Vytisknout tuto stránku
út., 3. leden 2012 18:40

Zemřel Josef Škvorecký

Jeden z neslavnějších českých spisovatelů zemřel v noci na úterý ve 3 hodiny ráno v torontské Nemocnici princezny Margaret ve věku 87 let. Příčinou smrti byla rakovina, se kterou se dlouhodobě potýkal. Podle jeho spolupracovníka Václava Krištofa se pohřeb zatím neplánuje. Poslední rozloučení se uskuteční v Torontu za dva až tři měsíce.

Josef Škvorecký se narodil 27. ledna 1924 v Náchodě. Absolvoval místní gymnázium a nevyhnul se totálnímu nasazení v továrně. Po válce vystudoval filozofickou fakultu UK. Poté pracoval jako redaktor v nakladatelstvích a časopisech.

Jeho prvním dílem byl román Zbabělci, kde se poprvé objevila do jisté míry autobiografická postava Dannyho Smiřického. Román byl vydán v roce 1958 a po určitý čas se ocitl i na seznamu zakázaných knih. Mimo jiné je Škvorecký autorem i mnoha dalších děl jako Prima sezóna, Tankový prapor či Hříchy pro pátera Knoxe, která byla i zfilmována.

Společně se svou manželkou Zdenou Salivarovou po roce 1968 emigroval do Kanady. Usadili se v Torontu, kde v roce 1971 založili nakladatelství '68 Publishers, čímž pomáhali šířit díla zakázaných československých autorů. Josef Škvorecký působil také jako vysokoškolský pedagog.

Po pádu komunistického režimu manželé Škvoreckých v Kanadě zůstali, avšak do vlasti se pravidelně vraceli.

 


Zdroje:
http://life.ihned.cz/knihy/c1-54336760-zemrel-autor-tankoveho-praporu-a-zbabelcu-josef-skvorecky-podlehl-tezke-nemoci
http://www.novinky.cz/kultura/255162-zemrel-spisovatel-josef-skvorecky.html
http://kultura.idnes.cz/zemrel-josef-skvorecky-autor-zbabelcu-a-exilovy-vydavatel-pa9-/literatura.aspx?c=A120103_155705_literatura_jw

Zobrazeno 2379 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:42
Karolína Pospíšilová

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste