Vytisknout tuto stránku
čt., 2. prosinec 2021 09:26

5 důvodů, proč jsme (ne)potřebovali návrat slavíka

Český slavík 2021 Český slavík 2021 Zdroj: Český Slavík
Po čtyřech letech se vrátila anketa Český slavík. Oproti předchozím ročníkům však s novým hlasovacím systémem a novým majitelem. Nejlepší zpěvačkou se stala Ewa Farná a nejlepším zpěvákem Marek Ztracený. Nejvíce pozornosti ale dostal oceněný rapper Řezník.

Celá akce vzbudila spoustu kontroverzí. Řezník při přebírání ceny zkritizoval celou anketu i českou pop-scénu a Karel Janeček si celý pořad tak nějak ukradl pro sebe. 

V následujících několika řádcích se pokusím naprosto (ne)objektivně shrnout hlavní body večera. Interpretaci a rozhodnutí, jestli jsme návrat ankety potřebovali už něchavám na vás.

1. Písničkáři
V naší malé zemičce máme takový nešvar, tedy pořád dokola produkujeme písničkáře. Na písničkářích není vlastně v základu nic špatného, jen bychom se nesměli od Karla Kryla přes Jaromíra Nohavicu dostat tam, kde jsme teď. Současná scéna kluků s kytarou a poněkud infantilním textem třeba o kočce, kteří se objevují jak houby po dešti, není příliš důstojným navázáním na folkovou tradici u nás. Třešničkou na dortu už je jen výhra Michala Horáka v kategorii objev roku. Vždyť první písničku vypustil do světa už v roce 2013 a už několik let se těší poměrně široké popularitě. Bohužel opět zvítězila konformnost, kterou český posluchač ocení nadevše.

2. Moderátoři
Humor je věc těžká, to je stará pravda. Problém nastává, když se někdo humorem chce živit a příliš se mu nedaří. Aleš Háma s Ondřejem Sokolem asi neměli nejlepší den a rozhodli se, že zahrát na notu starých dobrých sexistických časů bude nejjistější. Výsledkem jsou vtipy typu právnický posudek na skládání komplimentů. Pánové, bohužel už nežijeme v době, kdy bylo v pořádku servírky plácat po zadku a vaše zoufalé výkřiky to snad nezmění.

3. Hvězdy a hvězdičky
Na to, že se na stupních vítězů objevují zdánlivě zapomenutí dinosauři už jsme si zvykli. Překvapením tak nebyl bronz pro Kabát, kteří už šest let nic nevydali, ani stříbrná Lucie Bílá. Nechyběla ani patetická vzpomínka na zlatého Káju, který už bohužel nemohl soutěžit. Mnohem zajímavější jsou ale další hosté. Slavík je totiž takovou akcí pro připomenutí si, že existují lidé jako Lucka Vondráčková, Karlos Vémola nebo Ivana Gottová, na které by se jinak úplně zapomnělo, což by byla obrovská rána pro národní umění.

4. Hip-hop & rap
Nová naděje na zařazení něčeho nového, neotřelého? Spíš ne. Anketa nezklamala a přestože jsme měli novou kategorii, tak jsme nedokázali překročit hranice popu. Výsledkem hlasování byli dva popíkáři, kteří jen občas zařadí jiné rytmické uspořádání veršů a Řezník, který je spíš kuriozitou.
Anketu tak vyhrály neznámé tváře, přestože existuje poměrně autentická česká rapová scéna, která má v rámci žánru nesrovnatelně vyšší kvality a vede žebříčky na Spotify. Celé to jen ukazuje, jak moc jedno je celá anketa mladým lidem, kteří po statisících poslouchají skutečně populární interprety.

5. Karel Janeček
Nejlepší nakonec! Absolutním vítězem celé akce se stal Karel Janeček. Pokud si chtěl udělat reklamu pro budoucí politickou kariéru nebo jen z čistého narcisismu, určitě se mu to povedlo. Koupil si pořad, který sleduje 1,3 milionu lidí a proměnil ho v jedno velké PR představení s grandiózním finále.
Za svoje peníze Janeček dostal spoustu prostoru na bizarní reklamy, kde vystupuje jako jakýsi spasitel, právo nechat se nazývat společenským reformátorem a nakonec i na proslov, který zaskočil snad úplně každého. Navrch stačí přidat už jen to, že po celou dobu ignoroval povinnost nosit respirátor.

Zobrazeno 217 krát
Naposledy upraveno: po., 6. prosinec 2021 21:21
Pavel Nádvorník

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste