Vytisknout tuto stránku
po., 23. srpen 2010 14:22

Hit letošního léta? Starcraft II

Po dvanácti letech se fanoušci jednoho z největších trháků firmy Blizzard dočkali a v létě konečně přišel na trh druhý díl realtimové strategické hry Starcraft. Tato hra má na celém světě milióny příznivců. Máte možnost hrát za tři různé rasy: Terrany, tedy lidi, kteří se chybou v navigaci ve vesmíru dostali na neznámé planety. Protossy, to jsou vysoce vyspělí mimozemšťané se špičkovými technologiemi a Zergy, kteří ze všeho nejvíc připomínají brouky z Hvězdné pěchoty. Jejich síla je hlavně v počtu.

Pro ty, kteří se s prvním dílem nikdy nesetkali, je velice složité vysvětlit, v čem měl první díl takové kouzlo. Jednou z kvalit byla, na svou dobu, velice dobře propracovaná inteligence počítače v single playeru, také různé možnosti taktizování při dobývání nepřítele, ale po několika dnech hraní už se taktiky počítače začnou opakovat a vy už víte jak na něj. U jiných počítačových her té doby by tady vaše hraní skončilo, Starcraft měl výhodu multiplayerového hraní. Za dvanáct let se objevila obrovská komunita hráčů Starcraft jak v počítačových hernách, tak i doma přes internet a někteří si hraním této hry vydělávají podobné peníze jako vrcholoví sportovci. Ve východní Asii dokonce existují televizní stanice, které 24 hodin denně vysílají záznamy právě z této hry.

Právě to, že se stal první díl Starcraftu takovým fenoménem, odložilo vydání druhého dílu na dlouhých dvanáct let. Kdyby vydala Firma Blizzard pokračování již dříve, nejspíš by to jednu či druhou hru potopilo, takhle ale zůstávají hráči věrni prvnímu dílu a zároveň zkouší i druhý. Noví hráči, kteří se setkali poprvé až s druhým dílem zase mohou vybudovat novou komunitu zde. Tady je ale bohužel malý háček, protože v první části hry, není možnost hry přes LAN, takže si multiplayer zahrajete pouze přes internet na serveru battlenet, ke kterému dostanete přístup při zakoupení originální hry, což znamená, že většinu svých protivníků ve skutečném životě nepoznáte. V olomouckém i-Cafe Gaming Clubu vyřešili problém s absencí LAN po svém a vytvořili sedm univerzálních battle.net účtů, na které se mohou hráči připojit. Z pátku na sobotu navíc proběhla první noční párty, na které se hrál mimo jiné právě Starcraft 2 a podle slov pořadatele si ho oblíbila velká část olomouckých milovníků strategických počítačových her.

Celá hra je rozdělena na tři různé disky, z nichž vyšel zatím pouze první s názvem Wings of Liberty, ve kterém na zkušeného hráče čekají jen asi dva dny herní zábavy s kampaní za rasu Terranů, tedy lidí, ovšem s výborně propracovaným dějem, který navazuje na datadisk prvního dílu BroodWar s čtyřletým časovým odstupem. Setkáme se opět s postavami, jako jsou Jim Raynor nebo Keriggan, příběh je navíc umocněn dialogy, které navazují na to, jak hru právě hrajete a videosekvencemi. Navíc vám hra nepřijde stereotypní, protože nejde jen o to, prostřílet se do báze nepřátel a znčit co se dá. Téměř v každé misi jste na jiné planetě, s jiným prostředím a hlavně jiným cílem mise, který není omezen jen časově, ale i tím, že protivník má cíl mise odlišný a pokud on postupuje, ubírá vám šance na výhru. Jedním takovým příkladem může být mise, ve které máte sbírat vzácný plyn unikající z průduchů, protihráčovým úkolem je tyto průduchy zavřít.

O tom, že je tato hra hitem letošního léta svědčí i to, že za první týden se prodalo kolem 1,5 milionů kopií a podle analytiků by se měl výdělek této hry za letošní rok vyšplhat na 320 milionů dolarů, a to pouze za první část hry, protože s vydáním dalších dvou částí firma čeká.

foto: Blizzard.com

Zobrazeno 3320 krát
Naposledy upraveno: út., 2. prosinec 2014 21:39

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste