Vytisknout tuto stránku
st., 11. listopad 2020 10:38

Nemožné se stává skutečností: System Of A Down vydávají po 15 letech nové skladby

Přebal nových singlů Přebal nových singlů Zdroj: systemofadown.com
„My, jako System Of A Down jsme právě vydali po patnácti letech novou hudbu.“ Věta, které by se každý fanoušek kapely ještě před pár dny vysmál, věta, kterou začíná obsáhlé sdělení provázející vydání nových singlů Protect The Land a Genocidal Humanoidz.

Skvělé zprávy o nové hudbě však zastiňuje důvod jejího vzniku, kterým je bohužel něco tak hrozného jako válečný konflikt. Skladby jsou reakcí na strašlivé a vážné činy páchané v kulturních domovinách kapely — Artsakh a Arménie.

Spory v Náhorním Karabachu se táhnou již desítky let

Spojené síly Ázerbájdžánu a Turecka (spolu s teroristy ISIS ze Sýrie) zaútočily 27. září na republiku Náhorní Karabach, kterou Arméni nazývají Artsakh. Za poslední měsíc byli mladí i staří civilisté ve dne i v noci probouzeni děsivými zvuky a pohledy na padající bomby, rakety a teroristické útoky. Museli najít útočiště v provizorních přístřeších, aby se vyhnuli spadům zakázaných kazetových bomb, které pršely na jejich ulice a domy, nemocnice a kostely.

A proč? Protože před více než 30 lety v roce 1988 byli Arméni z Náhorního Karabachu (který byl v té době autonomní oblastí v SSSR) unaveni, že s nimi bylo zacházeno jako s občany druhé třídy, a rozhodli se vyhlásit svou právoplatnou nezávislost na Ázerbájdžánské sovětské socialistické republice, jejíž hranice pohltila jejich vlastní. To nakonec vedlo k válce o sebeurčení Arménů v Karabachu proti Ázerbájdžánu, která skončila příměřím v roce 1994, kdy si Arméni udrželi kontrolu nad svými předky a zachovali si svou nezávislost až do současnosti. Arménští lidé tam žili po tisíciletí a pro většinu tamních rodin je to jediný domov, který kdy oni a jejich předkové poznali. Chtějí jen žít v míru jako po staletí.

Dočkáme se nového alba?

Daron Malakian potvrdil, že obě skladby byly původně určeny pro jeho druhou kapelu Scars On Broadway, která je jeho jakýmsi zadostiučiněním v období kreativního sucha System Of A Down, jež pramení zejména z neshod mezi ním a zpěvákem Serjem Tankianem. „Obě desky budou super. Daron má napsané tuny materiálu pro obě kapely, tak snad se obě desky dočkají vydání,“ naznačuje možné vydání nové desky System Of A Down Roman Lomtadze, bubeník Scars On Broadway.

Výtěžky z nových skladeb poputují potřebným

Videoklip ke skladbě Protect The Land, který režíroval Ara Soudjian společně s baskytaristou kapely Shavem Odadjianem, je označen jako dobročinný. Stejně tak můžete skladby stáhnout jako digitální album, jehož počáteční cena je pouhé dva dolary, přispět však můžete i mnohem více. Skladby budou od 21. února příštího roku k dostání i na vinylu, předobjednat si jej však můžete již teď. Výtěžky budou použity na poskytnutí rozhodující a zoufale potřebné pomoci a základních zásob zasaženým osobám.

Je smutné, že důvodem k vydání nových skladeb musí být něco tak otřesného, jako je válka. Každopádně je to skvělý způsob, jak zviditelnit hrůzné činy páchané Turky a Ázerbajdžánci v Náhorním Karabachu.

Zobrazeno 498 krát
Naposledy upraveno: ne., 15. listopad 2020 20:25
Filip Rabenseifner

Související články

Pro psaní komentářů se přihlaste