Královský hrad Svojanov ožil Jarními slavnostmi

Ohodnoťte tento článek
(0 hlasů)
hrad Svojanov
hrad Svojanov Zdroj: Kateřina Štoudková
Svojanov – Začalo jaro a hrady po celé České republice se probouzejí ze zimního spánku. Jinak na tom nejsou ani na Svojanově. Nejnavštěvovanější památka Pardubického kraje ožila o víkendu Jarními slavnostmi.

Po oba dva víkendové dny mohli turisté navštívit hlavní nádvoří hradu, kde se odehrával celodenní program. O jeho hlavní část se tradičně postaral letohradský spolek Honorata. Ten se věnuje především ukázkám palných zbraní. Jejich zvuk se během dne rozléhal po celém Svojanově. „Šli jsme zrovna kopec rovnou k hradu a najednou se celé okolí rozdunělo hlasitou ránou. Bylo to, jako by někdo střílel přímo vedle vás,“ nechala se slyšet paní Pavla, jedna z návštěvnic.

Rosáci z Velkých Losin zase přítomné pobavili napůl improvizovanou Povídkou ze staré krčmy. Nebáli se vtáhnout do děje i některé z návštěvníků. Vůbec nejaktivnější byly přítomné děti, které hlavním hrdinům ochotně radily. Procházející skupinka lidí z prohlídky se nejspíš nestačila divit, když do hry zatáhli herci i je. „No tak dělejte, kdybyste si nepřipláceli za prohlídku, mohli jste se tu teď na nás dívat zadarmo,“ houkl na ně jeden z hlavních hrdinů.

Dalším bodem programu byl sokolník z Opočna. Na jeho dravce se děti chodily dívat po celý den. Sokolník přítomné obecenstvo nechtěně pobavil, když se jeho opeřenci vydali na výlet do okolních lesů takzvaně „bez jeho svolení.“ V sobotu příchozí učaroval svou magií kouzelník Mr. Magio, v neděli bavil svojanovské nádvoří znojemský kejklíř Jonáš.

V celém areálu hradu probíhal po dobu akce i jarmark. „Koupili jsme malému tady dřevěnou hračku a neodolali jsme voňavým frgálům,“ přiznali Radek s Janou, kteří navštěvují Svojanov pravidelně. Ani hrad nebyl po dobu jarních slavností uzavřený. Prohlídky a celý interiér hradu byly stylizované do období jara. Návštěvníci se tak kromě historie a pověstí dozvěděli i o různých jarních zvycích. Další akci mají na Svojanově naplánovanou na první víkend v květnu, kdy proběhne hradní jarmark.

Naposledy upraveno:
Pro psaní komentářů se přihlašte

Poslední články

Visit the best review site bbetting.co.uk for Bet365 site.

Články podle data

« Duben 2020 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Jsme na Facebooku

O portálu

Zpravodajsko-publicistický portál Pres.UPmedia.cz je cvičným médiem, prostorem pro tvorbu studentů oboru Žurnalistika na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Vznikl (ještě jako bezejmenný projekt) na konci roku 2007 s úkolem nabídnout studentům platformu pro veřejné publikování jejich žurnalistické... číst dál

2015 © Pres.UPmedia.cz - Katedra mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci | Joomla SEF URLs by Artio | webmaster: petben.cz

Přihlášení nebo Registrace