomáše Hanzela byl na post primátora zvolen dlouholetý náměstek pro ekonomiku a investice a také zastupitel města Jan Wolf (ČSSD). Od jeho nástupu se v Karviné začaly provádět velké změny. Město začalo opravovat chodníky a cesty, zastupitelé začali plánovat velkou rekonstrukci krytého bazénu, zaměstnali tzv. okrskáře[1], což jsou strážníci městské
policie, kteří řeší konkrétní problémy v jejich městské části. Dále město zavedlo také tzv. bezdoplatkové zóny.[2]

Zároveň město zrušilo poplatky za svoz komunálního odpadu a také splatilo všechny své půjčky, a tak se stalo jedním z mála nezadlužených měst v České republice.

Těchto změn si začali všímat také občané města, a proto vyvstala otázka, jestli ČSSD znovu obhájí svou pozici v říjnových komunálních volbách. Mezitím ve městě vznikaly nové strany a koalice. Mezi nimi Karvinskakoalice.cz, kterou vytvořili především učitelé a ředitelé karvinských škol, kteří jsou u občanů města v oblibě. Nově vznikla také koalice Piráti a Starostové. Do voleb se jako nováčci v Karviné přihlásila také strana Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (dále SPD). Všechny tyto strany se snažily zaujmout svým programem a dostávaly se stále více do povědomí občanů. Situace se tedy stala velmi nejistou pro tradiční strany jako je ČSSD a Komunistickou stranu Čech a Moravy (dále KSČM), které spolu tvořili koaliční partnery.

Všeobecně se téma voleb v mediálním světě objevuje pravidelně, především pokud se v aktuálním roce volby konají. Co se týče komunálních voleb, pozornost bývá věnována především větším městům České republiky. Domnívám se však, že také mnoho občanů menších měst, kteří se o politickou situaci nezajímají, netuší jaké strany kandidují a jaký je jejich volební program.

Z tohoto důvodu padla volba na vytvoření krátké reportáže, která alespoň částečně představí a ukáže, jaké jsou cíle volebních stran a hnutí, které se uchází o posty zastupitelů města Karviné.

Zdroje a stav problematiky

O komunálních volbách je možné například na stránce Youtube nalézt videa, která se této problematiky týkají. Tato videa se zde nachází většinou pod záštitou konkrétní městské televize a v převážné většině ukazují průběh a výsledek voleb, ankety mezi voliči a povolební rozhovory s kandidáty. Dále se zde vyskytují předvolební debaty kandidátů, které jsou však velmi dlouhé. Tyto debaty je možné vidět také v televizním vysílání České televize. Debaty pořádá také televize Nova nebo Český rozhlas. Video, které by se dalo nejvíce připodobnit mé práci pochází z města Slaný. V tomto videu odpovídají jednotliví kandidáti na tři stejné otázky, avšak stopáž tohoto videa je dlouhá 22 minut a na závěr neukazuje výsledek voleb.[3]

Jak už jsem zmiňovala výše, komunální volby se v televizním vysílání objevují především ve spojitosti s většími městy. Takové reportáže ovšem také ukazují volby všeobecně. Zaměřují se na výsledek voleb a rozhovory s vítěznými stranami. Větší pozornost bývá v médiích věnována parlamentním nebo prezidentským volbám, což dokazuje také volební účast při těchto volbách. Žádné z videí, které jsem měla možnost zhlédnout, však nezachycuje rozhovory s jednotlivými kandidáty a jejich volební program před samotnými volbami, a zároveň výsledek voleb. Je nutné však podotknout, že toto tvrzení nelze generalizovat a plně si uvědomuji, že v mediálním světě může takové video existovat. Dalším faktem je ten, že jsem nenašla žádné video, které by se týkalo komunálních voleb v Karviné.

Hlavními zdroji této práce budou rozhovory s jednotlivými kandidáty všech stran. Během letní praxe v krajské televizi Polar jsem měla možnost mluvit například s primátorem města Janem Wolfem, díky kterému jsem se dozvěděla nové informace o chystaných změnách a projektech. Jako další zdroje informací mi posloužily předvolební letáky, webové stránky a facebookové profily konkrétních stran. Co se týče tvorby samotné reportáže, vycházela jsem ze znalostí získaných především na předmětech Audiovizuální technika, Praktikum a Workshop TV žurnalistiky.

Ideový plán

Již od počátku jsem měla v plánu zaměřit se na politickou situaci v Karviné. Bylo však nezbytné předem vymezit, jak bude reportáž sestavena a co vše bude obsahovat. Na základě absolvované praxe a kontaktu s redaktorkou Monikou Dankovou, bude možné domluvit rozhovory s kandidáty všech stran. Díky získaným informacím z různých zdrojů (primátor města, předvolební letáky, webové stránky aj.) pak vytvořím tři odlišné otázky pro každého kandidáta. Díky rozhovorům tak můžu naplnit cíl této práce, kterým je představení některých částí volebního programu jednotlivých stran a také ukázat výsledek těchto voleb.

Mým plánem je vytvořit kratší reportáž, která se zaměří na některé body volebních programů a také na celkový výsledek voleb. Rozhovory s jednotlivými kandidáty mi připadají mnohem zajímavější než jen pouhá komentovaná reportáž. Zároveň se budu snažit, aby reportáž nebyla příliš dlouhá a překombinovaná, jelikož by to pro diváky nemuselo být dostatečně atraktivní. Cílem je především představit a informovat o plánech konkrétních stran, tak aby byla reportáž srozumitelná. Důležité je představit reportáž hned na jejím začátku, a tak bude použit stand-up, který diváka v krátkosti seznámí s reportáží. Ráda bych se vyhnula velkému množství informací, které by mohly diváky přesytit nebo dokonce zmást, jako se to může stát u předvolebních debat.

Jak jsem psala výše, každý z kandidátů bude odpovídat na tři různé otázky, které se budou týkat jejich volebního programu. Cílem není kandidáty poškodit nebo jim klást záludné otázky, ale získat srozumitelnou odpověď a případné řešení konkrétních problémů, které se v Karviné vyskytují. Jednotlivé rozhovory budou doplněny o konkrétní záběry města a záběry ze života občanů. Kromě kandidátů mám v plánu oslovit také jednoho člena volební komise, Tomáše Holého, který by mi mohl poskytnout další důležité informace, týkající se voleb.

Na závěr reportáže bude zmíněn výsledek voleb a ráda bych zrealizovala rozhovor s jejich vítězem. Reportáž by tak dostala ucelený závěr a nejednalo by se pouze o prezentaci programů volebních stran.

 

Postup práce

Ze všeho nejdříve jsem se ještě v létě domluvila s redaktorkou Monikou Dankovou na realizaci rozhovorů a na předání kontaktů kandidátů všech stran. Na začátku semestru jsem pak oslovila Mgr. Jiřího Vrbu, jestli mi téma komunálních voleb v Karviné schválí. Sešli jsme se tedy na konzultaci a vše důkladně probrali. Upozornil mě především na problém, který by mohl nastat, v podobě odmítnutí rozhovoru. Pokud by tento problém nastal u více kandidátů, domluvili jsme se také na záložním plánu. Následně jsem si na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky zapůjčila kameru značky SONY společně s mikrofonem, jelikož sama nevlastním potřebné vybavení pro realizaci této práce. S potřebným vybavením jsem posléze odcestovala do Karviné. Během následujícího víkendu jsem musela zavolat všem kandidátům a domluvit se s nimi na čase a místě setkání. Všichni oslovení kandidáti s rozhovorem na kameru souhlasili, až na kandidáta Miroslava Hajdušíka (KSČM), který při osobním setkání rozhovor na poslední chvíli odmítnul. Natáčení rozhovorů pak proběhlo v týdnu před volbami. Všechny rozhovory byly natočeny během tří dnů a s jejich natočením mi pomohl můj otec Jan Štrejl.

V pondělí 1. října jsem se setkala s lídrem kandidátky hnutí ANO, Martinem Gebauerem, který byl velmi vstřícný a ochotný. Před rozhovorem proběhla krátká konverzace na téma školství, přičemž jsem zjistila, že Martin Gebauer vystudoval lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Téhož dne odpoledne pořádalo ČSSD předvolební setkání s občany, na kterém jsem realizovala rozhovor s primátorem města Janem Wolfem. Také on byl velmi vstřícný, jelikož jsme se setkali během mé letní praxe. Dále jsem pořídila ilustrační záběry volebního stánku, které jsem v reportáži mohla použít. V úterý 2. října jsme realizovali další tři rozhovory. První z nich byl s lídrem Karvinské Koalice Andrzejem Szyjou, který byl velmi nervózní, ale rozhovor ochotně poskytl. V odpoledních hodinách jsem se setkala s lídrem Pirátů a Starostů Petrem Letochou, se kterým proběhl velmi rychlý rozhovor, neboť tento kandidát mluvil velmi plynule a s rozvahou. Poslední rozhovor toho dne proběhl s kandidátkou Karin Szczyrbovou (Spolu pro Karvinou), který byl velmi dlouhý a kandidátka poskytla velké množství informací. Ve středu 3. října byla situace částečně komplikovaná. Jelikož probíhal zimní semestr, musela jsem během dne cestovat mezi Olomoucí a Karvinou, abych mohla uskutečnit poslední dva rozhovory. Jeden z nich byl se zástupcem SPD Danem Hroníkem, který byl rovněž nervózní, ale nakonec se rozhovor povedlo natočit. Poslední z rozhovorů proběhl s lídryní hnutí Karviňáci s Adámkem Věrou Vantuchovou. Také tato kandidátka se velmi rozpovídala a poskytla další podstatné informace.

Během volebního víkendu měla karvinská redakce Polaru tzv. pohotovost, při které navštěvovala jednotlivé volební štáby a zpovídala jejich lídry. Uvědomovala jsem si, že v reportáži o volbách by se měly objevit také záběry z volební místnosti. V tomto případě jsem nejdříve musela přijít za volební komisí a seznámit je se svou prací. Komise mi vyšla vstříc a s natáčením souhlasila. Následně mi při realizaci záběrů pomohli mí rodiče, protože voliči s natáčením nesouhlasili. V podvečer, kdy už byly všechny hlasy sečteny, jsem společně s redaktorkou a kameramanem jela za vítěznou stranou udělat poslední rozhovor. Díky umělému osvětlení, které vlastní kameraman, bylo možné rozhovor natočit i v pozdních hodinách, kdy už nebylo možné spoléhat se na denní světlo. Při realizaci tohoto rozhovoru záběry pořídil právě kameraman Zbyszek Jeleń. Následující den jsem vyrazila do terénu pořídit ilustrační záběry, avšak nepodařilo se mi jich natočit dostatek, a kvůli špatnému počasí jsem další záběry musela pořídit později.

Vzhledem k soukromým a citlivým informacím, jsem rozhovor s Tomášem Holým pořídila až týden po volbách, aby nedošlo k jejich úniku před oficiálním vyhlášením výsledků. To však nebránilo tomu, aby byl do reportáže zařazen. Posléze jsem si přehrála všechny rozhovory a na základě výpovědí kandidátů jsem opět vyrazila do terénu natáčet další záběry.

Další postup byl následovný. Bylo potřeba zajistit všechny natočené záběry, tak aby nedošlo k jejich ztrátě. Jelikož jsem musela kameru odevzdat zpátky na katedru, potřebný materiál jsem nahrála do svého počítače a následně také na pevný disk. Materiál na paměťové kartě jsem smazala, aby další studenti mohli bez problému natáčet. Pro střih a editaci videa jsem si vybrala program Avid Media Composer, který je dostupný na počítači na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky. S tímto programem jsem se naučila pracovat v již výše zmíněných kurzech, a proto jsem si tento program vybrala. Potřebný materiál jsem tedy nahrála také do programu Avid Media Composer. Následně jsem provedla tzv. hrubý střih všech pořízených rozhovorů a na základě těchto rozhovorů jsem pak vytvořila mluvený komentář, tak abych neopakovala již řečené informace. Během stříhání rozhovorů jsem si všimla, že u některých kandidátů se v záběru vyskytuje mikrofon, avšak v té chvíli už jsem tento fakt nemohla ovlivnit. Poté jsem začala přehrávat ilustrační záběry a snažila se tyto záběry přiřadit k jednotlivým rozhovorům tak, aby seděly do výpovědí kandidátů. Během této práce jsem si uvědomila, že některé záběry vůbec nevyužiji a naopak, že některé záběry mi chybí. Znovu jsem si tedy vypůjčila kameru a opět odcestovala do Karviné. Pořídila jsem zde nové záběry a také stand-up na začátek reportáže.

Poté co jsem dokončila především střih obrazu, jsem se soustředila na zvukovou stopu. Snažila jsem se odstranit hezitační zvuky jak u kandidátů, tak v mluveném komentáři. Ne vždy se to však povedlo, jelikož by pak výpověď kandidáta nebo kandidátky nebyla úplná, nebo by to narušilo její celistvost. Dále jsem chtěla zachovat přirozenost v promluvě kandidátů, a proto jsem se snažila příliš nezasahovat a neupravovat jejich výpovědi. Také jsem musela upravit hlasitost svého komentáře, tak aby mezi tímto komentářem a výpovědí kandidátů nebyl velký zvukový rozdíl. Pro tuto úpravu jsem použila funkci Audio Mixer. Dále jsem se musela soustředit na příliš hlasité ilustrativní záběry. Bylo potřeba, abych jejich hlasitost upravila tak, aby nerušila nebo dokonce nepřehlušila mluvené slovo. Zároveň bylo důležité, aby tyto ilustrativní záběry nezůstaly úplně beze zvuku, jelikož by pak takový záběr mohl působit uměle.

Téměř na konec jsem se pak věnovala titulkům. Zde nastal menší problém, jelikož u některých rozhovorů titulek zasahoval do obličeje mluvčího, a tak bylo podstatné jednotlivé titulky upravit podle potřeby. Po konzultaci s Mgr. Jiřím Vrbou jsem přidala také samostatný titulek s názvem konkrétní strany, proto, aby se divák mohl lépe zorientovat ve výpovědích kandidátů. Na závěr jsem použila přechodný efekt, tak aby se jednotlivé titulky plynule objevily a pak zase zmizely. Tento efekt jsem také použila na úvod a na závěr celé reportáže, aby reportáž měla jasný začátek a konec.

Sebehodnocení

Cílem práce bylo představit některé body volebního programu kandidujících stran. Dále jsem požadovala, aby reportáž ukázala také výsledek voleb, čehož jsem také dosáhla. Myslím si, že tato práce je přínosná hlavně pro obyvatele Karviné, kteří se na tuto reportáž mohou podívat zpětně nebo případně před dalšími komunálními volbami.

S výslednou podobou této práce jsem spokojena jen částečně. Jako největší problém vnímám nedostatek záběrů na detaily, které mě během natáčení nenapadlo natočit. Zároveň bych při dalším natáčení věnovala více pozornosti lidem na záběrech, tak aby tyto záběry byly více akční. Také si uvědomuji, že jsem až příliš hýbala s kamerou, a tak se mi většinou nepodařilo natočit použitelný záběr. Další nevýhodou, kterou jsem si uvědomila během střihu videa, je absence stativu. Jelikož je kamera poměrně těžká, některé záběry nejsou stabilní a vyrovnané. Na tyto chyby jsem však přišla až během střihu, a již nebylo možné je odstranit nebo natočit znovu. Zároveň jsem poznala, jak velmi důležitý je zvuk. V případě rozhovorů, které se konaly venku, byla velmi důležitá lokalita a počasí. Pokud během rozhovoru foukal silný vítr, mikrofon tento zvuk nahrál a nebylo možné jej odstranit bez toho, aniž by se zasáhlo do výpovědi kandidátů. Jako další problém vnímám světlo, což přisuzuji nedostatečné praxi a zkušenosti. Někteří kandidáti mají osvícenou pouze polovinu obličeje a jiné záběry jsou poměrně tmavé. Zároveň jsem měla také menší problém s programem Avid Media Composer, se kterým jsem pracovala. Jelikož jsem v tomto programu pracovala pouze ve škole, musela jsem si oživit některé funkce, na které jsem zapomněla. Nicméně mě mile překvapilo, že jsem si na tyto funkce velmi rychle vzpomněla, a tak žádné větší potíže s programem Avid Media Composer nenastaly.

Zároveň mě však mrzí, že jsem nemohla využít celé rozhovory s kandidáty, takže si myslím, že v tomto ohledu by mohlo vzniknout další video. Takové video by mohlo být založeno pouze na sestříhaných rozhovorech kandidátů, ale nejspíše by bylo dlouhé, a pravděpodobně by se dalo přirovnat k předvolební debatám. Nicméně mým záměrem bylo udělat krátké video, které bude stručné, a které bude pro diváky atraktivní. Myslím si, že tento záměr se mi povedl naplnit a tato práce je zajímavá, i přesto, že se zde nachází nedostatky v podobě nestabilních záběrů nebo rušivých zvuků.

Co se týče dalšího rozpracování této práce, nabízí se možnost zdokumentovat situaci po volbách. Které strany spolu utvořili koalici a kdo naopak vstoupil do opozice. Poukázat na zrealizované cíle programu vítězné strany a případné nové změny, které se ve městě odehrály. Dále se nabízí možnost vytvořit názorovou anketu mezi občany města. Tato anketa by se mohla zaměřit na spokojenost občanů s vedením města, případně co si obyvatelé myslí o předvolebních slibech politiků.

Zdroje

Během tvorby této práce jsem nepoužívala žádnou odbornou literaturu. Primárními zdroji byly rozhovory, které mi poskytli konkrétní kandidáti. Jak jsem již psala výše, jako další zdroje posloužily především webové stránky, facebookové profily kandidujících stran a také informace získané během letní praxe především v televizi Polar. Co se týče programu pro střih, vycházela jsem ze zkušeností získaných na předmětech vyučovaných Mgr. Jiřím Vrbou. 

https://www.facebook.com/piratiastarostove/

https://karvinskakoalice.cz/

http://www.cssdkarvina.cz/

http://karvina.anobudelip.cz/

https://www.facebook.com/prokarvinou/

https://www.facebook.com/KS%C4%8CM-Karvin%C3%A1-826500274056363/

 

[1] Viz zde: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000013758/v-karvine-zacali-slouzit-strazniciokrskari

[2] Viz zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/2516131-karvina-rozsiri-bezdoplatkove-zony-chce-z-mesta-vytlacit-problemove-lidi

[3] Viz zde: https://www.youtube.com/watch?v=908WIaOC5uI

Zobrazeno 1504 krát
Naposledy upraveno: čt., 2. květen 2019 22:30
Pro psaní komentářů se přihlaste