The Simpsons already did it aneb Předpovídají Simpsonovi budoucnost?

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
Nejspíš každý už alespoň jednou v životě slyšel o Simpsonových. Ikonické žluté postavičky jsou na obrazovkách už více než 30 let, za tu dobu vzniklo 665 dílů a stále se točí další. Některým epizodám se nevyhnuly ani konspirační teorie, podle nichž v nich tvůrci seriálu předpověděli budoucnost. Níže jsem některé takové „předpovědi“ rozebrala a ukázala, proč na nich není nic nadpřirozeného.

Donald Trump se stane americkým prezidentem (Nebárt se budoucnosti) – 2000

„Jak víte, zdědili jsme značný deficit po prezidentu Trumpovi.“ Tato věta zní možná jako od příštího prezidenta USA, objevila se ale v seriálu už před 19 lety. Přesto však má racionální vysvětlení. Trump už v 80. letech začínal být politicky činný (například v roce 1987 zaplatil nehoráznou sumu, aby vyšla v novinách jeho reklama kritizující americkou zahraniční politiku). Později se ve spojitosti s touto reklamou začal objevovat v televizi, kde jedna z nejčastějších otázek byla: „Kandidoval byste na prezidenta?“ Na což obvykle Trump odpovídal něco ve smyslu „Teď ne, ale kdybych kandidoval, vyhrál bych.“ Od tvůrců Simpsonů byl tedy tento gag spíše než věštění, vize jedné z možných budoucností.

11. září 2001 (Město New York versus Homer Simpson) – 1997

Teorie ohledně 11. září jsou stále velice populární a tato není výjimkou. Moment, kdy Líza ukazuje noviny, na kterých jsou zřetelné číslice 9 a 11, je často používaný jako důkaz tzv. „predictive programmingu“ (než elity něco udělají, dají to v náznacích do médií, aby to poté nebyl pro lidi takový šok). Přeci jen, jak jinak by se tam dostala ta devítka a jedenáctka, jež je na přebalu novin tvořená mrakodrapy, známými jako „dvojčata"? Jednoduše. Světové obchodní centrum tvořilo v tu dobu jedno z nejikoničtějších panoramat města, proto také bylo na obálce. A 9 dolarů v tu dobu představovalo rozumně levnou částku, za kterou se dalo dojet autobusem do New Yorku.

A nakonec menší zajímavost. V USA se jednu dobu tento díl nevysílal. Důvod? Homer Simpson v „dvojčatech“ zoufale hledá toalety.

Epidemie eboly (Lízin saxofón) – 1997

Tato scéna zobrazuje Marge, která se chystá číst Bartovi z knihy Curious George and Ebola Virus. I přes to, že průměrný Američan (a zřejmě i Evropan) se dozvěděl o ebole až v novém tisíciletí, kdy se její epidemie rozšířila i mimo Afriku, nemoc byla poprvé zaznamenána už roku 1976. Stejně se i tato scéna používá často jako doklad toho, že se nás elity snaží připravit na budoucnost

Představení Lady Gaga na Superbowlu (Líza a Lady Gaga) – 2012

Vím, že toto je díl, na který se všichni, co ho viděli, snaží zapomenout (velice často se objevuje jako „nejhorší díl v historii Simpsonových“), ale i zde se prý objevila předpověď. Jedna z části představení kreslené Lady Gaga ve Springfieldu je létání ve stříbrném oblečku na hlavami diváků, což dělá i jako skutečná Lady Gaga během poločasu 51. ročníku Super Bowlu. Vysvětlení je tady opravdu jednoduché – ona sama se seriálem při vystoupení inspirovala.

Autokorekce (Líza – posila mužstva) – 1994

Beat up Martin - Eat up Martha. Tento ikonický moment, kdy chtějí springfieldští šikanátoři zbít Martina, ale moderní technologie si s nimi pohraje, zní jako z přítomnosti, přesto byl natočen už v roce 1994. Možná se může zdát, že Simpsonovi znovu předběhli dobu, že autokorekce vznikla až s příchodem chytrých telefonů, ale není tomu tak. Už v roce 1993 (tedy rok před dílem Líza – posila mužstva) byla tato funkce zmíněna v reklamě od Microsoftu. Tato scéna však nebyla míněna jako předpověď, ale spíš jako vtip. V roce 1993 začal Apple prodávat Apple Newton, který uměl špatně rozeznávat psací písmo. Po tomto díle zněla věta „Eat up Martha“ ve vývojářském centru Apple pokaždé, když se snažili vychytat chyby v Newtonu.

Samozřejmě se může stát, že se Simpsonovi opravdu něco předpoví, je to dokonce pravděpodobně. Ale i zde je vysvětlení. Pokud má seriál přes 660 dílů, bylo by spíš divné, kdyby se tam žádná předpověď neobjevila. I proto berte všechny články začínající „Simpsonovi předpověděli…“ s rezervou.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Září 2020 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace