Vytisknout tuto stránku
st., 14. duben 2021 12:23

22. dubna – Den Země

Den Země Den Země Zdroj: https://www.zelenazeme.cz/konopny-magazin/o-konopi/670-den-zeme-se-zelenou-zemi-2018
Den země je den, doslova věnovaný Zemi. A ačkoliv by si Země zasloužila více takových dnů, je jen jeden a slavíme ho každý rok 22. dubna. Původně byl svátek oslavován 21. března, v den kdy nastává jarní rovnodennost. V dnešních dobách nás má však tento den upozornit lidi na dopady ničení životního prostředí a vyzvat je, aby se k naší planetě chovali lépe

Historie tohoto dne sahá až do roku 1969, kdy američan John McConnell požádal na UNESCO konferenci v San Franciscu, aby existoval den, který bude zasvěcený jen Zemi. Navazoval na předcházející demonstrace mladých lidí, aby se využívaly obnovitelné zdroje a více se recykloval odpad. Později také vytvořil vlajku Dne Země. Původní datum mělo být 21. března na jarní rovnodennost, později americký senátor navrhl den o měsíc později, který byl přijat. První oficiální takzvaný Den Země proběhl v roce 1970. Probíhal pouze jen v USA, o rok později už byl organizovaný OSN, a od 90. let probíhá skoro po celém světě.

 

Ekologická oslava

Nejlepším způsobem, jak si Den Země připomenout, je uvědomit si, co kažný z nás může udělat proto, aby pomohl nynější ekologické situaci. Stačí maličkosti, které nikoho nijak neomezí. Když jdeme do obchodu, je dobré vzít si vlastní tašku, látkové pytlíky na ovoce a zeleninu. Kupovat si jen tolik jídla, kolik opravdu sníme. Jenom v Evropě podle Organizace pro výživu a zemědělství připadá na jednoho člověka 96 až 115 kg vyhozeného jídla za rok. Více než polovinu vyhodí domácnosti, 30 % se vyhodí při výrobě a zpracování, 12 % ve stravování a 5 % vyplýtvají velkoobchody a maloobchody.

Snažme se být ohleduplní, doma nepoužívejme chemické čistící prostředky, které nám nazpět znečišťují vodu, používejme úsporné žárovky, nebo odpojujme elektrická zařízení ze zásuvek. Jsou to věci, nad kterými se málokdo pozastaví, ale ve velkém měřítku udělají i takové maličkosti změnu.

Zobrazeno 232 krát
Naposledy upraveno: čt., 15. duben 2021 08:03
Anna Kučerovská

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste