Budoucnost je v udržitelnosti: papír z kamene

Ohodnoťte tento článek
(1 Hlasovat)
Sešit z papíru z kamene
Sešit z papíru z kamene Zdroj: https://milligram.com
Významným tématem posledních let je udržitelnost. Často diskutované jsou přírodní zdroje, jejich omezenost a ekologická zátěž denně používaných produktů. Na trhu se podle aktuálních trendů objevil ekologický papír. Je vyrobený z kamene a bez vody.

Kamenný papír se oproti tomu vyrobenému ze dřeva netrhá, je odolnější, inkoust se na něm nerozmaže a jelikož je zcela netoxický, je vhodný i pro použití jako obalový materiál v potravinářství. Může tak nahradit plastové a polyesterové obaly - a to dokonce opakovaně, protože je recyklovatelný.

Jednou ze společností, které přišly na trh s tímto inovativním produktem, je Taiwan Lung Meng Technology Company (TLM).

Pro výrobu výše zmíněného papíru je potřeba pouze mramor jako odpadní materiál z těžby, uhličitan vápenatý a pro zpevnění vazeb malé množství netoxické směsi pryskyřic. Proces výroby nepotřebuje žádné další pomocné látky, jako je tomu u papíru ze dřeva. Výroba jedné tuny běžného papíru spotřebuje 28 000 litrů čisté vody, 30 milionů tun chlóru na bělení v měřítku roční výroby a má na svědomí produkci 320 biliónů tun CO2 ročně. Papír z kamene je také o 50 % energeticky úspornější a na jednu tunu papíru zachrání přinejmenším 20 stromů, což je 40 milionů stromů za rok.

Dalším subjektem na trhu s podobnými produkty je japonský živnostník Nobujoši Jamasaki. Jeho společnost TBM, Co. vyrábí papír také z kamene, konkrétně z vápence, a bez spotřeby vody. Jamasakiho inspiroval právě papír tchajwanské firmy TLM a tak v červnu roku 2016 zahájil komerční výrobu. Papír z vápence je velice pevný, na dotek jemný a lze na něj psát dokonce pod vodou. Úspěšným produktem jeho firmy jsou vizitky a v následujících letech má Jamasaki nasmlouvanou výrobu jídelníčků pro asi 400 restaurací po Japonsku. Zápisníky od obou zmíněných firem jsou již v prodeji, pro evropské zájemce prostřednictvím e-shopů, například milligram.com nebo agood.com. 

Naposledy upraveno:

1 komentář

Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Září 2020 »
Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace