Logo
Vytisknout tuto stránku

Objevený nový prasečí virus je nebezpečný i pro lidi

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
virus
virus Zdroj: STOPLUSJEDNICKA.cz
Nedávno objevený koronavirus PDCoV může nakazit člověka, varují vědci ve studii uveřejněné v časopise PNAS.

PDCoV je „příbuzným" atypické pneumonie a patří ke stejnému typu patogenů, jako jsou i SARS a MERS. Dříve se tento virus vyskytoval výhradně u ptáků, nedávno ho ale začali objevovat také u prasat. Nakažení virem tohoto typu mají stejné symptomy: kašel, problémy s dýcháním a neustálé odkašlávání. Po inkubačním období, které trvá 12 dní, začíná silná horečka. Nakažený přitom může zemřít jak na vysílení způsobené virem, tak i na průvodní infekce nebo komplikace.

„Zjistili jsme, že tento koronavirus může pronikat do buněk člověka a jiných živočichů. Teď musíme pochopit, jestli může přecházet z prasat na ptáky a naopak, a také jestli mohou zvířata nakazit člověka," vysvětlila Linda Saifová z univerzity Ohio.

V průběhu výzkumu vyšlo najevo, že se PDCoV „naučil" infikovat prasata poměrně nedávno, přitom se jeho struktura podstatně nezměnila. Navíc pro nakažení buněk ptáka, prasete nebo člověka používá virus stejné „schéma vloupání" do buňky.

Zatím se nevyskytl ani jeden případ nakažení člověka, vědci ale varují, že epidemie může začít každou chvíli.

Naposledy upraveno:
Jana Jindřišková

Nejnovější od Jana Jindřišková

Související články

Joomla SEF URLs by Artio
2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz